fbpx

הר”י ורופאים לזכויות אדם מגנים את הרופאים הקוראים להשמדת בתי חולים בעזה

בהודעה שפרסמה הר"י נכתב "לא נגרר להידרדרות מוסרית ומצפונית, רופאי הר"י לא יעודדו פשעים נגד האנשות"

עשרות רופאים מתומכי ממשלת הימין פרסמו במוצ”ש קריאה המבקשת מהצבא להשמיד את “קיני הצרעות ובתי החולים המשמשים להם למחסה” ברצועת עזה. הכותבים, כך עולה מפניתם, רואים באזרחים המצויים שם מטרה לגיטימית להשמדה ואינם מתייחסים בהודעה שכתבו לכ-250 חטופים וכ-30 נעדרים שהמקומות בהם הוסתרו בעזה אינם ידועים.

ההסתדרות הרפואית (הר”י) גינתה את הקריאה ופרסמה הודעה בכותרת “התבטאויות רופאים בנושאי המלחמה”, בה נכתב: “גם בימים רגישים אלה, בעת מלחמה, תפקיד הרופאים לטפל בפצועים. ההסתדרות הרפואית בישראל ורופאי ישראל ימשיכו להיות נאמנים בהתחייבותם לאמנות הבינלאומיות, המגינות על צוותים ומתקנים רפואיים. הרופאים נשבעו לרפא ולא להרוג”.

על ההודעה חתומה ד”ר תמי קרני, מ”מ יו”ר הלשכה לאתיקה, יו”ר בית הדין של הר”י, מבלי לציין ספציפית למי היא מכוונת. “שמירה על מוסריות מייחדת את מדינת ישראל. לאורך ההיסטוריה, רופאי ישראל לא הסכימו להיגרר להידרדרות מצפונית ומוסרית, אשר האויב הגיע אליו. אנו נמשיך לדבוק בתפקידנו ונמשיך בריפוי, שיפור איכות ואריכות חיים של מטופלינו. רופאי הר”י לא יעודדו פשעים נגד האנושות”, נכתב.

גם רופאים לזכויות אדם גינו את הקריאה ופרסמו הודעה לפיה “אנו רופאים וצוותי בריאות העובדים בבתי החולים ובקהילה מתמודדים יום יום עם העומס שהוסיפה הלחימה ברצועת עזה, עם הפצועים בגוף ובנפש, עם צוותים חסרים וצוותים שהם עצמם חוו טראומות קשות, ועם חברים וחברות שנרצחו או נחטפו. מה ששומר עלינו גם בימים קשים ואיומים הוא המשימה העליונה של הצלת חיים וניסיון כן לשמור על אזרחים ומתקני רפואה מחוץ לקונפליקט. לכן, אנו רואים צורך להתייחס למכתב הרופאים הקורא להשמדת בתי החולים”.

“אין אדם מצפוני שאינו מזועזע מהטבח שבוצע באזרחים ואזרחיות, גברים נשים וטף, ב-7 באוקטובר על ידי אנשי חמאס אשר רק חלק מזוועותיהם נחשפו עד כה. ואולם, הזעזוע העמוק אסור שיהפוך להרשאה להרג אזרחים ואזרחיות ברצועת עזה, הסופרת גם היא את מתיה ופצועיה – בוודאי לא כשהרשאה שכזו באה מצדם של רופאים. לשמחתנו מדובר במיעוט שבמיעוט, בעוד רובה המכריע של קהילת הבריאות עסוקה בהצלת חיי אדם באשר הם”, כתבו.

לדברי אנשי רל”א הרופאים החתומים על המכתב “נוקטים בלשון של השמדה לא רק כלפי חמאס ואנשיו, אלא כלפי אנשים נשים וטף שנטען כי מצויים במבנים תחתם מסתתר חמאס, גם אם מדובר בבית חולים. כן, יש אחריות כבדה על אנשי חמאס המוצאים מחסה תחת אזרחים, ובחלק מהמקרים יתכן שאף מנהלים משם לחימה. הרופאים החותמים על המכתב אינם מתייחסים אפילו למינימום בחוק הבינלאומי הדורש מעבר לאזהרה גם לנקוט במשנה זהירות, תוך ניסיון לצמצם את הנפגעים בקרב האזרחים ביחס לאיום הנשקף מבית החולים. הם באופן ברור ובוטה קוראים להשמדת בית החולים. לא פחות”.

“ניתן ונדרש להגן על אזרחי ישראל במגוון דרכים. השמדת אזרחים בעזה אינה אחת מהן. אלו שבועות איומים עם מחיר כבד בחיי אדם, כשערכים הומאניים מתנפצים אל מול מציאות כה מדממת – אנו מאמינים שהקהילה הרפואית תעמוד גם בפרץ עכור זה ולא תתן לו לרסק גם את ליבת המקצוע הרפואי”, הדגישו.

בית חולים שיפא ברצועת עזה קולט ילדים שנפגעו מההפצצות הישראליות, 3 בנובמבר 2023 (צילום: וואפא)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן