fbpx

המחאה נגד האלימות בחברה הערבית ‘צעדת המתים’ תתקיים בעוד 10 ימים בחיפה

הצעדה תצא ממרכז חורב תחת הסיסמא "חברה אחת, גורל אחד, זעקה אחת"

מחאת האלימות בחברה הערבית “צעדת המתים” תיערך שוב ביום חמישי 31 באוגוסט בשעה 19:00 בחיפה. תחת הסיסמא “חברה אחת, גורל אחד, זעקה אחת” אלפי ערבים ויהודים צפויים להשתתף במצעד שיצא ממרכז חורב, מוקד ההפגנות נגד ההפיכה המשטרית בעיר, לעבר גן האם במרכז הכרמל בו תיערך עצרת.

יצוין שאלפי יהודים וערבים השתתפו במחאה דומה נגד מדיניות ממשלת הימין שנערכה בתחילת החודש במרכז תל-אביב וצעדו מכיכר הבימה אל רחבת מוזיאון תל אביב. את הצעדה הובילו שלושה מיצגים: הראשון, שאותו הובילו נערים, הורכב מארונות קבורה לבנים שעליהם היה חרוט מה היו יכולים אותם מתים להיות ולעשות – בין אם זה לשחק בחצר, ללכת לעבודה, להיות סטודנטים או להקים בית. המיצג השני היה של נערות שצעדו בטורים כשהן לבושות בגלימות לבנות שכיסו את ראשיהן, שהזכירו את מיצגי השפחות מההפגנות בקפלן. לצידן צעדו נשים לבושות בשחור, כשהן אוחזות בתמונות יקיריהן שמתו.

בכיכר המוזיאון הוצבו 140 ארונות קבורה לזכר קורבנות הרצח בחברה הערבית מתחילת השנה. בהפגנה השתתפו חברי כנסת מסיעת חד”ש-תע”ל איימן עודה, אחמד טיבי ועופר כסיף וח”כ לשעבר דב חנין. גם פעילי חד”ש ומק”י רבים מרחבי הארץ לקחו חלק במחאה 

על הבמה הופיעו שורה ארוכה של דוברים ואמנים ערבים ויהודים. הזמרת רונה קינן שרה מספר מלהיטיה, בהם “מבול”. אחד הנואמים קרא לחברה הערבית להצטרף למחאה נגד ההפיכה המשטרית, וזכה לגל תשואות מהקהל. בהפגנה נאמה בדיעה חניפס, אמה של ג’והרה חניפס שנרצחה ביוני אשתקד כשמטען חבלה התפוצץ ברכבה בכניסה לעיר מגוריה שפרעם. “המשטרה לא יודעת מי רצח את בתי, הם רק משקרים. הם הורגים אותי בכל יום, הפכו את ג’והרה למספר, כמו שאר הנרצחים”. “אני מאשימה את הממשלה, את המשטרה ואת כל מוסדות הביטחון. לנתניהו אני אומרת: תסתכל לי בעיניים, האם כל מוסדות המדינה לא יכולים לפענח את הרצח של הבנים שלנו?”, האשימה חניפס.

“האלימות היא בעיה של כולנו”, אמרה פרופסור מונא ח’ורי. “כל צורות האלימות פסולות. גם הנערים שנרצחו הם קורבנות של המערכת. זו תחילתה של דרך בה נצעד יחד למען חברה טובה יותר”. “בעיית הפשיעה היא של החברה הישראלית כולה. הגיע הזמן שנתייחס אליה כמשבר לאומי המצב חירום אזרחי” אמר סמיר מחאמיד, ראש עיריית אום אל פחם. “אנו חברה בטראומה. המלחמה בפשיעה היא באחריות המדינה זה החוזה הבסיסי בין המדינה לאזרחיה”. מחאמיד הזכיר בנאומו את הקיצוץ בתקציבי הרשויות הערביות “אין לי ציפיות מהממשלה הזו, אך נמשיך לדרוש בטחון אישי ואת התקציבים המגיעים לנו” הדגיש. “140 הארונות הם האובדן שלנו ושל כולנו” הצהירה רבקה מיכאלי.

יצוין שבמצעד לקחו חלק רבים מפעילי המחאה נגד ההפיכה המשטרית, חלקם בחולצות לבנות כפי שביקשו המארגנים. גם ארגוני המחאה הצטרפו ביניהם התארגנות המרצים מרחבי הארץ “מחאת האקדמיה”, “עו”סות דמוקרטיה” ו”אין בריאות נפגש בלי דמוקרטיה”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123178/

משפחות הנרצחים צעדו בראש "צעדת המתים" שנערכה בתל-אביב. בתמונה: הם עומדים בראש הצעדה שיצאה מכיכר הבימה למוזיאון תל-אביב (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן