fbpx

בג”ץ דן בעתירה של מק”י וחד”ש הדורשות להתיר מחאות נגד המלחמה בעזה

בעתירה נטען כי החלטת המפכ"ל למנוע את המחאות נובעת מעמדות פוליטיות ופוגעת בזכויות יסוד

בג”ץ דן היום (שלישי) בעתירתם של מק”י, חד”ש וארגון עדאלה לבטל את הנחיית מפכ”ל המשטרה יעקב שבתאי לאסור באופן גורף על קיום הפגנות נגד המלחמה ברצועת עזה. העותרים מבקשים לקיים את ההפגנות באום אל-פחם ובסכנין.

על פי העתירה שהוגשה אתמול באמצעות עורכי הדין ד”ר חסן ג’בארין וד”ר סוהאד בשארה מעדאלה, המשטרה אסרה על קיומן של הפגנות בסכנין בשבת שעברה בכותרת “לעצור את המלחמה” והערב באום אל-פחם תחת הכותרת “מחאה נגד המלחמה ולמען שלום צודק”. בעתירה נטען כי החלטת המפכ”ל פוגעת, בין היתר  בזכויות יסוד כגון חופש הביטוי וחופש המחאה. פגיעות כפי שבאות לידי ביטוי בהוראת הממשלה מוקרן בעמדות פוליטיות ואידיאולוגיות, נטען עוד.

הדיון בעתירה התקיים בפני השופטת יעל וילנר, אירוע חריג כשלעצמו בעת מלחמה שכן בתי המשפט פועלים במתכונת חירום ושומעים רק דיונים דחופים. עמדת המשטרה והמפכ”ל הוגשה כשעה וחצי לפני קיומו של הדיון העל פה. הפרקליטות שמייצגת את המשטרה ואת המפכ”ל טענו כי קיומן של ההפגנות עלול להביא ברמת ודאות קרובה לפגיעה קשה בסדר הציבורי: “כעולה מחוות הדעת המקצועית של משטרת ישראל המצורפות לתגובה זו – הן מפקד מחוז חוף והן מפקד מחוז צפון החליטו כי קיומן של התהלוכה וההפגנות הקונקרטיות שהתבקשו על ידי העותרים בעת הזו באום אל פאחם וסכנין, עלולה להביא ברמת ודאות קרובה לפגיעה קשה ורצינית בסדר הציבורי ובשלום הציבור וביטחונו, החורגת מהיכולת של העותרים ומארגני ההפגנה”.

עוד נכתב במענה לעתירה: “זאת, בין היתר, נוכח הפרות סדר שאירעו בהפגנות אחרות בתחילת המלחמה , שלא על-ידי העותרים, שבהן הושמעו קריאות ישירות לביצוע מעשה טרור, דברי תמיכה במעשה טרור ואף הזדהות עמו – מעשים שבגינם הוגש כתב אישום חמור בימים האחרונים”.
יצוין שבבית משפט השלום בחיפה הוגש אתמול כתב אישום כנגד מוחמד ג’אברין בן ה-31 ועורך הדין אחמד כליפה בן ה-41, תושבי אום אל פחם, בגין הזדהות עם חמאס והסתה לטרור. זאת בעקבות ההפגנה שנערכה בעירם ב-19 באוקטובר. מאות שהשתתפו במחאה, נעצרו 12 מפגינים בהם עיתונאי וקטינים ושלושה נפצעו, לאחר שכוחות משטרה גדולים הגיעו למקום ופיזרו את ההפגנה בכוח רב.

כמו כן, בבית משפט השלום בעכו הוארך היום בשלושה ימים מעצרו של מזכיר חד”ש בשפרעם, עורך דין מוכר, שעד לאחרונה היה חבר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין בישראל. השופט זיאד סאלח האריך את מעצרו עד יום רביעי, ובאופן חריג ערך את הדיון בדלתיים סגורות – לבקשתם של עו”ד נמיר אדלבי, עו”ד האני טנוס ועו”ד רג’א ג’מאל, שלושת הסנגורים שהופיע לייצג את הפעיל. כמו כן, אסר השופט סאלח לפרסם את שמו ותמונתו של החשוד. בהודעה שפרסם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שיבח את משטרת ישראל וציין כי “פעילותה הנחרצת של המשטרה נגד המסיתים ברשת ניכרת ביתר שאת מפרוץ המלחמה”, אבל ביקר את החלטת השופט סאלח.

לעיון בעתירה שהוגשה אתמול:

https://www.adalah.org/uploads/uploads/HCJ_8007_23_petition.pdf

ד"ר חסן ג'בארין בעת דיון בבג"ץ ב-2019 על עתירת חד"ש נגד ההחלטה לפסול את הרשימה היהודית-ערבית מלהשתתף בבחירות לכנסת. לצידו: עאידה תומא-סלימאן, עופר כסיף ויוסף ג'בארין (צילום: עדאלה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן