fbpx

בג”ץ התיר כניסה של פלסטינים לטקס הזיכרון; מחר: הדלקת המשואות לישראל צודקת בי-ם

השופטים מתחו ביקורת על התנהלותו של שר הביטחון, שהתעלם מפסיקות קודמות בנושא

בניגוד לעמדת שר הביטחון יואב גלנט, בג”ץ הורה אמש (ראשון) לאפשר למשפחות פלסטיניות להשתתף בטקס הזיכרון המשותף שיתקיים הערב בתל אביב ביוזמת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני. זאת, לאחר שגלנט סירב להתיר את כניסתם לישראל. השופטים מתחו ביקורת על התנהלותו של שר הביטחון, ואמרו שהוא אפילו לא ניסה להציג עמדה אחרת שתצדיק את שינוי המדיניות.

ראש ההרכב, השופט יצחק עמית, אמר: “למרות פסיקות קודמות ומוכרות, למרות היעדר הנמקה לשנות פתאום את ההחלטה שהייתה בעבר לאשר את הכניסה בכפוף לבדיקה פרטנית, למרות המלצת המתפ”ש שאמרו אין מניעה להכניס, למרות עמדת היועצת המשפטית לממשלה – אנחנו שוב נדרשים לכך”.  יצוין שהיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה מסרה ביום שישי את תשובתה לבג”ץ לעתירה של מארגני הטקס ואמרה שאין לה דרך להגן על עמדת שר הביטחון – ושהיא גם אמרה לו את זה. הדיון בעתירה ארך 20 דקות בלבד.

מלוחמים לשלום נמסר: “הניסיון של הממשלה באמצעות השר גלנט לפעול בדורסנות נגד בית המשפט והייעוץ המשפטי הוא ניסיון לחרחר מאבק נוסף בין הרשויות בישראל על גבן של משפחות שכולות. החלטתו של גלנט נועדה לפגוע באלו הקוראים לשלום ולתקווה. ההחלטה של בג”ץ הייתה מתבקשת ואנחנו מברכים עליה”.

כאמור, טקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני ייערך הערב בשעה 20:30 בפארק הירקון והמארגנים מצפים לבואם של כעשרת אלפים צופים.  בנוסף לנציגי המשפחות השכולות, יישאו דברים גם שני אנשי רוח: פרופ’ נטע זיו, סגנית הנשיא לשוויון ומגוון באוניברסיטת תל אביב, ומי שהקימה באוניברסיטה את הקליניקות המשפטיות; והסופר מוחמד בירותי.

כמו כן, יישאו דברים משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות. הישראלים יהיו ענת מרנין, ששכלה את שני אחיה במלחמת יום הכיפורים, ויובל ספיר ששכל את אחותו בפיגוע. נציגי המשפחות השכולות הפלסטיניות יהיו יוסרא מחפוד׳, ששכלה את בנה, ועאדל אבו בדוויה, ששכל את אחיו. את הטקס ינחו השחקנית ראידה אדון והשחקן יוסי צברי.

תנועת יש גבול תקיים מחר בירושלים הטקס הדלקת המשואות לישראל צודקת, שוויונית וראויה – זו השנה ה-26. האירוע יתקיים בשעה 19:45 בכיכר ע”ש אמיל גרינצוויג בירושלים – מול משרד ראש הממשלה שבגבעת רם. מיש גבול נמסר “ביום זה אנחנו בוחרים ובוחרות להוקיר את פועלם של הפעילות והפעילים המסורים שמקדישות ומקדישים את כל כוחם למאבק למען עולם טוב יותר. במקום הטקסים הרשמיים והמדממים, אנחנו ממשיכים וממשיכות להילחם למען חברה צודקת, ואומרות ואומרים לא: לא לשחיתות, לא לכיבוש, לא לעוול. לא לזחיחות, לא לשאננות ולא לאטימות!”.

בין מדליקי המשואות: אלי אבידור, פעילי נגד הכיבוש בבקעת הירדן; ד”ר בטינה בירמנס, יו”ר הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל; סרבנית הכיבוש עינת גרליץ; העיתונאי ינאל ג’בארין; נדב וימן משוברים שתיקה; עדי טופיק – פרי ג’רוזלם; אשת הקולנוע וח”כ לשעבר אבתיסאם מראענה; העיתונאי ישראל פריי, הסופרת ארנה קזין, הסרבן אביתר משה רובין ורונית שקד מפעילות מסתכלים לכיבוש בעיניים.

 

לצפייה בטקס שייערך הערב בתל-אביב

 

פרטים נוספים על טקס הדלקת המשואות והסעות

 

פעילי פורום המשפחות בהפגנה שנערכה בעקבות פוגרום המתנחלים בחווארה, 27 בפברואר 2023 (צילום: פורום המשפחות)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן