fbpx

הוארך מעצרו של מורה לאזרחות שפרסם ברשתות החברתיות תמונות של ילדים מעזה

נציג המשטרה התקשה להסביר מדוע פרסום של צילומי ילדים וגינוי רצח של אזרחים מהווים "עבירת בגידה"

הוארך עד יום שני מעצרו של המורה לאזרחות מאיר ברוכין שנעצר אמש (חמישי) בביתו והובא הבוקר להארכת מעצר בשל צילומים שפרסם בפייסבוק ובהם מציגים פנים ושמות של ילדים פלסטינים והוריהם שנהרגו בהפצצות צה”ל ברצועה. נציג המשטרה הציב בפני בית המשפט השלום בירושלים את העילות להארכת מעצר: “גילוי החלטה לבגוד” ו”התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור” על פי חוק העונשין, תשל”ז-1977. העונש הצפוי בגין הסעיף הראשון הוא 10 שנות מאסר.

בדיון שנערך הבוקר בבית המשפט בפני השופט אורן זילברמן שאל סנגורו של ברוכין, עו”ד נאסר עודה, את נציג המשטרה רב סמל עדנאן זאדה, “בגין כמה פוסטים בסך הכל מתמקד החשד?”. על כך השיב נציג המשטרה “יש הרבה פוסטים לפני וגם אחרי, מעל 15 פוסטים”, אך הוא לא ידע להשיב כמה פורסמו מאז ה-7 באוקטובר. כמו כן, התקשה להסביר מדוע פרסום של צילומי ילדים וגינוי רצח של אזרחים מהווים “עבירת בגידה”.

לקראת הדיון בהארכת המעצר הגיעו עשרות פעילים כדי להביע סולידריות עם ברוכין והותקפו באלימות בידי שוטרים. מ”פרי ג’רוזלם” נמסר “זו היממה השנייה ברציפות בה פעילים נגד הכיבוש מוכים בעת שמנסים לקיים מחאה שקטה. לא ישתיקו אותנו ונמשיך להיאבק למען שלום צודק”.

אחד הפעילים מסר “נסעתי לירושלים כדי לצפות בדיון בבית משפט השלום, אך היה נעול. ביקשתי באינטרקום להיכנס לדיון. אבל נמסר לי שכל בתי המשפט מתנהלים בדלתיים סגורות.

עוד אמרו לי שאוכל להיכנס רק לפי החלטה שיפוטית. זאת, למרות שאין צו של שר המשפטים המורה על ניהול בתי המשפט בדלתיים סגורות.  בין אם זה צו סודי, ובין אם בתי המשפט נעלו את דלתותיהם מטעם עצמם – זהו מאפיין קלאסי של דיקטטורה צבאית”.

“צילמתי תוך שאני הולך ומתרחק מאימת השוטרים, שניסו לחטוף לי את הנייד, זרקו אותי על הכביש פעמיים ופצעו אותי קל מאד. בכל ההפגנות הרבות בהן השתתפתי, לא ראיתי ברוטליות כזו”, הוסיף. אמש, הספיק ברוכין כתב לעוקבי, רגע לפני שנעל את דף הפייסבוק שלו לתגובות: “כרגע זומנתי לחקירה במשטרה בחשד להסתה בגלל הפוסטים שאני מעלה בפייסבוק”.

יצוין שברוכין פוטר מעבודתו על ידי עיריית פתח תקווה בלפני כחודש בגלל עמדותיו הפוליטיות. דובר משרד החינוך מסר אז כי “שר החינוך יואב קיש הנחה את הנהלת משרד החינוך לטפל במלוא החומרה בכל ביטויי הסתה ועידוד טרור מצד עובדי הוראה. כלל המקרים יטופלו בהתאם”.

מהמשטרה נמסר כי “בתקופה האחרונה התקבלה תלונה ממשרד החינוך, ולפיה אותו מורה הביע תמיכה והזדהות עם ארגון הטרור חמאס ומעשיו המזוויעים, מתן לגיטימציה לאונס נשים ונערות יהודיות, והאשים האשמות חמורות ושקריות את חיילי צה״ל. בעקבות דבריו החמורים החליטו על השעייתו מהוראה לאלתר והפסקת עבודתו במוסד החינוכי”.

מטה אקדמיה שהוקם על ידי מרצים בכל המוסדות להשכלה גבוהה כדי להיאבק בהפיכה המשטרית פרסם בצהריים הודעה בה נכתב “מצב החירום והמלחמה מחייבים איפוק וריסון. ארגוני החברה האזרחית התגייסו כולם למאמץ. עם זאת, גורמי הימין הקיצוני בממשלת ישראל אינם מתאפקים: הם מנצלים את מצב החירום כדי לפגוע בזכויות אזרחי ישראל, להגביל את חופש הביטוי ולייצר תנאים בלתי הפיכים להשתקת הביקורת ולהנצחת שלטונם של האחראים למחדל שבעה באוקטובר”.

“דיכוי הפגנות שקטות, חיפושים ומעצרים בביתם של מתנגדי משטר ללא הצדקה של ממש, וחלוקת נשקים ללא הבחנה לגורמי ימין קיצוני בניגוד לדעת גורמי בטחון בכירים, אינם מסייעים למאמץ המלחמתי וחותרים תחת יסודותיה של מדינת ישראל. מטרתם אחת, *סתימת פיות והחרשת הדרישה הלגיטימית להחלפת שלטונם של מי שהוכיחו פעם אחר פעם כי אינם ראויים לו. לא נשתוק”, הדגישו.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124917

"די לסמימת פיות", משמרת מחאה שנערכה אמש מול מטה משטרת ירושלים במגרש הרוסים ושפוזרה בברוטליות בידי שוטרים (צילום: פרי ג'רוזלם)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן