fbpx

בג”ץ דחה את עתירה של מק”י וחד”ש הדורשות להתיר מחאות נגד המלחמה בעזה

מעדאלה נמסר: "פסק הדין מסתתר מאחורי טענות בלתי ראויות שלא היו מתקבלות לו היה מדובר במוחים יהודים"

בג”ץ דחה היום (רביעי) את העתירה שהוגשה על ידי חד”ש (החזית הדמוקרטית לשוויון ולשלם) ומק”י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) באמצעות ארגון זכויות האדם עדאלה, בבקשה להורות למשטרה לאשר קיום תהלוכה ועצרת נגד המשך המלחמה בעזה בערים אום אל-פחם ובסכנין.

בית המשפט עמד על כל ש”על המשטרה להקצות כוח אדם לשם קיומן של עצרות ותהלוכות ולשם שמירה על שלומם של המשתתפים וקיום הסדר הציבורי”. בנוסף הדגיש בית המשפט את חשיבותו של חופש המחאה גם בעתות מלחמה ומשבר, כחלק מחופש הביטוי שהוכר כזכות יסוד חוקתית. אולם, “בשל המצב החריג שבו נמצאת מדינת ישראל ובשל אילוצי כוח האדם של המשטרה במחוז הצפון ובמחוז החוף”, קיבל בית המשפט את טענת המשטרה שלפיה אין באפשרותה להקצות את כוח האדם הנדרש לקיום ההפגנות.

מעדאלה נמסר: “פסק הדין מסתתר מאחורי טענות בלתי ראויות ומבוססות על מחסור בכוח אדם של המשטרה, שלא היו מתקבלות על הדעת לו היה מדובר במוחים יהודים. למרות שבג״ץ לא חסם את האפשרות להגיש בקשות נוספות בעתיד, מדאיגה ההצעה לקיים מחאות בחלל סגור, שהרי חופש ההפגנה עוסקת בפירוש בזכות של קבוצה להביע את עמדותיה במרחב הציבורי ותחת כיפת השמיים. עתה, משהוגדרו גבולותיה של סמכות המשטרה, עליה לאשר לאזרחים הערבים בקשות לקיים הפגנות. אחרת יהיה בכך כדי לבסס את הקביעה שלערבים בזמן מלחמה אין את הזכות להשמיע את קולם”.

על פי העתירה שהוגשה ביום שני באמצעות עורכי הדין ד”ר חסן ג’בארין וד”ר סוהאד בשארה מעדאלה, המשטרה אסרה על קיומן של הפגנות בסכנין בשבת שעברה בכותרת “לעצור את המלחמה” ואמש באום אל-פחם תחת הכותרת “מחאה נגד המלחמה ולמען שלום צודק”. בעתירה נטען כי החלטת המפכ”ל פוגעת, בין היתר  בזכויות יסוד כגון חופש הביטוי וחופש המחאה. פגיעות כפי שבאות לידי ביטוי בהוראת הממשלה מוקרן בעמדות פוליטיות ואידיאולוגיות, נטען עוד.

כמו כן, בבית משפט השלום בעכו הוארך אתמול בשלושה ימים מעצרו של מזכיר חד”ש בשפרעם, עורך דין סרי חוריה, שעד לאחרונה היה חבר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין בישראל. השופט ערך את הדיון בדלתיים סגורות – לבקשתם של עו”ד נמיר אדלבי, עו”ד האני טנוס ועו”ד רג’א ג’מאל, שלושת הסנגורים שהופיע לייצג את הפעיל. כמו כן, אסר השופט סאלח לפרסם את שמו ותמונתו של החשוד.

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל היום את ערר מחוז צפון של המשטרה והשופט אבי לוי הפך החלטה קודמת של השופט סאלח והתיר את הפרסום שמו של העצור. עו”ד חוריה מכחיש את פרשנות המשטרה לדברים שפורסמו בבוקר של ההתקפה הרצחנית של החמאס על היישובים בדרום ב-7 באוקטובר. חוריה פרסם תיאור של ההתקפה ולדבריו אין שום עילה להמשך מעצרו. יצוין שמעיון בדף הפייסבוק של חוריה עולה כי במהלך השבועות האחרונים ובאמצעות הרשתות החברתיות הוא קרא ולאיפוק והדגיש שהמאבק המזוין אינו הפתרון לשאלה הפלסטינית. עוד הוא קרא להפסקת המלחמה ולפתרון מדיני באמצעות מו”מ.

לעיון בעתירה שהוגשה:

https://www.adalah.org/uploads/uploads/HCJ_8007_23_petition.pdf

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/125190

נציגי חד"ש ומק"י משתתפים בדין שנערך בעתירה שהוגשה נגד המשטרה, ביניהם חברי הכנסת איימן עודה, יוסף עטאונה ועאידה תומא-סלימאן (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן