fbpx

ראשי האוניברסיטאות: השר קיש רוצה ליצור אווירה של מקרתיזם והלשנות בקמפוסים

השר קיש אישר מהלך שיחייב את האוניברסיטאות לנקוט הליכי משמעת חריפים נגד סטודנטים "שהביעו תמיכה בטרור"

שר החינוך, יואב קיש, אישר אתמול (שלישי) מהלך שיחייב את האוניברסיטאות להדיח או לנקוט הליכי משמעת חריפים נגד סטודנטים ש”הביעו תמיכה בטרור או הזדהות עם החמאס ועם הג’יהאד האיסלאמי” – תוך איום בסנקציות על אוניברסיטאות שיסרבו לכך.

בתגובה שלח ועד ראשי האוניברסיטאות (ור”ה) מכתב חריף לקיש ובו האשימו אותו בפופוליזם, בהיעדר עניין ובהתעלמות מהמשבר האזרחי. לפי ההחלטה שהתקבלה, המעוצה להשכלה גבוהה (מל”ג) תעקוב אחר האופן שבו האוניברסיטאות והמכללות מטפלות בתלונות על סטודנטים שהביעו תמיכה בארגוני הטרור ברשתות החברתיות או בפומבי, ותנקוט צעדים מול מוסדות שלא יעשו זאת. כמו כן, האוניברסיטאות והמכללות יחויבו לדווח אחת לשבוע למל”ג על הטיפול בתופעות אלה. לפי החלטת המל”ג, המועצה “תעקוב אחר הטיפול בתלונות (של סטודנטים על סטודנטים אחרים שהביעו תמיכה בטרור; ל”ד) ובמידת הצורך תבחן הפעלת אמצעי אכיפה בהתייחס למוסדות שבחרו שלא לטפל בתלונות”. מהאוניברסיטאות נמסר כי ההחלטה התקבלה ללא היוועצות עימן ואפילו ללא קבלת דיווח על מה שעשו בנושא.

חברי ור”ה כתבו לקיש בתגובה כי “קראנו בתדהמה את החלטת המל”ג שהובלה על ידך, בה אנו נדרשים לברר את כל התלונות בגין ביטויי הזדהות עם מעשי הטרור של החמאס והג’יהאד האיסלמי. מההחלטה עולה כאילו האוניברסיטאות עוברות לסדר היום על ביטויי תמיכה כאלו”. הם שואלים “הכיצד אתה מטיף לנו מוסר? בעוד אנו קוברים את מתינו, דואגים לעשרות אלפי תלמידינו המשרתים במילואים, וכן, גם מטפלים במספר קטן מאוד של מקרי הזדהות עם ארגוני המרצחים”.

“האם יש לך מושג מה קורה באוניברסיטאות בימים אלו? האם ידוע לך כי מכללת ספיר בסכנה של קריסה ממש בגין הפגיעות הקשות שספגה וכי כולנו מנסים לסייע לה? האם ידוע לך כמה חברות וחברי סגל, סטודנטיות וסטודנטים, עובדות ועובדים, באוניברסיטת בן גוריון, ובכל שאר האוניברסיטאות נהרגו, נחטפו ונפצעו? הן לא טרחת ליצור קשר עם איש מאיתנו מאז פרוץ המלחמה”, הדגישו.

לדבריהם “איבדנו אמון בך. הרושם שיצרת אצלנו הוא, שכל רצונך הוא לצבור פופולריות שאינך ראוי לה, ולהמשיך בקו של פילוג ושיסוע שאין לו שום מקום בזמן מלחמה ובכלל”. לטענתם, “החלטת המל”ג מחייבת אותנו לעשות דברים שאנחנו ממילא עושים: מצד שני היא מחייבת אותנו לדווח לה על כל פעולה שלנו באשר לטיפול בתלונות. אין בכוונתנו לקיים הוראה זו, אשר עלולה ליצור אווירה של מקרתיזם והלשנות הדדיות בקמפוסים. החלטה זו ניתנה בחוסר סמכות, ובניגוד ברור לסעיף 15 לחוק המל”ג, שמטרתו לשמור על עצמאותם של המוסדות להשכלה גבוהה”.

יצוין שהשר קיש הגיע אתמול בבוקר לסיור בבית ספר לחינוך מיוחד בשכונת מעוז אביב בתל אביב, זאת בניגוד לבקשת צוות בית הספר שהפצירו באנשיו וביקשו שהשר לא יגיע כרגע לביקור במקום. אחד מתושבי השכונה הבחין בקיש, החל לצעוק עליו בכאב ולא הצליח לעצור את עצמו: ‏״הצוות ביקש שלא תבוא! ‏1400 איש מתו! ‏חברים שלי נחטפו בגללכם! ‏הדם על הידיים שלך!”. במהרה הגיעו למחאה הספונטנית עשרות מתושבי הסביבה ויחד עם מורות בית הספר קיימו הפגנה מאולתרת שבסופה קיש עזב את המקום.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124576

מפגינים נגד שר החינוך יואב קיש, אתמול בבוקר, בעת בואו לביקור בבית ספר של החינוך המיוחד בתל-אביב (צילום מסך מתוך סרטון שהופץ ברשתות החברתיות, סעיף 27 א')

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן