fbpx

צייד מכשפות במפלגת הלייבור הבריטית וכמה תובנות על העבודה ומרצ

מאז היבחרו לתפקיד מתמקד יו"ר הלייבור קייר סטארמר במתקפה נגד האגף השמאלי במפלגתו - ולא נגד הממשלה

במפלגת הלייבור הבריטית ממשיך מסע הרדיפה אחר פעילי השמאל, תומכיו של מנהיג המפלגה לשעבר ג’רמי קורבין. “הקורביניסטים” מגורשים בהדרגה משורות המפלגה מאז היבחרו של יו”ר המפלגה החדש, קיר סטרמר. סר סטרמר הימני, המייצג את הפלג הממסדי והשבע של המפלגה, הוביל שורה של מהלכים שנויים במחלוקת שיחזקו את קולם של חברי הפרלמנט הסרים למרותו על חשבון כוחם של החברים מן השורה.

לדברי מאמר המערכת של העיתון “מורנינג סטאר” הסוציאליסטי, הנאום שנשא סטרמר בפני חברי המפלגה בוועידת המפלגה האחרונה היה “תוקפני, ריקני, נדוש, המשך ישיר להתקפה על חברי המפלגה והפעילים ביותר”. בטור דעה בעיתון “גרדיאן” הבריטי דווח כי מתנגדיו של סטרמר אפילו גורשו מאסיפות ציבוריות. העיתונאי אואן ג’ונס כתב כי סטרמר, שהבטיח לאחד את המפלגה, שיסע ופילג את שורותיה.

מאז שהלייבור בראשות קורבין נחלה את ההפסד הקשה ביותר מאז בחירות 1935, שוטף גל אנטי-דמוקרטי ימני את המפלגה ומחזיר אותה שנים לאחור, לתקופת “הניו-לייבור” של טוני בלייר וגורדון בראון. בתקופה שלטונה של “הניו-לייבור” קידמה הנהגת המפלגה שורה של מהלכים ניאו-ליברליים שפגעו בארגוני העובדים ביוזמת יו”ר הלייבור דאז, טוני בלייר. כל סעיפי המצע שדרשו הלאמה של תעשיות ותשתיות וחיזוק מעמדן העצמאי של וויילס וסקוטלנד הוצאו ממנו. ממשלת בלייר רק חיזקה את “מעמדו העצמאי” של הבנק המרכזי, כמצוות הכלכלנים הבורגנים.

יש הטוענים שכיום, בדומה לאז, הלייבור היא למעשה שתי מפלגות שונות: הלייבור של חבריה והסיעה הפרלמנטרית הפועלת בניגוד לרצונם של רוב הפעילים. מבקריו של סטרמר מצביעים על כך שמנהיג מפלגתם אינו מציע חזון אלטרנטיבי למעמד הפועלים הבריטי, אלא מתמקד בשלילת עמדות השמאל במפלגה.

שעה שבריטניה סובלת ממחסור במוצרי יסוד ומשיבושים באספקת הדלק בעקבות הפרישה מהאיחוד האירופי שהובילה ממשלתו השמרנית של בוריס ג’ונסון, הנהגת הלייבור אינה עוסקת בביקורת על הממשלה אלא במתקפה על האגף השמאלי של מפלגתה שלה. זאת,  בעוד שמפלגות סוציאל-דמוקרטיות בארצות אחרות באירופה דווקא פונות שמאלה ומתחזקות.

חברי לייבור רבים שואלים מדוע המפלגה שותקת. הרי זו העת להפיל את הממשלה השמרנית ולקדם שינוי. אנשי הממסד של הלייבור, שנבחרו כביכול כדי “לתקן את נזקי קורבין”, עלולים לגרום למפלתה ההבאה של המפלגה. מסקרים עולה כי בבחירות הבאות תמשוך אמנם הלייבור בראשותו של סטרמר חלק מקולות השמרנים, אך תאבד תמיכה בציבורים אחרים. אין בסקרים ולו רמז לכך שהמפלגה עשויה לשוב לשלטון בקרוב.

יצוין שקורבין, המוסיף לכהן כחבר פרלמנט, לא חוסך ביקורת מהנהגת המפלגה הימנית, וממשיך להתנגד למכשולים שהיא מציבה בפני אנשי השמאל במפלגה.

בתקופתו של קורבין התארגנה הלייבור מחדש, בנתה הנהגה חדשה של פעילים שצמחו מהשטח, הקימה תנועות חוץ-פרלמנטריות ופנתה אל הציבור. לדברי קורבין, כיום מסתגרת המפלגה ומקווה שהקולות יגיעו מעצמם.

המפלגה בראשותו של קורבין פרסמה מצע ארוך ומקיף העוסק בכל בעיות החברה הבריטית, מזכויות עובדים ועד משבר האקלים ויחסי החוץ של הממלכה המאוחדת. אולם  בבחירות שנערכו בשנת 2019 התרסקה הלייבור על רקע שאלת הפרישה מהאיחוד האירופי. המפלגה אימצה עמדה לא החלטית ביחס לברקזיט, וקראה לערוך משאל עם נוסף כדי להכריע בנושא – עמדה שהייתה תולדה של פשרה בין הפלג השמאלי של המפלגה לבין זה הימני.

המהלכים שנקטו היו”ר סטארמר ותומכיו בשנתיים האחרונות דחפו רבים מהפעילים הצעירים במפלגה לייאוש מהאפשרות לחולל שינוי פוליטי בבריטניה בעתיד הנראה לעין. יחד עם זאת, במפתיע ובהתנגדות ההנהגה, הצליחו צעירי הלייבור במהלך ועידת המפלגה, שנערכה בשבוע שעבר, לקדם הצעת גינוי לכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטיניים. ההחלטה, שנתקבלה ברוב קולות, קוראת להפסיק את הסחר בנשק בין בריטניה לישראל. עוד היא קוראת למפלגה לקחת חלק פעיל במערכה למען זכויות העם הפלסטיני ועצמאותו. יצוין כי ההחלטה, הדורשת לשים מייד קץ לכיבוש, קיבלה את תמיכתם של נציגי האיגודים המקצועיים.

בתהליכים דומים ניתן להבחין גם בישראל, במפלגת העבודה ובמרצ. מפלגות אלה אינן מצטיינות, בלשון המעטה, בחיבור בין הפוליטיקה הממסדית לבין החברה האזרחית והציבור הרחב. בעידן הקפיטליזם הניאו-ליברלי, מפלגות הדוגלות במאבק למען הסביבה, זכויות האזרח וזכויות העובד אינן יכולות להסתפק בבניית מנגנון נאמן ליו”ר. תפקידן הוא להציע חלופה ראויה לשלטון הימני ולהיאבק למימושה.

מנהיג הלייבור, סר קיר סטרמר ואשתו ויקטוריה אלכסנדר באירוע סיום ועידת המפלגה שנערך ביום חמישי שעבר (צילום: מפגלת הלייבור)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן