fbpx

מטה המאבק באקדמיה מצטרף לקריאתו של נשיא אוניברסיטת ת”א להשבתת המשק

יצוין שפרופ' פורת קרא הבוקר (ראשון) להכריז על השבתה נרחבת של המשק אם ממשלת הימין תתעלם מפסיקת בג"ץ

מטה מאבק האקדמיה, המאגד את המרצים בהשכלה הגבוהה הנאבקים בהפיכה המשטרית, פרסם הודעת תמיכה בקריאתו של נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ’ אריאל פורת, להשבתת המשק במידה שממשלת נתניהו תוביל למשבר חוקתי. עוד הוא בירך אותו “על הצטרפותו לעמדת מטה מאבק האקדמיה”. 

“אנו קוראים לראשי האוניברסיטאות והמכללות להוביל מהלך להשבתה כללית ללא הגבלת זמן ככל שהקואליציה תגרום למשבר חוקתי. אנו קוראים לראשי המשק, ליושב ראש ההסתדרות, לראשי האיגודים המקצועיים ולראשי השלטון המקומי להצטרף למהלך כזה במטרה להגן על הדמוקרטיה הישראלית”. 

יצוין שפרופ’ פורת קרא הבוקר (ראשון) להכריז על השבתה נרחבת של המשק אם ממשלת הימין תתעלם מפסיקת בג”ץ בנושאי ההפיכה המשטרית. במכתב שפרסם, בו הזהיר מ”סכנה ממשית למשבר חוקתי”, פורת הצהיר כי יממש את האיום זאת בעצמו באוניברסיטה: “חשוב ששרי הממשלה יבינו כבר היום מה המחיר הנורא שאזרחי המדינה ישלמו במקרה כזה. חשוב שיבינו שמשבר חוקתי עלול להביא, חס וחלילה, למלחמת אחים”, התריע.

לדבריו, ממשלה שתסרב לקיים פסיקת בית המשפט היא “עבריינית שאיבדה את הלגיטימיות שלה”. עד כה פורסמו קריאות של סנאטים של אוניברסיטאות להשבית את המוסדות, אך הנשיאים שהם הקובעים נמנע מכך”. “האירוע הדרמטי הבא הוא ‘משבר חוקתי’ החמור לאין ערוך מביטול עילת הסבירות”. פורת הסביר ש”משבר חוקתי הוא מצב שבו הממשלה ושריה לא מצייתים לפסיקת בית המשפט העליון. במצב כזה נוצר תוהו ובוהו. עובדי ציבור ובכללם מפכ”ל המשטרה, הרמטכ”ל, ראש השב”כ, ובעלי תפקידים אחרים עלולים למצוא את עצמם במצב שבו הם מקבלים הוראות סותרות, מהממשלה ובית המשפט”.

עוד הוא כתב כי “התשובה לשאלה למי עליהם לציית ברורה לחלוטין. בכל מדינה דמוקרטית חובת הציות היא לפסיקתו של בית המשפט. זאת לא כי פסיקתו של בית המשפט חפה מטעויות אלא כי הוא ורק הוא הגורם המוסמך לקבוע באופן סופי את המצב המשפטי”. פורת קובע, ש”ממשלה שלא מקיימת את פסיקתו של בית המשפט במכוון או נותנת לעובדי הציבור הוראות הסותרות את הפסיקה היא ממשלה עבריינית שמאבדת את הלגיטימיות שלה. היא מעמידה את עצמה מעל החוק ובכך מעידה על עצמה שהיא ממשלה דיקטטורית”.

לדבריו, “אני מצויים בסכנה ממשית מאוד למשבר חוקתי. שרים בממשלה, כולל העומד בראשה, מסרבים לומר בפשטות שיצייתו לפסיקת בית המשפט העליון, אם יקבע שהחוק לביטול עילת הסבירות או כל חוק אחר אינו בעל תוקף משפטי. כך עלול להיוותר מצב שהממשלה תתעלם מהפסיקה ותפעל כרצונה”.

לאור ניסיון העבר, הדגיש פורת, “על החברה האזרחית להבהיר כבר עכשיו מה יקרה אם הממשלה לא תציית לבית המשפט העליון”. זאת כדי שהממשלה לא תגיע לנקודת האל חזור שבו מחיר הנסיגה יהיה כבד מדי עבורה. “עלינו להציל אותה מידי עצמה וכך גם להציל אותנו. חשוב ששרי הממשלה יבינו כבר היום מה המחיר הנורא שאזרחי המדינה כולה ישלמו במקרה כזה. חשוב שיבינו שמשבר חוקתי עלול להביא חס וחלילה למלחמת אזרחים”.

פורת קרא ל”כל ראשי הגופים במדינה, הציבוריים והפרטיים כאחד, כמו ארגוני העובדים והמעסיקים, רשויות מקומיות, אוניברסיטאות, חברות הייטק, משרדי עורכי דין, לחבור יחד ולומר בקול רם וצלול כבר עתה שאם נגיע למצב שבו הממשלה אינה מצייתת לפסיקתו של בית המשפט העליון, יושבת המשק כולו עד שהממשלה תחזור בה ממריה. השבתה כזו היא צעד קיצוני אך לא תהיה לנו הפריבילגיה להימנע ממנו שכן הדיקטטורה היא קיצונית עוד יותר”.

לדבריו, “אמירה כזו אינה פוליטית והיא לא קשורה כלל לעמדה בה מחזיק האומר. היא נובעת מהתפיסה הבסיסית שעל הממשלה לכבד את החוק ולציית לפסיקת בית המשפט, גם אם היא אינה לרוחה. אני כנשיא אוניברסיטת תל אביב מצהיר כבר כעת שאעשה זאת. שיקלו נא לעשות כמוני”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123099

מרצים וסטודנטים מאוניברסיטת תל-אביב חוסמים את רחוב איינשטיין בהפגנה נגד ההפיכה המשטרית, 6 ביולי 2023 (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן