fbpx

המפלגה הקומוניסטית הסודנית: הפלגים במלחמת האזרחים משרתים אינטרסים זרים

"הקומוניסטים קוראים לאיחודם של כל הכוחות הפוליטיים במדינה סביב הדרישה לסיים את העימות הצבאי"

“הקומוניסטים קוראים לאיחודם של כל הכוחות הפוליטיים במדינה סביב הדרישה לסיים את העימות הצבאי בין הפלגים, הגובה מחיר קשה ביותר בחיי האזרחים” – אמר דובר המפלגה הקומוניסטית הסודנית, פתחי אל-פאדל, בריאיון שפורסם באחרונה בשבועון המפלגה “אל-מידאן”. אל-פאדל שב וקרא לכוחות הפוליטיים ולוועדים העממיים הפועלים ברחבי המדינה האפריקאית “להתאחד כדי לשקם את השקט והביטחון כצעד ראשון לקראת הקמת ממשלה אזרחית שיעדיה חירות, שלום וצדק חברתי”.

במחצית אפריל האחרון פרצו עימותים בין צבא סודאן בהנהגת ראש “המועצה הזמנית” השלטת במדינה מאז ההפיכה הצבאית באוקטובר 2021, עבד אל-פתח אל-בורהאן, לבין המיליציה “כוח ההתערבות המהירה” אותה מוביל סגנו של אל-בורהאן במועצה, הגנרל מוחמד חמדאן דגלו המכונה “חמדטי”. עם פרוץ הקרבות, פרסמו הקומוניסטים גילוי דעת התובע: “על אנשי כוחות הביטחון מכל הפלגים להפסיק את האש, לנטוש את ניהול ענייני המדינה ולשוב לבסיסיהם”. 

על פי איגוד הרופאים של סודאן, המתנגד הן לחונטה הצבאית השלטת והן למיליציה של “חמדטי” המונה רבבות חמושים, גבו הקרבות בין הצדדים את חייהם של אלפי בני אדם, רובם אזרחים. 28 רופאים נהרגו במהלך התקפות על מרכזי בריאות. לדברי אל-פאדל, אנשי “כוח ההתערבות המהירה” עומדים מאחורי מעשי טבח שבוצעו בחודשים האחרונים בבירה ובחבל דארפור. אותה מיליציה חמושה השתלטה בסוף מאי על מטה המפלגה הקומוניסטית בחרטום. אנשיה פרצו בכוח לבניין, הרסו את תכולתו והפכו את המקום למפקדה צבאית. “עם שוך הקרבות, חייבים למצוא את מפקדי ‘כוח ההתערבות המהירה’ ואת עוזריהם, לעוצרם ולהעמידם לדין בגין פשעים נגד האנושות”, הוסיף. 

עיקר המאבק בין הפלגים הוא על השליטה במשאבי המדינה”, אמר אל-פאדל בריאיון, והוסיף: “אך האזרחים הם המשלמים את המחיר של יריבות רצחנית זו. מצד אחד ישנם הגנרלים של הצבא האוחזים בשלטון ובתאגידים המסחריים והתעשייתיים הגדולים, ומצד שני – מיליציית ‘ההתערבות המהירה’ השולטת במשאבי הטבע ובייחוד במכרות הזהב. מיליציה זו שותפה למיליציה פרטית אחרת, ‘כוח וגנר’ הרוסי. זו גם קשורה לגנרל [ח’ליפה] חפתר השולט בלוב המזרחית – ולמשטרים ערבים מסוימים. זאת בעת ששותפיהם מעבר לגבול של הגנרלים הסודאנים הם הגנרלים המצריים שבשלטון”, הוסיף. “לצערנו, מטרת המלחמה הניטשת בין הצדדים היא השתלטות על משאבי המדינה. מנהיגי הפלגים משרתים את האינטרסים של מדינות זרות במקום את האינטרסים של העם הסודאני”, הדגיש אל-פאדל.

“האם המפלגה הקומוניסטית תומכת במאמצי השלום כפי שבאו לידי ביטוי בשיחות שנערכו באחרונה בג’יבוטי או בג’דה?”, נשאל. על כך השיב: “אנו מקדמים בברכה כל ניסיון להגיע להספקת אש או לסיום הלחימה. כפי שאנו מברכים כל הסכם, ולו חלקי ביותר, כדי להבטיח מסדרונות הומניטריים לאספקת צרכים בסיסיים ותרופות בפריפריות ובקרב האזרחים שנטשו את אזורי הקרבות. אך לצערנו, מדינות רבות המנסות לתווך או לקדם את הפיוס הפנימי אינן דואגות לטובת העם הסודאני, אלא להרחבת השפעתן ולשמירת האינטרסים שלהן. לדוגמא: מאחורי מדיניות ארה”ב בסודאן עומד הרצון לשמור על האינטרסים שלה באזור ותו לא”. 

לשאלה: “איך ניתן בתנאים קשים אלה להקים חזית רחבה שתיצור אלטרנטיבה עממית או לכל פחות תזרז את סיום הקרבות העקובות מדם?”, השיב אל-פאדל: “ניסינו ואנו עדיין מנסים להקים חזית עממית שתחדש את ההמחאה ההמונית שקדמה להפיכה הצבאית ולפרוץ הקרבות בין הפלגים של כוחות הביטחון, וזה לא קל. צריך תנועה המונית רחבה, נחושה ויעילה שבכוחה לפתור בעיות היום-יום הקשות שמציבה הלחימה לאוכלוסייה האזרחית. זאת תוך הצבת פרספקטיבה פוליטית שבמרכזה – סיום הקרבות”.

“לדעתי, כוחות אלה קיימים, וכאשר קיימים רצון טוב וראיה המפוכחת של המציאות, ישנו בסיס להידברות ולבנייה משותפת. זו הסיבה לפנייתנו לכל הכוחות הפוליטיים ולוועדים העממיים בסודאן להתכנס, לדון ולהגיע להסכמות לפעולה”, סיכם אל-פאדל.

נמרוד עובד  

עוד בנושא: https://zoha.org.il/113758

דובר המפלגה הקומוניסטית הסודנית פתחי אל-פאדל (צילום: "אל-מידאן")

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן