fbpx

מוזיקה, תיאטרון, קולנוע, והרצאות: פסטיבל יאפא לתרבות ערבית עכשווית

תיאטרון יפו הערבי-עברי פותח צוהר לפריחה התרבותית בעולם הערבי עבור הציבור דובר העברית

העולם הערבי חווה בשנים האחרונות פריחה תרבותית חדשה, אולם הציבור הישראלי דובר העברית כמעט אינו נחשף אליה. התיאטרון מתחדש וצובר פופולריות במצרים, בלבנון, בעיראק ואפילו בסוריה, בתנאים קשים במיוחד. הקולנוע המצרי, במסגרתו פועלת אחת האקדמיות הראשונות לקולנוע בעולם, מציע יצירות רעננות.

גם בחברה הערבית-פלסטינית בישראל נוצרות יצירות מרתקות בתיאטרון, בקולנוע, במוסיקה, בשירה ובאמנות הפלסטית. על רקע פריחה זו, מצער במיוחד שהיצירה העשירה והמגוונת בכל תחומי העשייה התרבותית אינה נגישה ואינה ידועה לציבור דובר העברית.

כדי להתמודד עם מציאות זו הקים תיאטרון יפו הערבי-עברי במה ערבית בניצוחה של ראודה סלימאן, וכך נערך מדי שנה פסטיבל עשיר בתכנים שאינם מוכרים  לקהל. הפסטיבל, בן ארבעה ימים, מתקיים זו השנה השישית. מהמארגנים נמסר כי הפסטיבל "מוגש באמונה כי בכוחה של תרבות לעצב את האדם. אנו פותחים צוהר בפני הקהל הישראלי אל העולם המופלא הזה, במטרה להיחשף למציאות של האנשים בעולם הערבי ולהתוודע לכאבם, לחלומותיהם, להומור שלהם וליצירתם".

עוד נמסר שהפסטיבל "ממשיך להיות השנה את גולת הכותרת של פעילות תיאטרון יפו שזה יותר מ-20 שנה מעודד היכרות הדדית וקירוב בין תרבות עברית ומזרח תיכונית. בוועדה האמנותית של הפסטיבל: ראודה סלימאן, פותנה ג'אבר, יגאל עזרתי,  חנה ואזנה גרינוולד ורביד סביל.

אמש (6.7) הוקרן במסגרתו הסרט "עניינים אישיים"  של הבמאית מהא חאג'; הוצג המחזה "סעדון אלמג'נון", קומדיה מצרית חריפה; ונערך מופע פתיחה חגיגי ברחבת התיאטרון עם אליאס עטאללה ולהקתו.

מחר, חמישי (8.7), צפויה בין היתר ההרצאה: "פסקול של מהפכות" מפי נעמה אביעד, על אודות שירי המחאה של האביב הערבי. כמו כן יוצג המחזה "הראיס", מופע מוזיקלי המבוסס על אגדה טוניסאית. בשעה 20:00 תתקיים הרצאה בנושא המשורר והמחזאי הנודע סמיח אל-קאסם מפי ד"ר חאתם בדארנה, שתלווה בקטעי משחק. ב-21:30 יוקרן סרטו של רם לוי "המתים של יפו", בכיכובם של יוסוף אבו ורדה ורובא בלאל עספור. לאחר ההקרנה תערך שיחה עם היוצרים.

ביום שישי (9.7) בשעה 16:00, יתקיים רב-שיח בנושא "שיעור מולדת", הסדרה של מודי בר-און וענת זלצר המתחקה אחרי שורשי הסכסוך הלאומי בארץ. ב-20:30 תתקיים הצגת בכורה של "ימי התנזים", מחזה חדש מאת איימן אגבריה בהשתתפות מכרם חורי, יוסוף אבו וורדה וראודה סלימאן.

יומו האחרון של הפסטיבל, שבת (10.7), יפתח בשעה 11:00 עם השקת התערוכה: "יפו בעיני אמני נצרת והגליל". אוצר: מסבאח טאטור. בין השעות 12:00 – 15:00 יערכו שורה של סדנאות ובהן קליעת קש והכנת מתוקים. הסדנאות מתאימות לכל המשפחה, מגיל 4 ומעלה וברישום מראש. ב-16:00 תתקיים הרצאה מוזיקלית מאת נאילה לאבס בנושא שירי עם פלסטיניים. שעה מאוחר יותר תתקיים הרקדת דבקה לקהל הרחב, "יאללה נוראוס!", בהנחיית נור גראבלי.

ב-17:30 יוקרן "האחות של מוסוליני", סרטה של ג'ונה סולימאן (ערבית, כתוביות בעברית). ב-19:00 יתקיים אירוע ציבורי תחת הכותרת "וידויים על בית", במסגרתו ידברו ערבים ויהודים על תקוותיהם ופחדיהם. אירוע הסיום ב-21:00 יוקדש למוסיקה: להקת קאראר וגלית גיאת יבצעו מוסיקה מקורית ושירים מאת פיירוז.

 

לתוכנית הפסטיבל המלאה:

http://www.arab-hebrew-theatre.org.il/

צילום: תיאטרון יפו הערבי-עברי

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן