fbpx

אלפים הפגינו בת”א למען החטופים; מחאות בדרישה להתפטרות נתניהו בי-ם ובקיסריה

ברחוב קפלן בתל-אביב עמדו עשרות פעילי מק"י וחד"ש יחד עם ח"כ איימן עודה וקראו להפסקת אש והחלפת שבויים

הפגנות תמיכה במשפחות החטופים המוחזקים בידי החמאס ברצועת עזה התקיימו אמש (מוצאי שבת) ברחבי הארץ. זהו השבוע השלישי שבו התקיימו הפגנות למען החזרתם. יצוין שברוב המחאות קראו המפגינים להדחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתפקידו. ההפגנות נערכו בתל-אביב, ירושלים, באר שבע, חיפה, אילת, קיסריה, פרדס חנה-כרכור, קריית טבעון ומוקדים נוספים. בסמוך לבתיו של נתניהו בירושלים ובקיסריה נרשמו גם עימותים. בהפגנה בירושלים נעצרו שלושה בני אדם, ביניהם מייסד “קריים מיניסטי”, ישי הדס. כל העצורים שוחררו הבוקר.

בתל-אביב נערכו אמש המחאות הגדולות. אלפים התאספו ב”כיכר החטופים” שהוקמה ליד מוזיאון תל-אביב. “אנחנו נלחמים להחזיר את אהובינו שמעבר לגבול”, קראו המשפחות, “להחזיר אותם עכשיו”, וחסמו במשך שעות ארוכות את שדרות שאול המלך. בעצרת שנערכה בשעה 20:00 השתתפה אלה בן עמי מקיבוץ בארי, שהוריה רז ואוהד נמנים עם החטופים. “ארבעה שבועות עברו מהיום הזה, ארבעה שבועות שאנחנו עומדים פה ומתחננים לשחרורם. נגמרה הסבלנות, אנחנו אזרחי מדינת ישראל ששומרים עליה כבר הרבה שנים. האחריות הבלעדית להחזרת החטופים היא על ממשלת ישראל ועל ראש הממשלה”, אמרה למתכנסים.

מוקדם יותר נערכה הפגנה קולנית ברחוב קפלן הסמוך בכניסה למשרד הביטחון, במהלכה קראו המפגינים להחלפת שבויים ולהתפטרותו של נתניהו וממשלתו. במקום הפגינו עשרות פעילי חד”ש ומק”י ובראשם ח”כ איימן עודה שקראו להפסקת אש ולהחלפת שבויים.  בין היתר הניפו כרזה גדולה בה נכתב “פתרון מדיני עכשיו”.

בירושלים כאלף מפגינים חסמו את צומת עזה-מטודלה. השלטים והקולות שם קראו בין היתר “ביבי וממשלחת החורבן לדין”, ו”חילופי שבויים עכשיו”. את ההפגנה הוביל אתמול גדי קדם. בתו תמר, חתנו יונתן ושלושת ילדיהם – ארבל ושחר, תאומות בנות שש, ועומר בן הארבע – נרצחו בשבעה באוקטובר בניר עוז. “הדם על הידיים שלך”, כתב קדם לנתניהו בשלט שהניף, מתחת לתמונתם של כל בני המשפחה שנרצחו. הפגנה נוספת בהשתתפות מאות אנשים נערכה בצומת הסינמה סיטי ליד קריית הממשלה בירושלים. המפגינים, שדרשו להשיב את החטופים, חסמו את אחד הנתיבים בצומת ופינו אותו כעבור זמן קצר.

בקיסריה פרצו עימותים בין מאות מוחים שקראו לראש הממשלה להתפטר (“תעזוב אותנו כבר, אתה אשם במחדל הגדול – הופקרנו, ביבי”) לבין קומץ מתומכי נתניהו. מצד נאמניו של ראש הממשלה נשמעו טענות כמו “חיילים נהרגים בעזה ואתם מפגינים”, וגם קללות – בין היתר “אתם חמאס, אתם אפסים, אתם קיבוצניקים, את האסון על מה שקרה בעוטף אתם תתנו את הדין, הכול קרה בגללכם”. מעוז ינון, שהוריו נרצחו בעוטף עזה, הגיע למחאה בקיסריה וקרא “ביבי, אתה אשם”. עוד אמר בהפגנה: “בגלל הממשלה שלך הכל קרה, זה קרה בגללך, בגלל הפילוג שגרמת. תראה כמה משפחות שכולות בגללך”.

בפרדס חנה-כרכור עמדו יחד 240 איש ואישה, בשורה ארוכה, למשך שעה עם שלטים של כל אחד מהילדים, גברים ונשים החטופים. “בסולידריות עם המשפחות, קריאה ברורה שלפני הכל, ולפני שיהיה מאוחר”, מסרו המארגנים.

גם בבאר שבע התכנסו מפגינים למען החזרת החטופים. עלי אלזיאדנה, אחיו של יוסף המוחזק ככל הנראה נחטף לעזה עם בתו עאישה ובניו חמזה ובילאל. “אנחנו קוראים מפה לממשלת ישראל שיפסיקו את המלחמה על מנת להחזיר את הילדים שלנו הביתה. אנחנו קוראים לכל העולם, כולל העולם הערבי, לקטאר, מצרים וירדן, להתערב בנושא ולהחזיר את החטופים הביתה. רק בשורות טובות”, אמר למתכנסים.

מוקדם יותר נערכה בחיפה עצרת ביוזמת תנועת “עומדים ביחד” בה השתתפו מאות. העצרת נערכה במסגד בשכונת כבביר, למרות שתוכננה להתקיים במרכז התרבות היהודי-ערבי “בית הגפן” שבעיר, אך בוטל בלחצו של ארגון הימין הקיצוני “בצלמו” על עיריית חיפה. ערב האירוע, המשטרה סגרה את הרחוב בו התקיימה מחשש להפגנת נגד, בין היתר בשל איום “בצלמו”, שלא התממש.

“כל אדם בהיותו אדם צריך לעמוד בתוקף ולהוקיע את הטבח הנורא ואת הפגיעה בחפים מפשע בצורה הברורה ביותר”, אמר בעצרת ח”כ עודה, בן השכונה. עודה ציין כי גם בנאום שנשא בכנסת אמר כי אפילו “הכיבוש הארור” אינו מצדיק פגיעה בחפים מפשע. “זו עמדה ערכית. זו עמדה פוליטית. אבל לפני כן – זו עמדה מוסרית. פגיעה בחפים מפשע היא כתם שחור על המצח של מאבק של כל עם ככל שיהיה מאבק צודק. אסור בתכלית האיסור לפגוע באזרחים חפים מפשע”.

סרטון: דברי ח”כ איימן עודה בעצרת בחיפה: https://www.facebook.com/AymanOdeh1975/videos/655398726731644

עוד בנושא: https://zoha.org.il/125115

ח"כ איימן עודה, יחד עם פעילי מק"י וחד"ש, מפגינים אמש בקרייה בתל-אביב (צילום: זו הדרך )

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן