fbpx

פוטין הודיע על גיוס כוחות מילואים עקב המפלות באוקראינה – והמפלגה הקומוניסטית עוקפת מימין

מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית זיוגאנוב קרא לגיוס צבאי מלא כדי להבטיח את הצלחת הפלישה לאוקראינה

צבא אוקראינה פתח בשבוע שעבר במערכה צבאית נגד הכוחות הרוסיים שפלשו למחוז חרקוב. בעקבות זאת הודיע הבוקר (רביעי) נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על גיוס חלקי של חיילי המילואים. ייתכן שזהו צעד לקראת סיפוח השטחים הכבושים. פוטין אף איים בשימוש בנשק גרעיני.

מתקפת הפתע האוקראינית נחלה הצלחה, ובעקבותיה נסוג הצבא הרוסי מחרקוב במהירות ובלא כל תגובה צבאית. בנוסף, נטשו הכוחות הרוסיים את כל היישובים שכבשו במחוז – את חלקם כבשו לאחר קרבות עקובים מדם, ועל חלקם השתלטו עוד בתחילת הפלישה בפברואר האחרון.

המתקפה העזה שהובילו האוקראינים הנחיתה מהלומה גם על העורף הרוסי. התעמולה שמנהל משטר פוטין לא הצליחה לנמק את הסיבה לנסיגה החפוזה, ולא להסביר את הגורמים לכישלון הצבאי והאסטרטגי החמור. עיתונאים ואנשי ציבור התומכים בפלישה הרוסית הביעו את זעזועם מהתבוסה, ואף טענו כי חובת הצבא להעריך מחדש את דרך פעולתו.

חוגי השלטון במוסקבה ממשיכים להתייחס למלחמה באוקראינה כאל “מבצע צבאי מוגבל”. המבצע, לטענתם, נועד להגן על ביטחונה של רוסיה ולהבטיח את שלומם של היישובים הרוסיים הממוקמים לאורך צדו האוקראיני של הגבול. ואולם, שרשרת המהלומות האחרונה מנכיחה ביתר שאת את רצף ההפסדים הרשומים לחובתו של פוטין מאז פרוץ המלחמה. הדברים מקבלים משנה תוקף בהתחשב בהערכות  של הקרמלין אשר חזו ניצחון רוסי מהיר באוקראינה (תוך ימים או שבועות בלבד).

כך, לראשונה מאז הפלישה, החלו נשמעים דברי ביקורת דווקא מפי תומכיה ברוסיה. רבים מהם, המפרסמים את מסריהם דרך אפליקציית “טלגרם”, החלו להביע חשש כבד בנוגע ליעילות המשך המבצע הרוסי ובנוגע לעוצמת מתקפת הנגד האוקראינית הממשמשת ובאה.

אחד מהם הוא הבלוגר יורי פודוליאקה, המפעיל ערוץ “טלגרם” ובו 2.3 מיליון עוקבים. פודוליאקה כתב לאחרונה, כי אם המצב בחזית לא ישתנה, “הרוסים יפסיקו לבטוח במשרד ההגנה ובממשלה כולה” .”זה הזמן להעניש את כל המפקדים שאפשרו לתבוסות הללו לקרות”, כתב מקסים פרומין, בלוגר נוסף ותושב מזרח אוקראינה. פרומין מתח ביקורת על כך שבאירועי לחימה רבים באוקראינה העדיפו הכוחות הרוסיים לברוח ללא קרב. הם גם הותירו מאחור כמות אדירה של כלי נשק, רכבים משוריינים, טנקים, תחמושת וציוד לחימה.

מזכ”ל המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית, גנאדי זיוגאנוב, נאם בפרלמנט בתגובה לתקיפה האוקראינית. בדבריו הציג טענות המנוגדות לתעמולה הרשמית: זיוגאנוב הדגיש כי הפעולות הרוסיות באוקראינה “אינן חלק  ממבצע אלא ממלחמה” וכי “כמו בכל מלחמה קיים צורך בגיוס מלא של כל המשאבים האנושיים והחומריים העומדים לרשותנו”. הוא קרא לגיוס צבאי מלא בקרב אוכלוסיית רוסיה, לתמיכה מלאה בפלישה שמוביל פוטין ולפעול לניצחון הצבא הרוסי באוקראינה.

טענותיו של זיוגאנוב, ובעיקר קריאתו לגיוס מלא, נתקלו בביקורת רבה בקרב הציבור הרוסי, המתנגד ברובו לגיוס מלא. זאת, על רקע הצהרות רשמיות מפי ממשלת רוסיה לפיהן הצבא לא ישלח את חיילי שירות החובה ל”מבצע המיוחד באוקראינה”.

את קריאותיו של זיוגאנוב הוקיעו בחריפות גם פעילי שמאל רוסים. אלה הצביעו בתמיהה על כך שמנהיג קומוניסטי עוקף את פוטין מימין ומסרב לאמץ תפיסה ערכית ושמאלית נגד המלחמה ונגד האימפריאליזם. לדבריהם, דרישותיו של זיוגאנוב, כמו הנאום שנשא, מבטאים ביקורת ימנית על מדיניות פוטין, והן מבטאות פנייה חדה ימינה בעמדותיה של המפלגה הקומוניסטית הרוסית.

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/112562

נגמ"ש רוסי שננטש בשדה הקרב (צילום: "הומניטה")

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן