fbpx

הוועדה לקידום מעמד האישה: תוך שנה נמסרו יותר מ-1,500 דיווחים על הטרדות מיניות בצבא

בעקבות דיווחים אלה הוגשו רק 31 כתבי אישום, מתוכם 26 על מקרי אונס

הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, בראשות חה”כ עאידה תומא-סלימאן (חד”ש – הרשימה המשותפת), דנה השבוע (רביעי) בהצעה לדיון מהיר בנושא: “החלת התקנות למניעת הטרדה מינית על גופי כוחות הביטחון באופן מידי”. הדיון התקיים לבקשתן של חברות הכנסת אמילי מואטי (העבודה), גבי לסקי (מרצ) וענבר בזק (יש עתיד).

ח”כ בזק חשפה בפני הנוכחים כי חוותה בעצמה פגיעה מינית בעת שירותה הצבאי: “גם אני עברתי הטרדה מינית בצה”ל. התלוננתי למפקד שלא האמין לי. נערות שמגיעות לשירות בצה”ל או בשב”ס הן בשלב מוקדם, כשאין להן את הכלים להתנגד ולא תמיד הן יודעות האם הן יכולות להתנגד”. “הייתי שמחה לו היה מנגנון דיווח לוועדה כדי שנוכל לפק”, הוסיפה.

לדברי ח”כ מואטי (העבודה) “הזכות של אישה בצבא לא להיאנס ולא לחטוף הטרדות מיניות על ימין ועל שמאל. ויש קשר למצב המדיני. יום אחד, כשישכון שלום בינינו לבין שכנינו, גם הדברים האלה ישתנו”. יו”ר הוועדה מסרה כי יותר מ-1,5 אלף דיווחים הוגשו בשנת 2020 ליועצת הרמטכ”ל לענייני מגדר, וכללו מגוון עבירות בתחומי ההטרדה מינית בצבא. רק 31 כתבי אישום הוגשו, מתוכם 26 על מקרי אונס. למעלה מ-400 תלונות הפצת סרטונים ותמונות, מעשים מגונים “ורק כנגד חמש תלונות כאלה הוגשו כתבי אישום– איך זה יכול להיות? אתן צריכות לעשות בדק בית”.

היועצת המשפטית של הוועדה, עו”ד ענת מימון הבהירה “בחוק הטרדה מינית יש תקנות החלות על מעסיקים. תקנה 9 נוספה בהמשך וקבעה שהחוק יחול על מוסדות להשכלה גבוהה. לגבי גופי הביטחון, נקבע שזה יחול עליהם ‘בשינויים המחויבים'”. עו”ד לינא סאלם, נציגת משרד המשפטים, הסבירה כי לפי החוק, כל הוראות החוק והתקנות חלות על צה”ל ושב”ס והם עומדים במחויבויותיהם ומדווחים מיוזמתם על הנתונים. יחד עם זאת הדגישה כי “אנחנו בוחנים בימים אלה את תיקון החוק למניעת הטרדה מינית.”

אך עו”ד הילה נויבך מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית הדגישה שחובת הדיווח לוועדה והכשרות לא חלה על כוחות הביטחון. “זה דורש כעת רק שינויים קטנים ולא רפורמה חקיקתית גדולה שתיקח זמן רב”.

ח”כ תומא סלימאן הוסיפה: “לא רק בצבא ובשב”ס. גם במשטרה המצב לא מי יודע מה. בצבא חלו שינויים לאחרונה אבל אין שום סיבה המצדיקה שלא יהיו תקנות מחייבות למניעת הטרדה מינית. אני יודעת על מקרים שחיילים פגעו בנשים פלסטיניות. התרבות השוביניסטית האלימה לא נשארת מכוונת לכיוון אחד. כשזה קורה בתוך המערכת, זה קורה גם מחוץ למערכת. אין מקום שלא נגוע בנגע הזה בכל העולם”.

בסוף הדיון סיכמה יושבת הראש הוועדה “כל חוק מניעת הטרדות מיניות נמצא בבדיקה לקראת שינויים ושיפורים ואני מברכת על זה. הייתי מבקשת שמשרד המשפטים יקיים הידברות מול צבא, משטרה ושב”ס וידווח לנו בתחילת הכנס הבא על ההתקדמות והמסקנות כולל בדיקת האפשרות להקמת יחידות ייעודיות לטיפול במקרים שהזכרנו, לפי המלצות ועדת ברלינר. תבדקו גם אפשרות של חובת דיווח כדי ללמוד מהתוצאות”.

 

פעילות נעמת מפגינות מול תחנת משטרה בתל-אביב נגד הטרדות מיניות במשטרה (צילום: נעמת)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן