fbpx

משרד התרבות מתעלם מקיומו: קריאה לסייע לתיאטרון אלפא

במשרד התרבות גמרו אומר כי מוסד תרבותי המספק לצופיו תיאטרון איכותי אינו ראוי לתמיכה

    במשרד התרבות גמרו אומר כי מוסד תרבותי המספק לצופיו תיאטרון איכותי אינו ראוי לתמיכה. במשך שנים השקענו את כל משאבינו הכלכליים והיצירתיים במפעל שהקמנו – תיאטרון אלפא לאמנויות הבמה. אולם לאחרונה הנחיתו עלינו מהלומה אותה לא נוכל לשרוד ללא סיוע מהקהל המעריך את עבודתנו.

המשרד מתרחק מתרבות כמו מאש

    לאחר שנים של קיפוח, קיבלו שלוש ערכאות משפטיות את טיעוני בא כוחנו עו"ד אביגדור פלדמן (עם עוזרו עו"ד עמרי ברבש), והורו לוועדת התמיכות לבטל את החלטותיה שלא לתמוך בנו. משראתה הוועדה כי אנו עומדים בתנאי הסף הכמותיים והפרוצדורליים, נטפלו אנשיה לפתע למרכיב שנקרא בפיהם "רף אמנותי". דבר אחד שכחו: לצפות בהצגות. כנראה שרוח הנבואה נחה עליהם, והחליטו לשלול את תמיכתם בנו מבלי שטרחו לצפות בהצגות אותן שפטו כ"לא אמנותיות מספיק".

    הצופים בהצגותינו חשבו אחרת: "הישג מרתק של שפה פיוטית ודרמטית", כתבה מאיה בז'רנו בעקבות ההצגה "הר תפארת". על כך הוסיף פרופ' משה צוקרמן: "ממזג את הדרמטי אינדיבידואלי במהלך אֶפִּי כולל, ומהדהד בכך עקרונות ברכטיאניים קלאסיים. אכן, הישג יוצא מהכלל". על הצגה נוספת, "נוף" מאת הרולד פינטר, הכריז מאיר ויזלטיר:  "איפה עוד תיתקלו בפינטר כזה באגן המזרחי של הים התיכון? מומלץ!".

הקהל יציל את התיאטרון

    למותר להסביר את משמעותה של שלילת התמיכה הציבורית בתיאטרון כשלנו, לאחר למעלה משנה של סגר הקורונה, ובעיצומם של הליכים בסכומי עתק לשיפור תנאי הבטיחות הנדרשים על ידי מכבי האש. למרות הכל ניסינו לשרוד  מבלי  לבקש  חסדים.  עו"ד  פלדמן  שוב  עתר  בשמנו נגד הליכי השיפוט התמוהים של משרד התרבות, אך לא נוכל לשאת עוד בהוצאות הדיון המשפטי המתמשך. אם ניאלץ להפסיקו, פירוש הדבר – סגירתו המידית של תיאטרון אלפא, וירידה לטמיון של עשור פעילות אמנותית רבת הישגים.

    אנא סייעו לנו לצלוח את הימים הקשים האלה כדי שנוכל להמשיך בפעילותנו, וכדי שמפעלנו לא יאבד בשל אטימות הלב של פקידי מינהל התרבות. ראו נא את תרומתכם כרכישת מנוי להצגות התיאטרון.

מה חדש בתיאטרון אלפא?

    בתמורה לעזרתכם, נוכל להציע לכם את התשורה האחת שבידנו – כרטיסי הזמנה להצגות: "נוף" ו-"הר תפארת" שזכו לתגובות נרגשות מן הקהל ומן הביקורת. תוזמנו גם להצגות שאנו מכינים להמשך העונה, אם נצליח לשרוד: "שיר עמק" מאת את'ול פוגארד; עברית: טל יצחקי; עיצוב: טלי יצחקי; ניהול מוסיקה: שאהין מוחמד; עיצוב תאורה: ניזאר ח'מרה. משתתפים: סוהיל חדאד, מאשה סמעאן. הגרסה הערבית תעלה לראשונה בפסטיבל המסרחיד, ספטמבר 2022. הגרסה העברית תוצג בתיאטרון אלפא כעבור חודש.

    בקרוב יעלה בתיאטרון גם מחזה מאת גדול כותבי דרום אפריקה בתקופת נפילת האפרטהייד: מפגש מרתק בין נערה המבקשת לפרוץ לעתיד, לבין סבה, המתקשה להשתחרר מכבלי העבר. בתווך ניצב המחבר מול השאלות והאתגרים החדשים.

    הצגה נוספת היא "מאזני הצדק" מאת אברהם עוז ובבימויו, על פי ויליאם שקספיר; עיצוב: טלי יצחקי; מוסיקה מקורית וניהול מוסיקלי: עדן קלדרון ונב שמש; עיצוב תאורה: ניזאר ח'מרה; עיבודים מוסיקליים נוספים: יובל מסנר; כוריאוגרפיה: רן בן דרור; משתתפים: סוהיל חדאד, מאשה סמעאן, אביאל שיליאן, ניסנה מולוק, שני כיהלי, עדן קלדרון, יהל פפו ואושר בית הלחמי. ההצגה תעלה באוקטובר 2022.

    המחזה החדש והאקטואלי "מאזני הצדק" יונק את עלילתו מן "הסוחר מוונציה": שיילוק וג'סיקה מגיעים כפליטים לוונציה, המתמודדת עם נוכחותם של זרים שמציאותם סותרת את הלאומנות, השמרנות והגזענות הנטועות בה. מכאן מתפתחת עלילה רבת תהפוכות ומתח שכל מאפייניה משיקים למציאות ימינו.

    ניתן לסייע בהצלת התיאטרון מסגירה בהעברה דרך אפליקציית "ביט" או "פיי-בוקס" למספר: 050-7220783, או בהעברה לחשבון עמותת תיאטרון גלבוע, בנק מזרחי טפחות, סניף 669, חשבון מס' 390997.

  מתוך ההצגה "נוף" (צילום: תיאטרון אלפא)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן