fbpx

יפגינו מול משרד החינוך בעת השימוע למנהל הריאלי בחיפה בגלל הרצאה על זכויות אדם

הפגנת תמיכה בבית הספר הריאלי ובמנהליו ונגד סתימת פיות במערכת החינוך תתקיים ב‏‏יום חמישי ‏הקרוב

הפגנת תמיכה בבית הספר הריאלי ובמנהליו ונגד סתימת פיות במערכת החינוך תתקיים ב‏‏יום חמישי ‏הקרוב, בשעה ‏‏8:30, מול לבניין משרד החינוך ברחוב השלושה 2 בתל אביב. בשעה 9:00 יחל השימוע למנכ"ל הריאלי, ד"ר יוסי דן דב, ולמנהל בית בירם, מנדי רבינוביץ'.

יצוין שארגון המורים שלח אמש (ראשון) מכתב דחוף לשר החינוך יואב גלנט, בדרישה שיחזור בו מההזמנה לשימוע של מנהלי בית הספר הריאלי בחיפה, ולקיים במקומם שיח עם המנהלים. "מדובר בפגיעה חמורה במעמד עובדי ההוראה ובמקצוע ההוראה", כתב הארגון.

ארגון המורים מחה בפני השר על כך שההחלטה, כבדת המשקל, התקבלה בתהליך בזק, ללא שיתוף הארגון שמייצג את המנהלים. עוד הטיל הארגון ספק משפטי בהליך כולו. לטענת ארגון המורים, משרד החינוך איים באופן מפורש שימנע מבית הספר תקצוב והכרה במוסד.

עוד טענו בארגון כי רבינוביץ', מנהל החטיבה העליונה של בית הספר, קיבל אזהרה מפורשת שהעסקתו כמנהל נמצאת בסכנת ביטול. "יש לנו חשש לסתימת פיות של ציבור עובדי ההוראה, וחשש לניצול פוליטי של עידן טרום הבחירות על גבם", נטען במכתב לשר.

משרד החינוך זימן ל שימוע בן דב ואת רבינוביץ' בעקבות השתתפות חגי אלעד, מנכ"ל ארגון בצלם, מוקדם יותר בכנס בנושא זכויות אדם שהתקיים במוסד בהשתתפות מאות תלמידים. לקראת המפגש הורה גלנט על איסור השתתפות ארגונים לזכויות אדם, בהם ארגון בצלם, בפעילויות במוסדות חינוך.

גלנט הנחה לבטל אירוע מסוג זה במסגרת מכתב ששלח למנכ"ל משרדו, עמית אדרי, ולמנהלי המחוזות, בו דרש לאסור על כניסתם לבתי הספר של ארגונים "הפועלים בסתירה למטרות החינוך הממלכתי, ובכלל זה כינויה של מדינת ישראל בכינויי גנאי שקריים או אמירות נגד היותה של ישראל מדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית או פעולה כנגד חינוך לשירות משמעותי בצה"ל או פעולות המיועדות לפגוע או לבזות את חיילי צה"ל בעת או לאחר שירותם". במכתב ששיגר למנכ"ל הוא כתב כי "לא נאפשר לארגונים המכנים את מדינת ישראל 'מדינת אפרטהייד' להרצות בפני תלמידים העומדים בפני גיוס לצה"ל. הנחיתי את מנכ"ל המשרד ומנהלי המחוזות והאגפים לאסור על כניסתם של ארגונים אלו למערכת החינוך".

"בית הספר הריאלי בחיפה דוגל בפלורליזם, חופש הביטוי וחופש הדעה", הבהירו במוסד החינוכי. "במסגרת זו כבר שנים ארוכות אנו חושפים את תלמידינו למגוון רחב של דעות מכל קצוות הקשת בחברה הישראלית, ויחד עם זאת מכבדים את זכותם של התלמידים להביע את דעתם". עוד הוסיפו בריאלי כי "אנו גאים – ללא קשר לדעותיהם הפוליטיות – במעורבותם הגבוהה של תלמידינו בסוגיות הנמצאות בליבת סדר היום של החברה הישראלית, תוך קיום שיח מכובד ומכבד ובכוונתנו להמשיך במסורת זו, שאת תוצאותיה ניתן לראות במיקומם של בוגרינו בקדמת העשייה בישראל, גם בשנים הבאות".

לדברי ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש – הרשימה המשותפת) "שר הבורות רוצה למנוע מארגוני זכויות אדם כניסה. אחרי שהמשרד הנחה ללמד כי העברית היא השפה הרשמית היחידה, ואחרי השמטתו של המיעוט הפלסטינים אזרחי המדינה מלימודי האזרחות, מבקש גלנט לצנזר את המציאות. כך שומרים על עליונות ואדנות. את חומות האפרטהייד רואים גם מבעד לחומות בית הספר, גלנט". ח"כ עופר כסיף (חד"ש – הרשימה המשותפת) הוסיף "פקודתו של גנרל החינוך היא ההוכחה הטובה ביותר למה שהוא מנסה להסתיר. מדינה שמחזיקה מיליונים תחת שלטון צבאי ופוגרומים של מתנחלים, מדינה שחוקקה את חוק הלאום הגזעני והורסת בתי ערבים באופן שיטתי, מדינה שבכוחנות מנסה להסתיר את פשעיה, היא מדינת אפרטהייד במלוא מובנה המזוויע של המילה". גם בארגון אמנסטי אינטרנשיונל תקפו את שר החינוך: "מה כל כך חשוב לך להסתיר מהתלמידים, השר גלנט? מי שחושש מדיון או ויכוח בוחר בהשתקה ובאנטי-חינוך". לדברי הארגון, "ההחלטה למנוע מארגונים שחושבים שונה משר החינוך היא מבזה כלפי תלמידי ומורי ישראל, מערכת החינוך ככלל ובית הספר הריאלי בפרט, אבל היא עומדת בעקביות עם הנטייה הכושלת והמסוכנת של ממשלות ישראל לדחות כל ביקורת כלפיהן".

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן