fbpx

עצורים בהפגנות נגד הכיבוש וההפיכה המשטרית בקריית ארבע, שייח’ ג’ראח וחיפה

הפעילים מסרו "מטרת ההפיכה היא אפרטהייד רשמי, כדי שכל ישראל תיראה כמו הרחובות הסטריליים של חברון"

המשטרה עצרה אתמול (שישי) באלימות פעילים נגד הכיבוש וההפיכה המשטרית במחאות שנערכו בקרבת ביתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בהתנחלות קריית ארבע ליד חברון, בהפגנה השבועית שנערכה בשכונה הפלסטינית שייח’ ג’ראח בירושלים המזרחית וליד ביתו של ח”כ אריאל קלנר (ליכוד) בחיפה.

מאות הפגינו אתמול בשעות הבוקר מול ביתו של בן גביר. הפעילים מסרו “ידעו כל מובילי ההפיכה: אנחנו מעבירים את המאבק למגרש שלהם. נגמרו הזמנים שבהם הייתם יכולים לקדם הפיכה מהבית שלכם בהתנחלויות ובמאחזים ולדעת שאף אחד לא יבוא להתנגד. יותר ויותר ישראלים מבינים שלא סתם אלו נציגי המתנחלים – בן גביר, סמוטריץ’ ורוטמן – שמקדמים את ההפיכה הזו ושהפיכת ישראל לדיקטטורה משרתת קודם כל את האינטרסים של הימין המתנחלי. המטרה היא אפרטהייד. רשמי, גלוי, לפנים, כדי שכל ישראל תיראה כמו המציאות שהם התרגלו אליה ברחובות הסטריליים של חברון ובמאחזים האלימים בכל רחבי הגדה המערבית”.

חברי חד”ש ומק”י הצטרפו למחאה של פעילים בשורה ארוכה של ארגוני שלום, מחאה וזכויות אדם ביניהם שלום עכשיו, שוברים שתיקה, מחזקים, לוחמים לשלום, אמהות נגד אלימות, בני אברהם, נאמנים למגילת העצמאות, מסתכלים לכיבוש בעיניים, מטה המחאה של האקדמיה, נגד ההפיכה המשטרית, מחסום וואטש, עו”סות דמוקרטיה ומחאת הסופרות והסופרים.

עו”ד סאמח עיראקי, סגן ראש עיריית טירה ומראשי חד”ש, נאם אתמול בהתנחלות בחברון ואמר “המדיניות של הגזענים הפשיסטים בן גביר וסמוטריץ׳ שמשאירה את החברה הערבית בתוך מעגל דמים של פשיעה ואלימות – נובעת ממנטליות הכיבוש”.  “המאבק לשחרר את העם הפלסטיני בשטחים להקים את המדינה העצמאית שלו קשור באופן הדוק במאבק לשחרר את החברה הערבית מהתבוססות במעגל דמים”. במהלך המחאה שוטרים התנפלו על מפגינים שנאו דגלי פלסטין ועצרו את פעיל בשלום עכשיו ‪אלק יפרמוב.

יצוין שגם ביום חמישי מאות ממתנגדי ההפיכה המשטרית של שלטון הימין סמוך לביתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ בהתנחלות קדומים. הם נשאו עמם את “לוחות הברית” בהן נכתב, בין היתר: “לא תהיה גזען” וכבד את הגר החי בתוכך” ו”כבד את הלהט”ב”. פעילי מחאת המילואימניקים “אחים לנשק” מחו על מנת “להזכיר לשר הכושל את חמשת הדיברות והמקורות שנטש לטובת מאמציו לקדם אג’נדה כהאניסטית גזענית של עליונות יהודית”. שוטרים פינו עשרות מפגינים שהתיישבו על הכביש בכניסה לביתו של סמוטריץ’, מנעו את יציאתו לירושלים.

כמו כן, פעילים פלסטינים וישראלים השתתפו אתמול בשעות אחה”צ בהפגנה השבועית נגד הכיבוש בשכונה הפלסטינית שייח’ ג’ראח, שבירושלים המזרחית. בדומה לקריית ארבע, גם בירושלים שוטרים התנפלו על נושאי דגלים פלסטינים ועצרו אותם. המפגינים מסרו כי “בכל שבוע, כבר 14 שנה, מונפים בהפגנה השבועית בשייח’ ג’ראח עשרות דגלי פלסטין. דגל שמסמל את החופש, החירות והעצמאות לעם הפלסטיני הכבוש. נמשיך להניף את הדגל הפלסטיני, להתנגד לאלימות המשטרה ולפשעים בחסות הממסד והמתנחלים”. לדבריהם “הטענה שהנפת דגל פלסטין בשכונה פלסטינית במזרח ירושלים, היא הפרת סדר, היא גזענות ממוסדת. מדובר בדיכוי חופש הביטוי, חופש המחאה, והזכות להגדרה עצמית”.

בתוך כך, ארבעה מפגינים נעצרו אמש בהפגנה השבועית שהתקיימה מול ביתו של ח”כ קלנר בחיפה. בהמשך, הגיעו עשרות להפגין מול תחנת המשטרה בעיר אליה נלקחו, זאת בדרישה לשחררם. עו”ד שרית גולן ממערך ההגנה על העצורים מסרה כי זהו “עוד מעצר שווא מבית היוצר של משטרת ישראל. מדובר בארבעה אזרחים שומרי חוק, שמממשים את זכותם הדמוקרטית למחות נגד חבר כנסת שנותן ידו להפיכה המשטרית”. הארבעה שוחררו בשעות הלילה המאוחרות.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123538/

סגן ראש עיריית טירה ומראשי חד"ש, עו"ד סאמח עיראקי, נואם אתמול בהפגנה מול ביתו של בן גביר (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן