fbpx

ב-3 במרץ 1888 נולד הרופא וחבר המפלגה הקומוניסטית הקנדית הנרי נורמן בת’ון

יום בהיסטוריה סוציאליסטית

היום לפני 131 נולד בגריוונהארסט אונטריו קנדה, מנתח בית החזה, מבשר הרפואה הציבורית, חבר המפלגה הקומוניסטית הקנדית והלוחם למען האנושות הנרי נורמן בת׳ון.

נורמן ידוע בעיקר בזכות תרומתו לרפואת השדה והטיפול בטראומה וכן המצאת כלים לניתוח בית החזה. בזירה הפוליטית הוא ידוע בתמיכה בכוחות האנטי פאשיסטים במהלך מלחמת האזרחים ספרד ובתמיכה במפלגה הקומוניסטית הסינית במלחמה שלה נגד יפן. הוא הביא את הרפואה המתקדמת לאזורי הספר בסין וטיפל באזרחים וחיילים פצועים כאחד. מאו זה דונג העריך מאוד את נורמן וספד לו ועד ליום הזה הוא זוכה להוקרה והערכה בסין.

נורמן היה בוגר מלחמת העולם הראשונה, כשפרצה הוא נאלץ להפסיק את לימודיו והתגייס כאלונקאי לחיל הרפואה המלכותי של קנדה בצרפת. במהלך הקרבות הוא נפצע מרימון ונשלח לאנגליה לטיפול ומשם חזר לקנדה בשביל להשלים את התואר שלו ברפואה ב-1916. כשהמלחמה עדיין בעיצומה נורמן התגייס כמנתח לחיל הים המלכותי הבריטי ועבד בבית החולים קאת׳ם. ב-1919 החל התמחות ברפואת ילדים. ב-1920 הוא הכיר את אשתו פרנסס פני איתה הוא טייל ברחבי אירופה על חשבון ירושתה. הם היגרו לדטרויט ושם היה לרופא פרטי ולימד רפואה.

ב-1926 התרחש אצלו מפנה, הוא חלה בשחפת קשה, ובאותה תקופה הטיפול שהוצע היה בידוד ומנוחה במיטה. הוא קרא על טיפול חדשני ליצירת תמט ריאה, כלומר קריסה מכוונת של הריאה החולה, בשביל שהיא תוכל להחלים מהר יותר. הוא גער ברופאיו לבצע את המהלך ואכן החלים במהרה. כך החל להתמקד במקצוע רפואת בית החזה. במהלך מחלתו התגרש מאשתו והתחתן איתה שוב ב-1929 והם התגרשו ב-1933 באופן סופי. בין 1928-1936 נורמן הביא לידי שלמות את יכולותיו בניתוח בית החזה והמציא ושכלל עשרות כלים לניתוחים, מתוכם כלי אחד לייצוב הצלעות עדיין נמצא בשימוש עד היום וכמו כן הוא כתב 14 מאמרים מדעיים פורצי דרך.

במהלך שנות השלושים התרחש משבר כלכלי עולמי כבד ונורמן החל בפעילויות הומניטאריות להעניק טיפול רפואי למוחלשים באזור מונטריאול. הוא ניסה בכל כוחו להתסיס את חבריו למקצוע הרפואה לקדם רפורמות רדיקליות לטובת מימוש רפואה ציבורית בקנדה, לשם כך הקים את קבוצת מונטריאול להבטחת הטיפול הרפואי לעם, אך ללא הצלחה. ב-1935 הוא טייל בברית המועצות, שם למד על הרפואה הציבורית, במהלך שנה זו הפך לקומוניסט מוצהר.

ב-1936 הגיע לספרד לסייע לכוחות הרפובליקה נגד הפאשיסטים של פרנקו. הוא הרגיש שאינו מצליח לתרום מספיק כמנתח ולכן התמקד בהקמת יחידה להספקת מנות דם מן האזרחים לחיילים בחזית, היחידה התפרסה על שטח עצום והייתה פורצת דרך במקביל ליחידה שפעלה באזור ברצלונה. בשנת 1937 שב לקנדה בשביל לגייס משאבים לטובת הכוחות הלוחמים בפאשיזם בספרד.

ב-1938 הגיע נורמן לסין, שם ביחד עם הרופא הלבנוני ג׳ורג׳ חאת׳ם הם ביססו מערך טיפול אזורי שנתן מענה גם לנפגעים בחזית. נורמן הקים מערך לניתוחי שדה והכשרה של רופאים ואחיות ומעולם לא הבדיל בין טיפול באויב או חבר.

על רפואה אמר: “רפואה, כמו שאנחנו משתמשים בה, הפכה לסחר במותרות. אנחנו סוחרים בלחם עם יהלומים. בואו ניקח את הרווח, הרווח הפרטי הכלכלי, אל מחוץ לעולם הרפואה ונטהר את המקצוע שלנו מהאינדיבידואליזם המנוכר. בואו לא נשאל את העם “כמה כסף יש לך?” בואו נשאל את העם “באיזה אופן אוכל להעניק לך את הטיפול הטוב ביותר?”.”

נורמן אמנם שיכלל את היכולת להעביר מנות דם לחזית במלחמת האזרחים בספרד, אך במהלך ניתוח שדה בסין חתך את האצבע שלו, בניתוח אחר של חייל שסבל משושנה (ורדת, זיהום מתחת לרקמות שומן) נחשף פצעו לזיהום ובשל תת התזונה שממנה סבל בשל הקרבות הקשים, נפטר מהתפשטות הזיהום. נורמן ראה בקפיטליזם והמליטריזם כיצור אחד שלא ניתן להפריד אותו ועל אף שעסק ברפואת טראומה בשטח, התנגד למלחמות וראה בקפיטליזם כאחראי להן.

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן