fbpx

החל המרוץ לנשיאות ארה”ב: המועמד המתקדם העשוי לערער את הדואופול המפלגתי

הפילוסוף והאקטיביסט הוותיק ד"ר קורנל ווסט מצליח לסחוף אחריו צעירים רבים שמאסו בקפיטליזם

ד”ר קורנל וסט, פילוסוף ואקטיביסט אמריקאי וותיק, הודיע בתחילת חודש יוני על התמודדותו לנשיאות ארצות הברית במסגרת מפלגה שלישית. זאת, לאחר כישלונותיהם של מועמדים פרוגרסיביים אחרים להתמודד במסגרת המפלגה הדמוקרטית. וסט כתב בחשבון הטוויטר האישי שלו: “אני רץ למען האמת והצדק כמועמד לנשיאות מטעם ‘מפלגת העם’ כדי להציג מחדש לאמריקה את החלקים הכי טובים בה – המאבק לסיום העוני, להפסקת הכליאה ההמונית, לסיום המלחמות וההתמוטטות הסביבתית ולהבטחת דיור, בריאות, חינוך ושכר מחיה הולם לכולם!”. הוא המשיך ואמר: “האמריקאים צריכים אופציה שלישית חוץ מניאו-פשיזם וניאו-ליברליזם”.

את מפלגת העם הקימו פעילים בקמפיין של ברני סנרדס במפלגה הדמוקרטית בשנת 2016. הפעילים, שלהם תפיסות אידאולוגיות מתקדמות יותר מהקונסנזוס במחנה הדמוקרטי, היו מאוכזבים מתוצאות ניסיון הריצה תחת המטריה של המפלגה הדמוקרטית. הם הקימו מפלגה חדשה במטרה שסנדרס ירוץ באמצעותה לנשיאות. אך סנדרס החליט לא לתמוך במפלגה ובעצם לא התייחס אליה כלל, והמשיך לרוץ במסגרת הדמוקרטים.

בקרב המחנה הפרוגרסיבי היו הדעות חלוקות בנוגע להכרזתו של וסט, בעיקר לאור העבר הבעייתי של המפלגה הצעירה. הביקורת על המפלגה נובעת בעיקרה מהאשמות נגד מייסד המפלגה בגין הטרדות מיניות של פעילות. ביקורת נוספת לריצה מעין זו היא שמפלגת העם לא מספיק מבוססת ומאורגנת כדי להציג מתמודד למרוץ הנשיאותי, ומעולם לא העמידה מתמודד מטעמה.

כשבוע וחצי לאחר הכרזתו הראשונית, הודיע וסט שיתמודד על המועמדות לנשיאות של מפלגת הירוקים. מפלגת הירוקים היא מפלגה ותיקה, הרביעית בגודלה במדינה, שהציגה מועמד לנשיאות המדינה באופן עקבי מאז 1996. נציגיה של המפלגה מכהנים בתפקידים נבחרים זוטרים בממשלים מקומיים. בחשבון הטוויטר שלו כתב וסט: “ברוח אסטרטגיית הקואליציה והחזית המאוחדת הרחבה, אני מתמודד להיות המועמד הנשיאותי של מפלגת הירוקים”. בתגובה בירכה המפלגה על החלטתו של וסט והודיעה שמצפים לו בתהליך ההתמודדות הנשיאותי. וסט הוסיף והסביר שהסיבה לריצתו תחת מפלגה שלישית היא “שאף לא אחת משתי המפלגות הגדולות לא רוצה להגיד את האמת לגבי וול סטריט, אוקראינה, הפנטגון וחברות הטכנולוגיה הגדולות”.

מי הוא ד”ר קורנל ווסט?

וסט הוא מרצה בכיר בכמה מוסדות חשובים כמו הרווארד, ייל ופרינסטון. הוא פעיל ותיק בארצות הברית אשר לקח חלק פעיל בתנועות אקטיביסטיות מחאתיות שונות כמו כיבוש וול סטריט, כיבוש די.סי, צעדת המיליון ועוד. יחד עם זאת, וסט פעיל בעיקר במאבקים נגד דיכוי גזעני בארצות הברית ובעולם.

וסט מביע באופן עקבי סולידריות עם המאבק והסבל של העם הפלסטיני ומביע את התנגדותו לכיבוש ולפשעי מדינת ישראל. וסט השתתף במיצג משותף של מרי אזרחי עם הרב מייקל לרנר מול מחלקת המדינה של ארה”ב. הוא הסביר כי הפעולה היא “בסולידריות עם הסבל של האחים והאחיות הפלסטינים והישראלים. אנחנו צריכים להיות מחוברים עם האנושיות של שני הצדדים”. ב-2007 השתתף וסט במחאה נגד “אי הצדק שהעם הפלסטיני מתמודד איתו כתוצאה מהכיבוש הישראלי המתמשך כ-40 שנה”. הוא הביע את תמיכתו בתנועת החרם על ישראל באמריקה, צעד שהוביל לפרישתו מאוניברסיטת הרווארד. במכתב ההתפטרות שלו מ-2021 כתב שהאוניברסיטה מנעה ממנו התקדמות לקביעות בגלל התבטאויותיו בעד המאבק הפלסטיני ונגד מדיניות ישראל.

מבחינה אידיאולוגית, מגדיר עצמו וסט “סוציאליסט לא מרקסיסטי”. זאת לאור חוסר התאמה שקיים לדעתו בין הרעיונות המרקסיסטיים לאמונה הנוצרית. הוא מגיע מהמסורת הפרוגרסיבית האפרו-אמריקאית, ונמנה עם תנועת הכנסייה הבפטיסטית. בצעירותו היה פעיל בתנועת זכויות האזרח וארגן מחאות שונות למען זכויות אזרח ושוויון לשחורים. הוא צבר השראה וערכים ממנהיגים ותנועות דוגמת מלקולם אקס, הפנתרים השחורים ותאולוגיית השחרור בארה”ב השחורה.

המועמד השלישי

הריצה מטעם מפלגה שלישית מחוץ לדואופול המפלגתי מעולם לא הצליחה להביא תוצאות. יחד עם זאת, סקרים עדכניים בארה”ב מראים שרבים מהבוחרים במדינה לא רוצים את ביידן או טראמפ כנשיא שלהם. ישנם הטוענים שהמצב הפוליטי הנוכחי עשוי להיות הזדמנות פז למתמודד מוכר ופופולרי כמו וסט. הוא יכול לאחד אוכלוסיות שונות כמו נוצרים, שחורים, עניים ופרוגרסיבים  בחזית פרוגרסיבית סוציאליסטית רחבה. גם אם ריצתו לא תנחל ניצחון, יש בכוחה לייצר שינוי תודעתי בקרב האמריקאים, שרובם אינו מתעניין בפוליטיקה. וסט יסתמך אלקטורלית בעיקר על צעירים. לפי סקרים שונים, כ-51% מהצעירים רואים את הסוציאליזם באור חיובי לעומת 45% בלבד שרואים את הקפיטליזם באור חיובי. נתון זה מצביע על התנודות בדעות הרווחות בארה”ב, שאוכלוסייתה סובלת שוב ושוב ממשברים קפיטליסטיים.

 

ד"ר קורנל ווסט נעצר בידי שוטרים בעת הפגנה נגד אלימות המשטרה, אפריל 2021 (צילום: פיפלס וורלד)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן