fbpx

למרות עריקת בל”ד מהרשימה המשותפת: מוסיפים לצעוד בדרכי שלום ושוויון

בבל"ד סבורים כי עיסוק באינטרסים כיתתיים ובמחלוקות פנימיות גובר על הצורך במאבק משותף בגזענות ובכיבוש

קוראי “זו הדרך” יקרים, אנו מתנצלים. שער הגיליון האחרון (מס’ 36) בישר על הסכם עליו חתמו שלושת מרכיבי הרשימה המשותפת – עם הפנים לבחירות לכנסת ה-25 באחד בנובמבר.

אך לא חלפו 48 שעות מפרסום הגיליון, ואחת המפלגות, בל”ד, החליטה (רגע לפני הגשת הרשימות לוועדת הבחירות) לפרוש מהמשותפת ולהגיש רשימה עצמאית. כותרת הגיליון הקודם בישרה “הרשימה המשותפת – התשובה לגזענות”, אולם בבל”ד סבורים כי עיסוק באינטרסים כיתתיים ובמחלוקות פנימיות בין ראשיה גובר על הצורך במאבק משותף בגזענות ובכיבוש. הכשלת הרשימה המשותפת בידי בל”ד לא הייתה טעות, אלא תולדה ישירה של מדיניות הגוזרת בידוד של הציבור אותו היא מייצגת, תוך הימנעות מעשייה פוליטית.

מאז הפרישה המצערת (15.9), מפיצים דוברי ופעילי בל”ד בדיות וחצאי-אמיתות באשר להתרחשות שגרמה לה. אולם תוצאות פרישתה ברורות – המהלך הפזיז ידלל את ייצוגם הפרלמנטרי של ערבים ושל ויהודים הנאבקים למען שוויון. למעשה, העניקה בל”ד מתנה בלתי צפויה למחנה הימין הגזעני בראשות בנימין נתניהו. על פי כל התרחישים, המפלגה לא צפויה לעבור את אחוז החסימה, והמנדטים בהם יכולה הייתה לזכות במסגרת הרשימה המשותפת עלולים ליפול לידי נתניהו ושותפיו בן גביר וסמוטריץ’.

אולם עריקתה של בל”ד לא תרפה את ידיהן של חד”ש ותע”ל. השתיים נותרו נאמנות להסכם עליו חתומים מרכיבי המשותפת (כולל בל”ד), וחשוב מכך – הן מוסיפות לדבוק בעקרונות השלום והשוויון. מיד לאחר הגשת רשימת המועמדים לוועדת הבחירות, מסר ח”כ איימן עודה (חד”ש) כי החזית ותע”ל תמיד רצו ב”אחדות רחבה ככל האפשר בקרב האזרחים הערבים והיהודים הדמוקרטים”. “אנחנו נהיה הרשימה החשובה ביותר ביום שלאחר הבחירות, וכולם יבואו לבקש את המלצתנו. אנו נעמידם על רגל אחת עד שיכבדו אותנו ואת הציבור שלנו”, הדגיש. יו”ר תע”ל ח”כ אחמד טיבי הוסיף: “חד”ש-תע”ל מתכוונת להוביל קמפיין חיובי ואידאולוגי – כך עשינו עד כה וכך נמשיך לעשות. אסור לאפשר לנתניהו לחזור לשלטון”.

חד”ש מסרה כי הברית שגיבשה עם תע”ל “תכריע את הבחירות ותמנע מממשלת נתניהו להשיג רוב בכנסת. פעלנו לשמר את הרשימה המשותפת מתוך אחריות ציבורית, אך הדבר לא הסתייע. נפעל לזכות שוב באמון הציבור שלנו”.

“המאזן בין שני הגושים ידוע. אנו באים לכנסת במטרה להשפיע, ובבחירות הנוכחיות מדיניות זו קריטית: הצבעה לחד”ש-תע”ל תיצור גוש חוסם לטרנספר. נעשה הכל כדי להוציא את הציבור להצביע וכדי לחסום את הימין הקיצוני”, הוסיפו. “אנו קוראים לדגל את כל מי שמחויב למאבק בכיבוש ובחוק הלאום ובחוק קמיניץ הגזעניים. נמשיך לפעול עבור הכרה בכפרים הבלתי מוכרים, למען קידום זכויות העובדים ולמען העלאת שכר המינימום ל-40 שקל לשעה”, הדגישו.

במערכת הבחירות הנוכחית יפקדו פעילי הרשימה המשותפת  משפחות, ישוחחו עם תושבים ויערכו אירועים ציבוריים רבים. המטרה: לחזק את מעמדה המוביל של חד”ש-תע”ל בקרב הציבור הערבי והיהודי הדמוקרטי כחלופה הפרלמנטרית האמינה היחידה לימין הגזעני.

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/115445

ח"כ איימן עודה מוסר הצהרה לתקשורת לאחר הגשת רשימת חד"ש-תע"ל לוועדת הבחירות המרכזית (צילום: ועדת הבחירות המרכזית)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן