fbpx

השר דיכטר: המלחמה בעזה היא נכבה חדשה; נתניהו: צפוי כיבוש הרצועה

בתוך כך, ארגון הבריאות העולמי מסר הבוקר כי בכיריו איבדו קשר עם בית חולים שיפא שבעיר עזה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר אמש (מוצ”ש) שבתום המלחמה, הצבא להישאר ברצועה – תוך חזרה לכיבוש הישראלי. בתשובה לשאלת עיתונאים אמר נתניהו  “צה”ל ימשיך לשלוט ביטחונית ברצועת עזה כדי למנוע טרור ממנו. הטבח הוכיח שבכל מקום שאין שליטה ביטחונית ישראלית הטרור חוזר ומתבסס ומכה בנו. זה הוכח גם ביו”ש. לכן לא אסכים לוותר על השליטה הביטחונית בשום מצב”.

נתניהו גם שלל כל צורה של ממשל עצמי פלסטיני ברצועה. לדבריו “לא תהיה שם רשות אזרחית שמחנכת את הילדים שלהם לשנוא את ישראל, להרוג ישראלים לחסל את ישראל. לא יכולה להיות שם רשות שמשלמת למשפחות מרצחים. לא יכולה להיות רשות שמי שעומד בראשה עדיין לא גינה את הטבח. יצטרך להיות שם דבר אחר, אבל בכל מקרה שליטה ביטחונית שלנו. אני עומד על זה ולא מתכוון לוותר”.

יצוין ששר החקלאות אבי דיכטר (הליכוד) נשאל אמש בריאיון לחדשות 12 האם אפשר להשוות את המראות של תושבי צפון רצועת עזה שמתפנים לדרומה בהוראת צה”ל לאלה של הנכבה, והשיב: “אנחנו עכשיו מגלגלים בעצם את נכבת עזה. כשנשאל בשנית אם אכן מדובר ב”נכבת עזה”, ענה דיכטר, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני: “נכבת עזה 2023. ככה זה ייגמר”.

בתוך כך, ארגון הבריאות העולמי מסר הבוקר כי בכיריו איבדו קשר עם בית חולים שיפא שבעיר עזה וכי הדבר מעורר דאגה רבה בקרב הארגון. דובר משרד הבריאות העזתי מסר כי מלאי הדלק של בית החולים אזל וזה נאלץ להפסיק את פעילותו.

גם עמותת רופאים לזכויות אדם (רל”א) דיווחה כי בית החולים מכותר וכי “אין בו חשמל, אין מים ואין חמצן. חלק מאנשי הצוות הרפואי נמלטו מאיום ממשי על חייהם והותירו מאות חולים ופצועים לכודים, ללא טיפול או מפלט”. בציוץ שפרסמה העמותה נכתב גם כי הצבא פגע בגנרטור היחיד של בית החולים, וכתוצאה מכך הפגייה חדלה מלפעול ושניים מהתינוקות המאושפזים בה מתו. ברל”א הוסיפו כי נשקפת סכנה לחייהם של 37 התינוקות האחרים שמאושפזים במקום. כמו כן, התריעו בעמותה שבשל הכיתור “לא ניתן להכניס גופות ופצועים השרועים מחוץ לבית החולים”.

מנהל בית החולים שיפא שבעיר עזה, ד”ר מוחמד אבו סלמייה, מסר אתמול כי מלאי המזון במוסד הרפואי אזל וכי הוא מנותק מחשמל וממים. “אנחנו מנותקים מהעולם”, הוסיף. בשיחה עם רשת אל־ג’זירה אמר אבו סלמייה כי ישנם פצועים רבים ומטופלים בסכנת חיים וסיפר כי גם מלאי הציוד הרפואי אזל. “אנחנו מתחילים לאבד חולים”, אמר, “איבדנו תינוק שהיה מחובר לאינקובטור וגבר צעיר שהיה מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ”.

שרת הבריאות הפלסטינית, מאי אלקילה, הודיעה אתמול כי 20 מתוך 30 בתי החולים ברצועה מושבתים. לדבריה, בית החולים אל-קודס של הסהר האדום שבעיר עזה מושבת מלבד המחלקה לטיפול נמרץ, שמתפקדת חלקית, וכי הוא צפוי להפסיק לפעול לחלוטין בתוך כמה שעות. לפי קילא, רופאים מנתחים חולים על רצפת המחלקות ובתאורת טלפונים, ללא חומרי הרדמה. “כל החולים במתחם שיפא נמצאים בסכנת חיים ממשית”, התריעה.

חברת הכנסת עאידה תומא-סולימאן צייצה אמש “מעדויות מבית החולים שיפא עולה  כי חדרי ניתוח מופצצים, ריח זרחן באוויר, מבין 48 מנתחים נשארו רק שבעה, וירי חי על העקורים ‘במסדרונות ההומניטריים’. וכאן עדיין מתעקשים שזהו ‘הצבא המוסרי בעולם’ שלא פוגע בחפים מפשע ולא תוקף בתי חולים”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/125121

נכבה 2023: אזרחים פלסטינים בורחים מצפון הרצועה לדרומה בהוראת צה"ל (צילום: וואפא)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן