fbpx

הצבא ביטל ברגע האחרון מסיק משותף פלסטיני-ישראלי בכפר קליל

עד כה שובשה עונת המסיק, שהחלה לפני חודש, ב-19 תקריות שונות בידי מתנחלים

"ללא כל נימוק, צבא הכיבוש ביטל ברגע האחרון מסיק פלסטיני-ישראלי שמתואם מראש עם חקלאי כפר קליל שאמור היה להתקיים היום". כך מסרו הבוקר (שבת) פעילי קואליציית המסיק הוותיקה. לדבריהם על פי החלטת בג"צ משנת 2005 חייבו השופטים את המדינה והצבא לאפשר לחקלאים הפלסטינים לעבד את אדמותיהם באשר הן, מתוך הבנה שזו זכותם הבסיסית ליהנות מפרי עמלם.
כמו כן, בית המשפט נעתר לבקשת המדינה לקבוע כללים מיוחדים לפיהם אדמות חקלאיות המצויות בקרבת הגדרות של התנחלויות יעובדו על ידי החקלאים בתאריכים מתואמים מראש כדי לאפשר לכוחות הביטחון להיערך למניעת חיכוך בין מתנחלים לחקלאים הפלסטינים.
גורמי הרשות הפלסטינית ופעילי קואליציית המסיק קיבלו בזמנו את הגזירה, "מתוך תקווה שצבא הכיבוש יעמוד בהתחייבותו להגן על החקלאים הפלסטינים ולמנוע ממפגעים זדונים לתקוף חקלאים, לכרות ולהצית עצי פרי ולבזוז פרי כאוות נפשם. למרות ההבטחות והציפיות, הצבא מגלה אזלת יד במניעת התופעות ההרסניות שמנינו לעיל ומדי שנה בשנה החקלאים חוזים וחווים את אותן עוולות מדי שנה בשנה", נמסר הבוקר.
יצוין שביום שישי בשבוע שעבר, 30 באוקטובר, כ-80 פעילי חד"ש יהודים וערבים יחד עם חברי הכנסת של החזית, השתתפו יחד עם חקלאים פלסטינים במסיק הזיתים בכפר בורין, בנפה שכם שתחת כיבוש ישראלי. זאת, במסגרת פעילותו השוטפת של "רבנים לזכויות אדם", המסייעים לפלסטינים במסיק מזה שנים. לדברי ח"כ עופר כסיף "באנו לסייע למסיק בצלו של הטרור המתנחלי כלפי תושבי בורין. לא תפחידו אותנו, לא תעצרו אותנו, עצי הזית הפלסטינים ימשיכו לשאת פרי ועוד נביא יונה עם עלה של זית". ח"כ עאידה תומא-סלימאן הוסיפה "לא ההתנחלויות ולא הכיבוש יעצרו את המאבק".
מחד"ש נמסר: "המסיק השנתי היה לסמל למאבק האזרחי הפלסטיני הבלתי אלים לשחרורה של הגדה המערבית מהכיבוש הצבאי. בשל החשיבות הרבה של ימי המסיק המועטים וכחלק מניסיון לנשל פלסטינים מאדמותיהם, מתועדות תקיפות אלימות רבות של מתנחלים כנגד החקלאים הפלסטינים. זאת בעוד המשטרה והצבא הישראליים כושלים בחובתם להגן על החקלאים הפלסטינים".
על פי המידע שפרסם המשרד לעניינים הומניטריים בשטחים הפלסטינים הכבושים של האו"ם, עונת המסיק בכפרים הפלסטינים, שהחלה ב-7 באוקטובר, שובשה ב-19 תקריות בידי מתנחלים. בתקריות אלה נפצעו 23 חקלאים פלסטינים ויותר מ-1,000 עצי זית נשרפו או ניזוקו. כמו כן, מתנחלים גנבו יבול רב מעצי החקלאים הפלסטינים. בעיבורי הכפר בורקה (נפת רמאללה) מתנחלים רגמו באבנים מוסקי זיתים פלסטינים והיכו אותם בשלוש הזדמנויות, פעולות שגרמו לעימותים. כוחות ישראליים התערבו באחד העימותים, פצעו 14 פלסטינים וגרמו לשריפתם של שלושים עצים באמצעות מכלי גז מדמיע. יתר הנפגעים תועדו בשטחים חקלאיים ליד העיירה חווארה (נפת שכם) ובכפרים נעלין וביתילו (נפת רמאללה).
כמו כן, ליד ההתנחלות מבוא דותן (נפת ג׳נין) הוצתו והושמדו כ־450 עצי זית זמן קצר אחרי שחקלאים פלסטינים מהכפר יעבד הותקפו שם על ידי מתנחלים ולאחר מכן אולצו על ידי כוחות ישראליים לעזוב את המקום. כמה מאות עצי זית השייכים לפלסטינים מהכפר ספא (נפת רמאללה), בשטח הסגור שבין גדר ההפרדה לקו הירוק, הוצתו גם הם וניזוקו. בעשרה יישובים אחרים בקרבת התנחלויות גילו חקלאים, כשהצליחו להגיע לעצי הזית שלהם, שהעצים הושחתו או נמסקו והיבול נגנב. כמה מהתקריות התרחשו בשטחים שהגישה אליהם מוגבלת, שהרשויות הישראליות מתירות לפלסטינים להיכנס אליהם ליומיים עד ארבעה ימים במשך עונת המסיק כולה.

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן