fbpx

גוברים הקולות באקדמיה הדורשים השבתה עם ביטול עילת הסבירות; מתוכננות מחאות רבות

ארגוני המחאה מתכננים מחר את יום השיבוש שצפוי להימשך מהבוקר עד לשעות הערב המאוחרות

מליאת הכנסת צפויה לאשר אחה”צ (שני) בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ממשלת הימין הקיצוני לביטול עילת הסבירות. לפי הנוסח, נבחרי ציבור יהיו חסינים מפני פסילת או דיון בהחלטותיהם בטענה לאי סבירות. בקואליציה מתכננים לקדם את ההצעה לאישור בקריאה שנייה ושלישית בכנס הקיץ הנוכחי של הכנסת המסתיים בסוף החודש.

אם קבלת החוק בקריאה ראשונה, ארגוני המחאה מתכננים מחר את יום השיבוש שצפוי להימשך מהבוקר עד לשעות הערב המאוחרות. בדומה לפעמים הקודמות, החל מ-07:00 יצאו צעדות, שיירות בכבישים ברחבי הארץ. בניגוד לפיזור המוקדים הרחב שנראה אז, מארגני המחאה ינסו הפעם למקד כוחות בכמה “פעולות שיתוק” מרכזיות.

מוקד האירועים המרכזי יהיה בשעה 16:00, בהפגנת ענק בנמל התעופה בן גוריון. בשבוע שעבר חסמו המפגינים את הכביש המוביל לכניסה לטרמינל 3 במשך שעות ארוכות ועשרות נעצרו בעימותים עם המשטרה. המחאה בשלישי לא תסתיים בשדה התעופה, וב-18:30 יערכו הפגנות מול בית הנשיא ומול שגרירות ארצות הברית בתל אביב. החל מ-20:00 צפויות הפגנות ביישובים רבים, כולל צעדה לרחוב קפלן בתל אביב. עוד קודם לכן, במחאת הסטודנטים מתכננים לערוך מחר מיצג בירושלים. יצוין שבמוסדות להשכלה גבוהה גוברים הקולות להשבתת האוניברסיטאות והמכללות.

אוניברסיטת חיפה הודיעה אתמול כי גם היא “רואה בהבנה את השתתפות של חברי וחברות סגל אקדמי ומנהלי – מכל קצוות הקשת הפוליטית – בהפגנות ובפעילויות הציבוריות המתוכננות ביום שלישי הקרוב”, ועדכנה כי חברי וחברות סגל יוכלו להעדר על חשבון ימי חופשה וסטודנטים יוכלו לבקש להיבחן במועד נוסף. נשיא אוניברסיטת חיפה ייקח גם הוא חופש ביום שלישי, “לאות הזדהות”.

כמו כן, יותר מ-1,400 חברי הסגל האקדמי באוניברסיטת תל אביב חתמו על גילוי דעת הקורא לממשלת ישראל לעצור את החקיקה הח-צדדית של ההפיכה המשטרית. בגילוי שפרסמו, כתבו כי “מדינת ישראל נכנסת בימים אלה לסחרור נוסף ומסוכן, לנוכח חודש החקיקה האנטי-דמוקרטית המואצת שמקדמים שרי הממשלה. זו איננה ‘שיטת הסלמי’, אלא הסתערות בוטה על יסודות הדמוקרטיה”.

בעצומה נוספת, מרצים מהאוניברסיטה העברית טוענים שביטול עילת הסבירות “צפוי להביא להשחתה מוחלטת של הממשלה ומיועד לאפשר לפטר את היועצת המשפטית לממשלה עו”ד גלי בהרב-מיארה”. בין החותמים מהאוניברסיטה העברית: נגיד האוניברסיטה ויו”ר ועדת חוקה לשעבר פרופ’ מנחם בן ששון, פרופ’ למשפטים מנחם הופנונג ויו”ר מועצת ארגוני הסגל הבכיר באוניברסיטאות, פרופ’ ענת זעירא. הם כותבים ש”היוזמה לקבוע בחוק שאין כל סמכות לבחון את הסבירות של כל החלטה של שר או של הממשלה צפויה להביא להשחתה מוחלטת של השירות הציבורי. היא נועדה לאפשר לממשלה לפטר שומרות סף, כמו היועצת המשפטית לממשלה, ולמנות אנשים לתפקידים בכירים על יסוד שיקולים מפלגתיים בלבד”.

החותמים על העצומה מדגישים כי “המאבק הציבורי בצעדי הממשלה נועד להגן על הציבור כולו. זה אינו מאבק של קבוצה זו או אחרת, שמבקשת להשיג לעצמה הטבות או פטורים. הקריאה של שרים, ובהם מי שאמונים על פעילות המשטרה, לפגוע בציבור זה היא פסולה, והיא ביטוי לאינטרס הצר של השרים להשתיק את המאבק הציבורי. החתומים על עצומה זו מחויבים להשתתף באופן פעיל במאבק ולתמוך בציבור הסטודנטים והסטודנטיות ששותפים במאבק באופן מעורר השראה”.

גם אוניברסיטת בן גוריון הודיעה אמש שהיא מצטרפת למוסדות שיאפשרו מועד נוסף  בבחינות לסטודנטים שיבחרו להצטרף להפגנות. בהודעת האוניברסיטה נאמר: “כמוסד המעודד מעורבות חברתית והתערות בנעשה במדינה, ובעקבות חידוש הליך החקיקה המקודמת על ידי הקואליציה, אנו מבינים כי רבים מכן ומכם מכל קצווי הקשת הפוליטית מתכוונים להשתתף במחאות המתוכננות ליום שלישי הקרוב. על מנת לאפשר השתתפות, סטודנט או סטודנטית שיעדרו ממבחן בשל השתתפות זו יהיו זכאים למועד מיוחד”.

ממחאת הסטודנטים נמסר: “אנחנו מחזקים את ידיהם של המרצים והמרצות שלנו מהאוניברסיטה העברית, תל אביב, בר אילן, חיפה ומכון ויצמן, שמלמדים אותנו שיעור חשוב גם מחוץ לכותלי הקמפוסים”. כמו כן, בארגני המחאה הצטרפו לקריאה להשבית את האקדמיה אם החקיקה תתקדם.

בין המגזרים שישתתפו מחר במחאות ההמוניות: חברות הייטק רבות ועובדיהן, משרדי עורכי דין, רופאים ומקצועות הבריאות, סטודנטים שייעדרו ממבחנים, ארגוני הלהט”ב, משרדי אדריכלים ומתכננים, בעלי עסקים קטנים ואנשי מילואים. בניגוד להבטחותיו בעבר, יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד החליט שארגוני העובדים לא ייקחו חלק בהתנגדות לניסיון להשליט משטר פשיסטי בישראל.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122439

מרצים וסטודנטים מאוניברסיטת תל-אביב חוסמים את רחוב איינשטיין במהלך ההפגנה נגד ההפיכה המשטרית, ביום חמישי האחרון, 6 ביולי 2023 (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן