fbpx

פילוג במפלגת השמאל הגרמנית די לינקה מאיים על הסיעה בפרלמנט בברלין

שרה וגנקנכט, מובילת הפילוג, מקדמת גישות שמאל אנטי-קפיטליסטיות, לצד גישה חברתית שמרנית

פילוג בשורות די לינקה, מפלגת השמאל הגרמנית התחולל בשבוע שעבר. סיעת BSW, בהנהגת שרה וגנקנכט (ראשי תיבות בגרמנית של “ברית שרה וגנקנכט”), הודיעה על פרישתה מהמפלגה ועל הקמת מפלגה חדשה. וגנקנכט, ששימשה בעבר כיושבת ראש שותפה של מפלגת השמאל, הייתה אחת הדמויות הבולטות ביותר בדי לינקה. היא נודעת כמי שמקדמת בעת ובעונה אחת גישות שמאל אנטי-קפיטליסטיות, שנמצאות כמה צעדים שמאלה ממפלגתה הקודמת. ויחד עם זאת, גישה שמרנית יותר בשאלות חברתיות ובהן הגירה, שינוי אקלים, להט״ב ועוד.

היא הציגה במשך שנים עמדות המתנגדות להגירה ומעודדות שיח לפיו המהגרים פוגעים במעמד הפועלים הגרמני. היא גם ביטאה עמדות ביקורתיות רבות, ולעיתים ימניות במובהק, בנושאי סביבה ושאלות אתניות. היא מתארת את הפוליטיקה שלה באופן מובהק כנגד ה״ווק״ הפרוגרסיבי – שמיוצג בגרמניה באופן מובהק על ידי מפלגת הירוקים. לצד זאת, וגנקנכט ואנשיה מבקרים את הפשרנות של מפלגת השמאל ברמה האזורית בגרמניה, ואת ויתור נציגי המפלגה על עמדות שמאל כלכליות במטרה להצטרף לקואליציות מקומיות.

וגנקנכט גם השמיעה בשנים האחרונות עמדות שנמצאות הרחק מחוץ לקונצנזוס הגרמני: התנגדות למדיניות החיסונים והתנגדות לתמיכה צבאית באוקראינה. באופן כללי – גישתה בנושאי שלום וביטחון ביקורתית ביותר כלפי נאט״ו והאטלנטיזם הדומיננטי ב״שמאל״ הגרמני. וגנקנכט נהנית מאהדה רבה בקרב מצביעי ה-AFD , מפלגת הימין הקיצוני הגרמנית בעלת הסממנים האנטישמיים המובהקים, ובמחוזות גרמניה המזרחית לשעבר, בה גדלה.

הפיצול אינו הפתעה, רבים ציפו לו מזה חודשים. בסקר ראשוני שנערך עם פרסום דבר הפיצול, המפלגה החדשה זוכה ל-12 אחוזי תמיכה – הרבה יותר ממפלגת השמאל המדשדשת העומדת על 4%, מתחת לאחוז החסימה.

קולות אלה מגיעים ברובם ממצביעי הימין הקיצוני, שמתחזק באופן דרסטי בגרמניה בתקופה האחרונה – הן בסקרים ברמה הפדרלית והן בבחירות האזוריות השונות. יש הרואים באסטרטגיה של וגנקנכט מעין וריאציה גרמנית מיוחדת לאסטרטגיה השמאלית-פופוליסטית של פנייה למעמדות נמוכים, שבגרמניה קרויה גם “ברית קצוות”.

מדובר בתנועה בין הימין הקיצוני לשמאל העקבי, במקום תנועה בין המפלגות הללו למפלגות המתונות שאיתן בגוש. בניגוד להערכות התקשורת הליברלית, נראה שהמפלגה החדשה של וגנקנכט לא תישאר בגדר תופעה מזרח-גרמנית מוגבלת הפונה בעיקר למצביעים מבוגרים, אלא תהנה מהשפעה רבה על הפוליטיקה הלאומית.

הסיעה בבונדסטאג בסכנה

נדמה שהסכנה המיידית בפיצול נובעת מסיבה כמעט טכנית. אם 11 חברי סיעת די לינקה בפרלמנט יצטרפו למפלגה החדשה, די לינקה תאבד את מעמדה כסיעה בבונדסטאג ותהפוך למעין “סיעת יחיד” גדולה. לצעד זה יש השלכות רבות, הן ברמה הפרלמנטרית, בתחומים כמו שיבוצים בוועדות וזמני דיבור, והן ברמה הכלכלית, מבחינת תמיכה במוסדות השונים שמפעילה די לינקה ובייצוגה בגופי שלטון. עוד לא ברור לחלוטין כמה חברי בונדסטאג יפרשו משורות המפלגה – אך מדובר לכל הפחות בתשעה.

על אף הקשיים שטומן בחובו הפיצול, רבים במפלגת השמאל דווקא מברכים על המהלך. די לינקה נקלעה למצוקה קשה בשנים האחרונות, עם תוצאות מאכזבות ברמה המקומית ודעיכה בתמיכה הארצית. הפלגנות, הוויכוחים הרבים והיעדר קו מפלגתי ברור בסוגיות יסוד היו בין הסיבות העיקריות למשבר בדי לינקה. רבים מקווים שהפיצול יאפשר למפלגה לחדד את עמדותיה, יאלץ אותה להשתנות, ותחזיר אליה מצביעים. עם זאת, מאבק ההישרדות של דה לינקה יהיה קשה, ולא בטוח שהיא תשרוד את הבחירות הבאות.

התיאור השגרתי של מפלגתה של וגנקנכט בתקשורת הגרמנית הליברלית מזהה את עמדותיה האנטי-ממסדיות כנוטות לימין, ורואה בה עוד נציגה של ״הפופוליזם״ העולה. וגנקנכט עצמה, לעומת זאת, הצהירה בכנס היסוד של מפלגתה כי לא תשתף פעולה עם הימין הקיצוני. התקווה הגדולה שעולה מהפיצול, לצד הסכנות למעמד השמאל, הוא שמפלגתה של וגנקנכט תצליח להסית ציבורים נרחבים שנטו בשנים האחרונות לימין הקיצוני, ולהעבירם להצבעה למפלגה שלפחות חלק מרכזי ומהותי ממצעה הוא שמאלי.

השמאל וכוחות ליברליים באירופה מנסה למצוא דרכים להיאבק בימין הקיצוני העולה. הנוסחה שמציעה וגנקנכט, שמאל מעמדי-עממי הפונה לציבורים שנזנחו אך אינו ״ווק״, עשויה להיות פתח לאסטרטגיה מסוג זה. אך דרכה של וגנקנכט גם יכולה להידרדר בקלות לנטיות שמרניות או סוציאל-פשיסטיות. שמאל לא מתמצה בסוגיות מעמדיות. עמדות אנטי-גזעניות, פמיניסטיות ותומכות במאבק בשינוי אקלים חייבות לנכוח בכל מצע שמאלי – גם אם לא בכותרתו. חובת ההוכחה על וגנקנכט.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123780

שרה וגנקנכט, אשתקד, בהפגנה למען השלום בברלין (צילום: די לינקה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן