fbpx

חוקרי דתות בהשכלה הגבוהה נגד מתן היתר לחסידי הרב ברלנד להתפלל במנזר סטלה מאריס

עם כינון ממשלת הימין הקיצוני גברו ההתקפות כלפי האזרחים הנוצרים והמקומות הקדושים של הכנסיות השונות

חוקרי דתות ומקומות קדושים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל קוראים לעצור מיידית את הדיון לגבי מתן היתר ליהודים להתפלל במנזר סטלה מאריס בחיפה. במכתבם לנשיא המדינה יצחק הרצוג, למפכ”ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי ולראשת עיריית חיפה, עינת קליש רותם הם כתובים “זכותם של הנזירים של סטלה מאריס לקיים את שגרת חייהם ללא כל הפרעה וללא כל חדירה של זרים לשטחם כפי שהיה במשך מאות שנים ועד היום”.

“דברים אלה נכתבים בעקבות פרסומים באמצעי התקשורת ולפיהם נודע לנזירים כי הממשלה מנהלת מו”מ עם מנהיג של קבוצה בציבור החרדי לגבי הסדרה של עלייה לרגל של יהודים לאזור המנזר הכרמליתי. מדובר בחברי קהילת ‘שובו בנים’, חסידים של דמות בשם ברלנד, שזכה לפרסום מחוץ לעדת מעריציו בגלל האשמות חמורות הנוגעות בין השאר לעבירות מין, ואשר הובילו להעמדתו לדין, להרשעתו ולמאסרו. המו”מ, שפרטיו המלאים לא פורסמו, החל בעקבות רצף אירועים המעוררים זעם בקרב הציבור הנוצרי בארץ ובעולם: מזה כחודשיים מגיעים חסידי ברלנד לשטח המנזר ומתפללים שם ובמקרה אחד אף בתוך הכנסייה לצד הפסלים והצלבים”. נאמר במכתב.

“כחוקרים של המקומות הקדושים המודעים להיסטוריה הנפתלת של המקומות האלה, ומתוך רגישות לזכויותיהם של בני כל הדתות היושבים בארץ, אנו רואים באפשרות של עלייה לרגל של יהודים לאזור סטלה מאריס מהלך מסוכן, הנתלה באופן מיתמם בחזון של שיתוף. צעדים שהיו אפשריים אולי בעולם אידיאלי מסוכנים במציאות המתוחה השוררת כיום. מרקם עדין של חיים מתקיים תחת הסכמות ואיזונים, וכאשר מפרים אותו, ישחק הדבר לידיהם של בעלי כוח ומהלכים בחצרות השלטונות. אנו מצטרפים לקריאה לעצור לאלתר כל ‘הידברות’ בדבר אפשרות תפילה של יהודים באזור סטלה מאריס”, סיימו את פנייתם.

יצוין שעל פי בקשתו של יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ איימן עודה, נשיא המדינה ביקר לפני שבועיים במנזר שעל הר הכרמל. ח”כ איימן הביע תמיכה בדרישה לסלק את אנשי “שובו בנים” מהמקום ואף הצטרף למחאות שנערכו שם. הרצוג הצהיר במהלך הביקור כי “אני כאן בשמה של כל מדינת ישראל להתחייב להגנה מלאה על חופש הדת והפולחן במדינה”. כמו כן, הנזירים הכרמליתים של סטלה מאריס, הביעו בפני המפכ”ל שבתאי תדהמה על שמשטרת ישראל מנהלת משא ומתן עם הרב אליעזר ברלנד וחסידיו. במכתב ששיגרו לשבתאי, הם מודים לו בנימוס על הסולידריות שגילה כאשר ביקר אצלם ועל הנוכחות המשטרתית סביב המנזר ואף הביעו את נכונותם לשיתוף פעולה עם המשטרה בשימור הסטטוס קוו, כפי שהיו לפני שהחלו הביקורים הפרובוקטיביים של חסידי ברלנד במנזר שלהם. עם זאת, במכתב עליו חתום אב המנזר, האב ג’אן ג’וזף בירגארה, הוא גם מפציר במפכ”ל שבתאי: “אל תנהלו כל משא ומתן על גורל המנזר שלנו או סביבתו, במיוחד בנושאים שישפיעו על השלווה והחיים הנורמליים במנזר”. הוא הביע תמיהה כיצד המשטרה, במקום לפעול להרתעת “מחרחרי הצרות”, נכונה “לתגמל” אותם בכך שתאפשר להם נוכחות ליד סטלה מאריס.

עם כינון ממשלת הימין הקיצוני גברו ההתקפות כלפי האזרחים הנוצרים והמקומות הקדושים של הכנסיות השונות. רק בחודש האחרון נרשמו עשרות התקפות, בייחוד בירושלים.  ביום שישי מנעה המשטרה מאלפי מאמינים נוצרים הגעה להר תבור לרגל חג ההשתנות הנוצרי, מאחר שלא התקבל אישור ממכבי האש בשל בעיות בטיחות בכנסיות, בדרך המובילה אליהן ובחורש העוטף אותן. זו השנה השנייה ברצף שהמשטרה אוסרת מטעמי בטיחות את התפילה ההמונית על ההר. אולם רוב הבעיות אינן בשליטת הכנסיות, אלא בתחום האחריות של רשות הטבע והגנים, קק”ל ומשרדי ממשלה. “התחושה היא שעם הנוצרים מותר לעשות הכל”, אמר ל”הארץ” ודיע אבו נאסר, יועץ לראשי הכנסיות בישראל.

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122010

נשיא המדינה בעת ביקורו במנזר סטלה מאריס בחיפה, 9 באוגוסט 2023, לצידו מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: קובי גדעון / לע״מ)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן