fbpx

3500 פסיכולוגים קוראים להשבתת מערך בריאות הנפש; בר-דוד: לא משביתים כל שני-חמישי

ארנון בר-דוד מסרב להצטרף למחאה נגד הפשיזציה; "אני לא רואה בצמצום עילת הסבירות פגיעה בעובדים"

3500 פסיכולוגים מכל תחומי המומחיות חתמו על עצומה שקוראת להסתדרות הפסיכולוגים בישראל (הפ”י) להצטרף למחאה ולהשבית את מערך בריאות הנפש, במידה והחקיקה האנטי-דמוקרטית תקודם. העצומה פורסמה ביוזמת קרן גל-מיכלזון, גלי נאור-זיידמן, הילית בר אל, לירן זליגמן, שימי גלעד, עדי הירש, שרון פילובסקי והילי כוכבי.

בקריאה נאמר “שכם אל שכם, עם אחינו הרופאים והרופאות, אנו הח”מ – פסיכולוגים ופסיכולוגיות מכלל תחומי המומחיות – קוראים להבעת עמדה נחרצת וחד-משמעית של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל כנגד ההפיכה המשטרית. אנחנו קוראים להפ”י להביע אומץ לב ומנהיגות, הנדרשים מארגון מקצועי בימים קשים אלה, ולקדם השבתה מוחלטת של מערך שירותי בריאות הנפש – בקהילה, במסגרות השפ”חים, במרפאות הציבוריות, בבתי החולים, במכונים להתפתחות הילד, ובכל מסגרת אחרת – ציבורית או פרטית, וזאת – אם תקודם החקיקה בכנסת לביטול עילת הסבירות, או אם יקודמו כל אחד מחוקי ההפיכה המשטרית האחרים”.

“כמי שאמונים על שמירה, קידום וטיפול ברווחתם הנפשית של כלל תושבי ישראל – ללא הבדל דת, גזע ומין – איננו יכולים לעמוד מנגד, כאשר המשטר מקדם חקיקה שהופכת את ישראל למדינת עולם שלישי, ללא איזונים ובלמים, ללא הפרדת רשויות. אנו עדים כבר היום לעלייה חמורה ומדאיגה בהסתה כנגד להט”בים, כנגד אזרחים ערבים, עלייה בהדרת נשים, וחוקים המאיימים לגזול מאזרחי ישראל את החופש ואת הזכויות הטבעיות, הקיימות רק במשטר דמוקרטי-ליברלי. אין מי שחולק על כך שחיים במשטר דמוקרטי הם תנאי בסיסי לרווחה נפשית. בלי דמוקרטיה אין חופש, בלי חופש אין חיים מלאים”, הדגישו.

לדברי החתומים “בימים אלה שקט הוא רפש. כאנשי בריאות הנפש יש לנו אחריות יתרה וחובה מקצועית, ערכית, מוסרית ואתית, לפעול למען הבריאות הנפשית של כלל הציבור במדינת ישראל. לא נמשיך לתת שירותי בריאות נפש במדינה בעלת אופי דיקטטורי. זוהי זכות וחובה – אזרחית ומצפונית – לפעול בימים אלה, להצלת הדמוקרטיה, להפסקת ההסתה ולמניעת קרע בעם”.

יצוין שיותר מ-2,200 עובדות סוציאליות חתמו השבוע על עצומה מקוונת ובה דרישה מאיגוד העו”סים של ההסתדרות להכריז על שביתה נגד ההפיכה המשטרית. את העצומה מקדמת ההתארגנות “עו”סות דמוקרטיה”.

העצומה, תחת הכותרת “קריאה להביע עמדה ברורה נגד חוק עילת הסבירות ולשבות במידה ויעברו חוקי ‘הרפורמה'”, תשלח לענבל חרמוני, יו”ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים. בעצומה נכתב “אנו, עובדות ועובדים סוציאליים מכל תחומי המקצוע והשירותים פונים אליכם בבקשה להביע עמדה מקצועית חד משמעית המתריעה בפני הסכנות העתידיות לקהל לקוחותינו ולמקצוע שלנו באם תפגע עצמאות מערכת המשפט, בפרט ע”י ביטול עילת הסבירות המקודם בימים אלו. כמו כן אנו מצפים מכם לקרוא להשבתה של שירותי העבודה הסוציאלית אם אחד מחוקי ההפיכה המשפטית יעברו, החל מחוק צמצום/ביטול עילת הסבירות”.

“קיים איום ממשי על עקרונות המשפט החוקתי והציבורי בישראל” הוסיפו “עקרונות שלאורך השנים היוו מגן לאוכלוסיות מוחלשות, לפיתוח וההגנה (החלקית יש לומר) על הזכויות החברתיות ועל זכות ההתאגדות. אלו פוגעים פגיעה קשה במחויבות האתית שלנו כעובדות ועובדים סוציאליים כפי שהיא משתמעת מהקוד האתי המקצועי המחייב: שוויון בהזדמנויות, היעדר אפליה ופעולה נמרצת להכחדתה, הענקת זכויות ועזרה שווים לכל אדם, חברה מאורגנת ומתפקדת על-פי עקרונות דמוקרטיים, שיתוף הפרט בתהליכים הנוגעים לרווחתו ומתן אפשרות להשפיע עליהם”.

למרות הקריאות העולות מחברי ההסתדרות וקהל הרחב, יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד מסרב בכל תוקף להצטרף למחאה נגד הפשיזציה המאיימת על קיומם של ארגוני העובדים. בעת שאלפים התכנסו מול מטה ההסתדרות בתל-אביב ביום שלישי האחרון בדרישה להכריז על שביתה כללית, הנהגת ההסתדרות  התכנסה במשכן לאומניות הבמה בנתיבות. בישיבה בר-דוד התייחס להפגנות נגד ההפיכה המשטרית והקריאה להשבית את המשק ואמר “יש גבולות ופה הן נחצו”. לדברי בר-דוד. “אי אפשר להשבית את ההסתדרות כל שני וחמישי. זה לא הגיוני, לא מידתי ולא נורמלי. מידתי היה בפעם הקודמת וגם אז היו כאלה שחלקו עליי. אני לא רואה בצמצום עילת הסבירות פגיעה בעובדים”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122726/

"ארנון [בר-דוד] התעורר", כרזה בחזית מטה ההסתדרות בתל-אביב (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן