fbpx

הבטחות חסרות כיסוי ומדיניות ניאו-ליברלית: שר האוצר סמוטריץ’ הוא ממשיכו של ליברמן

השר הנכנס הביע "מחויבות מלאה" להמשיך בדרך קודמו

שני מתנחלים נפגשים במשרד האוצר. הראשון – שונא ערבים וחרדים; השני – שונא רק ערבים. זו אכן תחילתה של בדיחה, והיא תהיה על חשבוננו. המפגש התרחש ביום ראשון האחרון בלשכת שר האוצר בירושלים, בעת טקס חילופי השרים. במהלכו, הביע השר הנכנס בצלאל סמוטריץ’ “מחויבות מלאה” להמשיך בדרך קודמו אביגדור ליברמן. בהמשך הבטיח כי בניגוד להתנהלות במשרדים אחרים, בהם החליפו השרים הנכנסים את ההנהלה, יישאר מנכ”ל משרד האוצר רם בלינקוב בתפקידו. אך כעבר שתי יממות בלינקוב הגיש את התפטרותו.

“השר ליברמן עשה עבודה טובה מאוד והוביל צעדים אמיצים ותקדימיים” – אמר סמוטריץ באירוע. השר החדש לא פירט בנאומו את הצעדים הכלכליים שבכוונתו לנקוט, והסתפק בהתחייבות כללית לעקרונות הקפיטליזם הניאו-ליברלי: “אני איש של שוק חופשי, המאמין כי תפקידה המרכזי של הממשלה הוא לא להפריע. עליה להתערב רק במקרים בהם הדבר נחוץ כדי לשמור על קיום השוק החופשי”. כשנשאל על הקפאת מחירי המים והחשמל, אותה הבטיח ראש הממשלה הנכנס בנימין נתניהו, השיב סמוטריץ’ כי “יבחן את הכל לעומק בשבועות הקרובים”.

השר הנכנס אמנם לא התחייב לעשות דבר, אך כעבור שלוש שעות בלבד החל לממש את ההסכמים הקואליציוניים של ממשלת הימין מלא-מלא: ביטל את המס על כלים חד- פעמיים ואת המס על המשקאות הממותקים.  כצפוי, מיהר מנהיג ש”ס ושר הבריאות (!), אריה דרעי להביע את תמיכתו בשתי ההחלטות. זאת, בניגוד לעמדת איגוד רופאי בריאות הציבור, שמסר: “החלטת שר האוצר הנכנס אומללה, מצערת ועיוורת. משקאות ממותקים גורמים לסוכרת, שהיא הגורם העיקרי לעיוורון ולפגיעה כלייתית. אלה מובילים לתלות בדיאליזה, לכריתות גפיים, למחלות קשות ולתמותה. לכן מוצדק להטיל עליהם מס, כפי שמקובל בעולם”.

ארגוני הסביבה מחו על החלטת הממשלה לבטל את המס על כלים חד-פעמיים. לדברי הארגון אדם טבע ודין, “ביטול המיסוי על הכלים החד פעמיים הוא לא פחות משערורייה. כבר ביומו הראשון בתפקיד הצליח שר האוצר לפגוע בבריאות הציבור, וגזר על מדינת ישראל להפוך מטמנה אחת גדולה. כיום  אין  בנמצא  בישראל  מקום  להטמנת  הפסולת.  ביטול

המיסוי  על  הכלים  החד-פעמיים  ידרבן  את  הציבור  לרכוש אותם, ויחריף את הזיהום הסביבתי והבריאותי. נמשיך להילחם בהחלטה בכל הכלים העומדים לרשותנו, ואנו מצפים מהשרה החדשה להגנת הסביבה לעמוד מולה בנחישות”. השרה להגנת הסביבה עידית סילמן מסרה בתגובה: “המשרד לומד את הנושא ואת השלכותיו. אגבש מדיניות רק לאחר קיום דיון מעמיק בנושא”.

הס מלטפל ביוקר המחיה

מבול ההתייקרויות ביוזמת הממשלה והמונופולים נמשך בימים האחרונים ומאיים להטביע את הציבור ובייחוד את העובדים והגמלאים. בצל הדברים כינס נתניהו את הקבינט הכלכלי-חברתי, אך לבסוף נכנע לגרירת הרגליים של סמוטריץ’, שביקש “לעשות חושבים” (במילים אחרות: הוא לא עושה ולא חושב). הבטחות הבחירות של נתניהו ודרעי נעלמו כלא היו. כזכור, השניים הובילו קמפיין בחירות בסימן “המאבק ביוקר המחייה”. השיתוק שאחז בממשלה החדשה עומד בסתירה גמורה למבול החקיקה שקדם להקמתה.

האם אפשר אחרת? כמובן. העיתון הקומוניסטי הצרפתי “הומניטה” דיווח בשבוע שעבר (29.12), כי ממשלת השמאל בספרד החליטה לבטל את המע”מ על כל מוצרי הצריכה ובהם לחם, חלב, גבינות, ירקות ופירות. עוד החליטה להעניק קצבה חודשית בשווי 200 יורו (750 שקל) לכל משפחה שהכנסתה נמוכה מ-25 אלף יורו בשנה. לפי משרד האוצר הספרדי, מדובר בהוצאה של כ-45 מיליארד יורו.

המחאה החשאית של ההסתדרות

ההתייקרות הבלתי פוסקת לא זוכה, בינתיים, בתגובה עממית הולמת. ההסתדרות טרם אתגרה את ממשלת הימין החדשה, וזאת כפי שעשתה גם מול הממשלה הקודמת. “ההפגנות ההמוניות” שהבטיח יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד לקיים ב-11 ערים ברחבי הארץ נתגלו כפארסה.

ההסתדרות מקפידה לא להודיע על השעות ועל המיקומים של המחאות, ורק עובדי ההסתדרות וכמה מהגמלאים שלה, יחד עם פעילי הנוער העובד והלומד מוזמנים להשתתף בהן. היכן שהתקיימו, חל איסור להניף דגל או לקרוא סיסמא שלא באישור ההסתדרות. הנפת דגלים אדומים אסורה בתכלית. כך לא בונים מחאה.

עוד בנושא

עובדי הסתדרות וגמלאים מפגינים נגד יוקר המחיה באשקלון, 29 בדצמבר 2022 (צילום: ההסתדרות)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן