fbpx

לקראת הבחירות הכלליות ב-2024: איחוד היסטורי של מפלגות האופוזיציה בהודו

מזכ''ל המפלגה הקומוניסטית, ציין בנאומו כי המפלגה הקומוניסטית הייתה הראשונה שקראה לאיחוד האופוזיציה

בהודו חלו שינויים פוליטיים וכלכליים משמעותיים  מאז עלייתו של נרנדרה מודי לשלטון ב-2014.  האלימות הבין דתית והבין-מעמדית הגוברת והחלשת הדמוקרטיה ההודית הן חלק מהכלים בהם משתמשת מפלגת השלטון (BJP) כדי לכונן כלכלה ניאו-ליברלית קיצונית ולחסל בהדרגה את שאריות מדינת הרווחה.

כנס מפלגות האופוזיציה בהודו (צילום: “הינדוסטן טיימס“)

מערכת הבחירות ב-2019, אשר בה השיג מודי ניצחון שני ורוב עצום בפרלמנט, הייתה אות פתיחה לשורה של רפורמות וצעדים דיקטטוריים מצד מודי: הכפפת מנגנוני הכוח והמשטרה לשלטון ושימוש בהם לתקיפת האופוזיציה; הרס ופגיעה ביישובים ובקהילות חקלאיות כפריות במטרה להפריט את הקרקע עליה הם שוכנים; וכן הקצנה של מערכת הקסטות בחברה. זאת יחד עם פגיעה נמשכת בחופש הביטוי, בחופש ההתאגדות ובפלורליזם.

בשנות שלטון מודי הוחרף גם הסכסוך בקשמיר. הממשלה ביטלה את הסטטוס המיוחד של האזור והנהיגה בו ממשל צבאי אלים ודכאני. מודי מטפח קשר הדוק מאוד עם מנהיגים אוטוריטריים ודיקטטוריים כמוהו דוגמת נתניהו, פוטין וטראמפ. הוא  פיתח, וממשיך לפתח איתם, קשרי ידידות ומסחר ענפים, בדגש בתעשיית הנשק.

החזית ההודית הלאומית לפיתוח וקבלה

לקראת מערכת הבחירות הכללית בשנת 2024 חלחלו למפלגות האופוזיציה ההבנה שאלה עלולות להיות הבחירות האחרונות. נוכח הדמיון המפחיד של שלטון מודי לשלטון החירום הדיקטטורי של אינדירה גנדי. אך זכר שלטון החירום הזכיר להן גם את הניצחון המוחץ של חזית “ג’נאטה”, אשר איחדה את כלל מפלגות האופוזיציה מהקומוניסטים ועד מפלגתו של מודי (שאז הייתה באופוזיציה), לאחר נפילת שלטון החירום.

מפלגות האופוזיציה מתאחדות כעת שוב. 26 מפלגות נפגשו בסבבים שונים ובהרכבים שונים על מנת לגבש חזית אחידה נגד שלטון מודי. החזית המתארגנת תאגד בתוכה את הקומוניסטים הבנגלים ויריביהם המרים מהטרינמול, את השיב-סינה הלאומנים ואת יריביהם ממפלגת האיגוד האסלאמי, תחת סיסמא ברורה: להודו דמוקרטית וחילונית.

עיתון המפלגה הקומוניסטית ההודית כתב: “מפלגות האופוזיציה בהודו קיימו את פגישתן השנייה בבנגולורו ב-18-17 ביולי. בפגישה בת היומיים, אשר אליה הגיעו נציגי 26 מפלגות האופוזיציה, הוחלט על הקמת חזית פוליטית שתתמודד בבחירות ב-2024. כן הוחלט ששמה של החזית יהיה: INDIA (ראשי תיבות של: החזית ההודית הלאומית לפיתוח וקבלה).”

נציגי מפלגות האופוזיציה הביעו ביטחון רב, כי ברית כזאת יכולה להפיל את שלטון BJP ולהציל את הרפובליקה, את החוקה ואת הפדרליזם הדמוקרטי ההודי. הטווח הפוליטי של מפלגות האופוזיציה שהשתתפו בכינוס רחב מאוד: מפלגות אתניות מקומיות, המפלגות הקומוניסטיות והשמאליות ועד למפלגות הימין הקיצוני שמתנגדות למודי.

ד. ראג’א, מזכ”ל המפלגה הקומוניסטית, ציין בנאומו כי המפלגה הקומוניסטית הייתה הראשונה שקראה לאיחוד האופוזיציה כדי להציל את האומה משלטון מודי. הוא בירך את האסיפה והוסיף שהמאבק עבר כברת דרך ארוכה מאז אותה קריאה היסטורית להתאחד.

המזכ”ל התייחס לכך שהודו מתמודדת עם בעיות רבות. ביניהן – המהומות במניפור, השימוש במנגנוני הכוח של המדינה כדי לדכא את האופוזיציה, עליית מחירים חסרת תקדים וגידול באבטלה. החזית שהוקמה אינה צריכה לקבל החלטות או לבטא עמדות אחידות בכל סוגיה, שכן מגוון המפלגות המיוצגות בה רחב מאוד. יחד עם זאת, על כלל המפלגות בחזית לצאת בהצהרה לפיה מטרתן היא להגן על התפיסה של הודו כפי שהיא מתבטאת בחוקה. 

ע. ראי

עוד בנושא: https://zoha.org.il/98142

כנס מפלגות האופוזיציה בהודו (צילום: "הינדוסטן טיימס")

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן