fbpx

פשעי חווארה חוזרים: פוגרום של מתנחלים בתורמוס עיא ובכפרים פלסטינים נוספים

סוכנות הידיעות "וואפא" דיווחה כי המתנחלים שרפו כ-60 רכבים ו-30 מבתי הכפר

מאות מתנחלים ביצעו פוגרום בצהריים (רביעי) בכפר הפלסטיני תורמוס עיא בשטחים הכבושים, יממה לאחר הפיגוע ליד ההתנחלות עלי בו נהרגו 4 אזרחים ישראלים, ובהמשך מעשי ההרס של מתנחלים אמש. משרד ראש הממשלה הודיע היום על הקמת כאלף יחידות דיור חדשות בהתנחלות.

במשרד החוץ הפלסטיני גינו בחריפות את התפרעויות המתנחלים בתורמוס עיא. “פשעי חווארה חוזרים על עצמם ומתרחבים אל מול שתיקה בינלאומית מטרידה”, אמר המשרד. סוכנות הידיעות “וואפא” דיווחה כי המתנחלים שרפו כ-60 רכבים ו-30 מבתי הכפר. במקביל, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי גבר נורה למוות בכפר ו-12 נוספים נפצעו, אחד מהם באורח קשה מאוד והיתר בינוני וקל. ההרוג הוא עומר קטין, תושב תורמוס עיא בן 27, שנפגע מירי חי בחזהו. קטין נהרג מירי שוטר יס”מ בעימותים שהתפתחו בשולי הכפר לאחר שהמתנחלים עזבו את המקום.

כאמור, גם אמש (בין שלישי לרביעי) מתנחלים פעלו ברחבי הגדה ובכפר לובן א-שרקייה שרפו שדות ואדמות חקלאיות. כמו כן, העלו באש מכוניות במתחם גרוטאות ושרפו מקום לשטיפת מכונית בכניסה לכפר. צוותים של ההגנה האזרחית הצליחו לכבות שריפה שפרצה בתחנת דלק בכפר בעקבות ניסיון הצתה של כמה כלי רכב ומבנה והושחתה חנות במקום. ראש מועצת הכפר אמר כי עשרות מתיישבים רגמו באבנים בתים בכפר.

תושבים בכפר חווארה הוסיפו שמתנחלים תקפו בתים ורכוש והציתו מכונית בפאתי הכפר. רסאן דגלס, האחראי על תיק ההתנחלויות ברשות הפלסטינית מסר כי “מתנחלים ירו ירי חי לעבר צעירים פלסטינים שבאו להדוף אותם מהכפר”. כמו כן, מהמסגדים יצאו קריאות לתושבים לצאת ולהגן על הכפר מפני תקיפות המתנחלים שגם תקפו את הכפרים בורין, ביתין ובית פוריק. כמו כן, דווח כי נפצע קל צלם עיתונות פלסטיני לאחר שמתנחלים  השליכו אבנים אל רכבים מדרום לשכם.

בכמה צמתים וכניסות לכפרים פלסטינים באזור רמאללה התאספו כנופיות מתנחלים ורגמו מכוניות. כך גם בכניסה לכפר יאסוף ליד סלפית וממערב ליריחו. בנוסף חסמו צירים וכניסות לכמה כפרים גם בסביבה הכפרית שמצפון לחברון.

לדברי ח”כ עאידה תומא-סלימאן (חד”ש) “למתנחבלים ניתנת יד חופשית ואף אוהדת לשרוף, לירות, להשחית ולתקוף פלסטינים. טרור המתנחבלים עובר לגליזציה מוחלטת והוא חלק מארגז הכלים של ממשלת וכוחות הכיבוש. ידע כל פושע מלחמה במה הוא לוקח חלק ועל מה עוד ייענש”. ח”כ עופר כסיף (חד”ש) שיגר אמש באזהרה לשר הביטחון יואב גלנט מפני טרור יהודי נגד פלסטינים: “האחריות עליך והדם על ידיך. מעבר לפשע הנתעב שבפרעות הללו, הרי שהן עלולות להוביל לשפיכות דמים איומה ממנה ייפגעו כל יושבי הארץ”. במכתבו, ציין ח״כ כסיף: “בעקבות קריאות הסתה המועברות בחשבונות רשתות חברתיות ובערוצי ימין מתנחלי המעודדות התקפות ופרעות נגד פלסטינים, אני קורא לך לפעול בדחיפות ובבהילות בשיתוף של כל רשויות אכיפת החוק על מנת לגדוע באיבו את התכנון להתקפות ופרעות של מתנחלים כנגד פלסטינים”. ועוד הדגיש “ככוח הכובש וכחליף הריבון, עומדת על הצבא האחריות החוקית והמוסרית להגן על התושבים הפלסטינים מידי התקפות המתנחלים ולמנוע קיומם של מעשי זוועה כדוגמת הפוגרום הנפשע אותו ערכו המתנחלים בכפר חווארה”.

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/121811

כבאים פלסטינים מנסים אחה"צ לכבות את האש בבית שהוצת בידי מתנחלים בכפר תורמוס עיא (צילום: וואפא)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן