fbpx

סטודנטים חסמו את הכניסה לת”א; תלמידים ישבתו ביום א’ ובמוצ”ש יפגין בקפלן הגוש נגד הכיבוש

המפגינים נפגשו ליד מכללת סמינר הקיבוצים וחסמו את דרך נמיר

מאות סטודנטים ומרצים המתנגדים לממשלת הימין חסמו אמש  (חמישי) את הכניסה הצפונית לתל-אביב. המפגינים נפגשו ליד מכללת סמינר הקיבוצים ובתחילה הם חסמו את דרך נמיר ובפינת הרחובות דרך נמיר ורוקח התיישבו במשך דכות ארוכות על הכביש. בהמשך הגיעו המפגינים קראו קריאות “דמוקרטיה או מרד”. על שלטים שהניפו נכתב “בלי דמוקרטיה אין אקדמיה”. בהמשך צעדו דרומה, וחסמו את הכביש באזור מחלף רוקח – אבן גבירול לשני הכיוונים. המפגינים קראו קריאות רמות נגד ממשלת נתניהו-בן גיבר ונשאו שלט גדול שעליו נכתב “בשבת בקפלן נעצור את הדיקטטורה”.

הבוקר יצאה מלטרון שיירת מחאה לבית המשפט העליון בהובלת פעילי “דמוקרטיה עכשיו”. בנקודת הסיום של ההפגנה נאמו דן מרידור, הרב בני לאו והרבה נעה סתת, מראשי האגודה לזכויות האזרח. “חובתנו להשמיע קול כשהדמוקרטיה תחת מתקפה”, נמסר מהמארגנים, “לא נעמוד מנגד כשממשלה עבריינית מקדמת הפיכה משטרית שתהפוך את ישראל להונגריה”.

המחאה ההמונית נגד הממשלה ותוכניתה להפיכה משטרית צפויה להתחדש מחר (מוצאי שבת) בכמה מוקדים ברחבי הארץ, ובהם תל אביב, חיפה, ירושלים, ראשון לציון, מודיעין, רמת גן, באר שבע וערים נוספות. כמו כן, פעילי התנועה הסביבתית “שומרים על הבית” בחוף הכרמל יפגינו מול ביתו של נתניהו בקיסריה.

ההפגנה המרכזית תתקיים, זו הפעם השנייה, ברחוב קפלן בתל אביב. משם מתכננים המוחים לצאת לצעדה ברחובות הסמוכים. עצרת קטנה יותר בהובלת התנועה לאיכות השלטון תיערך בכיכר הבימה. לקראת ההפגנות צפויות חסימות של רחובות במרכז העיר וכן של העליות למחלף השלום בנתיבי איילון, מצפון ומדרום.

בהפגנה המרכזית, שמאורגנת על ידי קואליציה של ארגוני מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ישתתפו קבוצות רבות שקמו בעת האחרונה במחאה על רקע ההפיכה המשטרית, בהן ארגוני הייטקיסטים, רופאים, אדריכלים, זמרים, סטודנטים ומשפטנים שקיימו כמה הפגנות בתל אביב לאורך השבוע. כמו כן, תחת הסיסמא “אין דמוקרטיה עם כיבוש” הוקם “הגוש נגד הכיבוש” בהשתתפות פעילי חד”ש, מק”י, בנק”י, תנד”י, לוחמים לשלום, הורים נגד מעצרי ילדים, פסיכואקטיב, מחסום ווטש, מסתכלים לכיבוש בעיניים, נשים בשחור, אמהות נגד אלימות, מסרבות, במקום, יש גבול, רופאים לזכויות אדם, גישה, שלום עכשיו, עומדים ביחד, עיר עמים, יש דין, המזרח אל השלום ועוד. פעילי הגוש נפגשים בשעה 19:00 ברחוב קלפן פינת דה וינצ’י.

התנועה לאיכות השלטון הזמינה לעצרת בכיכר הבימה, נגד “ההפיכה המשטרית והרפורמות המסוכנות שמתכננים נתניהו ושותפיו”. ההפגנה תתקיים תחת הכותרת “חירות. שוויון. איכות שלטון”. עוד נמסר כי “בהפגנה ינאמו וישתתפו אישי ציבור בכירים ממגוון תחומים- כלכלה, אקדמיה, משפט, נציגי קהילת הלהט”ב, ניצולי שואה ועוד”.

לקראת ההפגנה שמתוכננת מחר, אמנים בולטים פרסמו אתמול מכתב המתריע מפני פועלה של ממשלת הימין בשדה התרבות ובייחוד כוונתה לסגור את תאגיד השידור הציבורי. במכתב, תחת הכותרת “מוזיקאים למען דמוקרטיה”, נכתב בין השאר: “לא במקרה מי שמנסה לחולל הפיכה משטרית ולרוקן את הדמוקרטיה מתוכן בחר לו את חיסול השידור הציבורי כאחת ממטרותיו הראשונות. סגירת התאגיד היא השתקה של אלפי קולות שלעולם לא ימצאו את מקומם בגופי השידור המסחריים. נגיע להפגנה במוצ”ש ונפעל יחד עם חברים לביטול התכנית הזו, ויחד עם כלל אזרחי ישראל כדי לשמור על הדמוקרטיה היקרה לכולנו. רבים מהחותמים מתכוונים להגיע יחדיו למחאה כבר בשבת הקרובה”.

בין מאות החותמים על המכתב: אהוד בנאי,  הדג נחש, יזהר אשדות, קובי אשרת, דני בסן, דנה ברגר, דויד ברוזה, זוהר ברזילי, מיקי גבריאלוב, ירון גורן, אפרת גוש, סי היימן, קובי ויטמן, אוהד חיטמן, חנן יובל, קובי לוריא, מוקי, אחינעם ניני, יאיר ניצני, יהלי סובול, ברי סחרוף, דניאל סלומון, יובל סמו, דני סנדרסון, דניאלה ספקטור, יהודה עדר (נשיא בית הספר למוזיקה רימון),  שיר פינטו, איל פרידמן “קוואמי”, רונה קינן, ירמי קפלן, יהודית רביץ, נעם רותם, יוני רכטר שלומי שבן, דן תורן, אתניקס, להקת האנג’לסי ולהקת נוער שוליים.

כמו כן, ביום ראשון הקרוב בשעה 12:00 יקיימו אלפי תלמידי תיכון ברחבי הארץ שביתה בת שעה במחאה על ההפיכה המשטרית ועל העברת סמכויות החינוך לסגן השר אבי מעוז. על פי התכנית, במקביל לשביתה יקיימו תלמידי תיכונים מרחבי תל אביב יקיימו צעדת מחאה מבית דיזינגוף לכיכר הבימה בתל אביב. המוקדים הצפויים של המחאות הם תיכון כצנלסון (כפר סבא), תיכון בליך (רמת גן), תלמה ילין (גבעתיים), תיכון ברנר (פתח תקווה).

עוד בנושא: https://zoha.org.il/118538

"בשבת בקפלן נעצור את הדיקטטורה": סטודנטים יושבים, אתמול, על הכביש בפינת הרחובות דרך נמיר ורוקח בתל-אביב (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן