fbpx

עשרות תנועות, וארגונים יהודים-ערבים דורשים הפסקת אש וחילופי שבויים

הארגונים קוראים להפסקת אש יציבה, ולמשא ומתן להסכם מדיני על בסיס הכרה הדדית בזכויות של שני העמים

עשרות תנועות, ארגונים ופעילים יהודים וערבים פרסמו הבוקר (שני) הצהרה משותפת ובה הדרישה להפסקת אש וחילופים שבויים. בהצהרה נאמר “אנו כותבים מילים אלו מתוך אבל כבד על אלפי ההרוגים של השבועות האחרונים, ומתוך חרדה איומה לשלומם של החטופים ושל אלו שעוד יפגעו, בישראל, בעזה ובגדה המערבית. הטבח האכזרי שביצע חמאס ב-7 באוקטובר השאיר את כולנו – יהודים וערבים – המומים ומזועזעים. בשבועות שחלפו מאז אותה שבת ארורה, לזוועות שביצע חמאס נוספו זוועות נוספות: אלפים רבים נהרגו, ועדיין נהרגים, מההפצצות הישראליות בעזה, שרבים מתושביה אף נותקו ממים וחשמל.
אין ספור חפים מפשע, ילדים, נשים וקשישים איבדו את חייהם בשני הצדדים; מאות אלפים איבדו את בתיהם ואת עולמם – פגיעה בחפים מפשע בצד אחד לא מאזנת את הכאב על ההרג בצד השני, אלא רק מוסיפה כאב נוסף על הכאב העצום”.

“הכיבוש, המצור, המלחמות, הטרור, הדיכוי, הגזענות והאלימות, הפגיעה בדמוקרטיה ובזכויות האדם – כל אלו הביאו את שני העמים שחיים בין הים לירדן לאסון בלתי נתפס, שאין לו שיעור. דווקא בימים האיומים האלה האמת הפשוטה ברורה יותר מאי פעם: החירות, הביטחון והחיים של כל יושבות ויושבי הארץ תלויים אלה באלה”, נאמר עוד. “לזכר הנרצחים ולמען החיים – עלינו לפעול יחד – יהודים וערבים – למען שחרור החטופים והשבויים, לסיום המלחמה, לסיום הכיבוש והסכסוך, למען שלום”, הוסיפו.

הארגונים קוראים לחתור להפסקת אש יציבה, במסגרתה יותנע מיידית משא ומתן להסכם מדיני על בסיס הכרה הדדית בזכותם של שני העמים להגדרה עצמית – הסכם שיבטיח ביטחון, חירות ורווחה לשני העמים ולקדם באופן מיידי עסקת שבויים רחבה – כולם תמורת כולם. כמו כן, הם דורשים לחדול מיד מפגיעה באזרחים חפים מפשע. אין ולא יכולה להיות הצדקה לפגיעה בחפים מפשע ולפעול מיידית לבלימת אלימות המתנחלים המשתוללת בגדה המערבית בגיבוי הצבא, ולבלימת הטרנספר שהאלימות הזו מנסה לקדם. כמו כן, יש להפסיק את הרדיפות והדיכוי של הערבים-פלסטינים אזרחי ישראל ושל מי שמביע סולידריות עם תושבי עזה והתנגדות למלחמה; להפסיק את הפגיעה בזכויות בסיסיות וביניהן חופש הביטוי, חופש ההפגנה ועוד.

“כולנו למודי סבבי אלימות. שוב ושוב אנו נוכחים שאין ולא יכול להיות פתרון צבאי לסכסוך. הדרך היחידה לעצור את שפיכות הדמים היא הסכם מדיני שיבטיח ביטחון, צדק וחירות לשני העמים. במלחמה אין מנצחים. רק שלום יביא ביטחון”, הדגישו.

בין הארגונים שחתמו על ההצהרה: אימהות נגד אלימות, אקדמיה לשוויון, אשה לאשה, בדרך אל הסולחה, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, בנק”י – ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי, הורים נגד מעצרי ילדים, הפורום למאבק בהסתה, ועד היוזמה הדרוזית, זוכרות, זזים – קהילה פועלת, חד”ש – החזית הדמוקרטית לשלום ולשווין, חוריה, יש גבול, לוחמים לשלום, מחסום-וואטש’, מכון הערבה ללימודי הסביבה, מסרבות, מסתכלים לכיבוש בעיניים, נוער נגד דיקטטורה, נשות המחר, נשים בשחור, עו”סים שלום, פורום דו קיום בנגב, פורום המשפחות השכולות הישראלי פלסטיני, פסיכואקטיב, פעילי בקעת הירדן, פרופיל חדש, קול רבני לזכויות אדם, קע”מ – קבוצת עבודה מדינית, רעך כמוך, תורת צדק, תנד”י – תנועת הנשים הדמוקרטיות בישראל ואיתך-מעכי – משפטניות למען צדק חברתי.

להצטרפות להצהרה:

https://zaz.im/go/14pxjt?source=share_org

עוד בנושא: https://zoha.org.il/125143

"הפסקת אש עכשיו!": פעילים מפגינים במוצ"ש מול משרד הביטחון בתל-אביב (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן