fbpx

ח”כ עודה: ‘כל הכבוד למפגינים המגינים על המרחב הדמוקרטיה; הערבים חייבים להצטרף למחאה’

באירועי יום השיבוש שהתקיימו אתמול נרשמו 120 מעצרים ו12 אנשים פונו לטיפול נמרץ

“אני מברך ומחזק את המפגינים שיצאו למחות בכל הארץ”, כך אמר אתמול (שלישי) יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ איימן עודה, במהלך ישיבה סוערת בוועדת החוקה של הכנסת. “לצערנו עם שחר התחילה המשטרה לפזר באלימות את המפגינים. זה שנים אנו מתריעים, שהפרקטיקות של הפעלת האלימות בשטחים הכבושים השתרשה עמוק בכל הארץ”, הדגיש. ח”כ עודה קרא למשטרה להגן על המפגינים ולסרב להפעיל אלימות חרף הוראותיו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. יצוין שאתמול נרשמו 120 מעצרים (ובהם של הזמר אביב גפן ששוחרר במהרה) ולפחות 12 פצועים שהגיעו לטיפול בבתי חולים.

בציוץ נוסף שפרסם ח”כ עודה בתום יום השיבוש שהוכרז בעקבות אישור בקריאה ראשונה של ביטול עילת הסבירות הדגיש “כל הכבוד למפגינים שיצאו לרחובות, וויתרו על יום עבודה כי המרחב הדמוקרטי יקר להם יותר – ובתגובה סופגים אלימות מופרזת בחסות השר בן גביר. החברה הערבית חייבת להגביר את הצטרפותה למחאות. למרות הביקורת המוצדקת ולמרות הקושי. אנחנו נהיה הראשונים להיפגע מצמצום נוסף של המרחב הדמוקרטי”.

כאמור, החוק לביטול עילת הסבירות עבר אתמול (בין שני לשלישי) במליאת הכנסת בקריאה ראשונה, ברוב של 64 מול 56. כעת ממשיכים הדיונים בוועדת חוק חוקה ומשפט להכנה לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית.  בטרם אושרה הצעת החוק האנטי-דמוקרטית נאם ח”כ עופר כסיף (חד”ש-תע”ל) במליאת הכנסת ואמר “אל מול ההפיכה המשטרית ההתנגדות הופכת מזכות לחובה; כי כאשר הממשלה מפרה את החוק, גם לאזרחים מותר – ואף חובה – לעשות כן; כאשר הממשלה פועלת נגד זכויותיהם של האזרחים, גם לאזרחים מותר – ואף חובה – לפעול נגד הממשלה”. “סרבו! השביתו! מרדו! כי עתידנו ועתיד ילדינו מוטל על הכף”, הדגיש.

עם פתיחת יום השיבוש, אתמול, בשעות הבוקר המוקדמות נחסמו כבישים רבים ברחבי הארץ.

מאות חסמו את נתיבי איילן בכמה נקודות וכאלף בני אדם הפגינו בכניסה לחיפה. בחיפה פרשים ומכת”זית פעלו נגד המפגינים ובוצעו מעצרים אלימים. גם בעלייה לירושלים בכביש 1, צומת יגור שליד חיפה וכביש 5 ליד רמת השרון נחסמו. פעילים מסרו כי מפגינה נפצעה ממכתזית במחלף חמד בכביש 1. צוות מד”א שהגיע למקום פינה אותה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כשהיא סובלת מחתכים בפניה ותוך חשד לפגיעת ראש.

פעילים נגד ההפיכה המשטרית תלו גם בשעות הבוקר שלט ענק עליו נכתב “אין כניסה לדיקטטורה” בגשר מעל כביש 65, סמוך לצומת כרכור. השלט הוביל לחסימת הכביש. הפעילים מסרו כי “הממשלה העבריינית והאלימה הוכיחה אמש שהיא מתכוונת לפורר את ישראל הדמוקרטית. מאות אלפי אזרחים לא יתנו לזה לקרות. הבוקר כביש 65 נחסם והשיבוש הלאומי רק מתחיל לו, הדיקטטורה לא תעבור”. כמו כן, בשעות הבוקר נחסם כביש החוף במחלף הסירה בהרצליה. המפגינים הקימו אוהלים על הכביש והבעירו צמיגים ואבוקות. כעבור כחצי שעה הם פונו מהמקום והכביש נפתח לתנועה.

מאוחר יותר רבבות יצאו לרחובות והפגנות המוניות נרשמו בנתב”ג, מול שגרירות ארה”ב בתל-אביב וברחוב קפלן. עוד אלפים רבים הפגינו בחיפה, ירושלים ובאר-שבע. הפגנות נוספות נערכו, בין היתר בנס ציונה, רחובות, הוד השרון, רעננה, פרדס חנה, הרצליה ואילת.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122556

פעילי חד"ש ומק"י, ביניהם ח"כ עופר כסיף, הפגינו אמש ברחוב קפלן בתל-אביב יחד עם חבריהם בגוש נגד הכיבוש (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן