fbpx

ארגון העיתונאים בעקבות השתלחויות השרים: לליכוד יש בעיה עם חופש הביטוי

לפני שבועיים הקואליציה דחתה הצעת חוק שיזם ח"כ עידן רול (יש עתיד) שנועדה להגן על חופש העיתונות

“לליכוד יש בעיה עם חופש הביטוי, אין דרך אחרת להבין את המתקפה חסרת הרסן נגד עיתונאים בימים האחרונים”, כך נמסר מארגון העיתונאיות והעיתונאים, האיגוד היציג של עובדי התקשורת בישראל. לדברי האיגודים “התלונה המגוחכת שהגישה המפלגה במשטרה ‘בגין הסתה לסרבנות’ נגד עיתונאית ‘כלכליסט’ שני אשכנזי בעקבות ציוץ, או ההשתלחויות של שרים בממשלה בעיתונות החופשית – אין להן מקומם במדינה דמוקרטית”.

הארגון גם פנה ליועצת המשפטית לממשלה בבקשה להעביר מתפקידה את יו”ר ועדת האיתור של תאגיד השידור הישראלי, השופטת בדימוס נחמה נצר, שמונתה לתפקיד על-ידי שר התקשורת שלמה קרעי.

הפנייה ליועמ”שית גלי בהרב-מיארה באה בעקבות הפרסומים בחדשות 13 וב”עין השביעית”

בגלל התבטאויות חריפות של עו”ד אריק נצר, שלפי ארגון העיתונאים והעיתונאיות מעמידות את אשתו, השופטת בדימוס נצר, בניגוד עניינים. מוקדם יותר השבוע פרסמנו כי עו”ד נצר קורא בעקביות לסגור את התאגיד וכלי תקשורת אחרים שאינם תומכים בנתניהו, משמיץ עיתונאים ותוקף אותם בבוטות. לוועדת האיתור תפקיד מפתח בקביעת פניו של השידור הציבורי בישראל: אנשיה בוחרים בחברי מועצת תאגיד השידור, המפעיל את ערוץ כאן 11, שמונה תחנות רדיו ובהן כאן ב’ וחטיבת הדיגיטל של תאגיד השידור. מועצת התאגיד אחראית גם על גלי צה”ל, ולמעשה על כלל השידור הציבורי בישראל.

“מינויה של השופטת בדימוס נחמה נצר מוכתם בניגוד עניינים ומשוא פנים חריף, בשים לב לאמירות חמורות מצד בן זוגה ושותפה במשרד עורכי דין כלפי התאגיד וחופש העיתונות ובכלל זה, סגירתו של התאגיד, איום על ביטחונם התעסוקתי של עובדי התאגיד והכפשתם”, כתב עו”ד אמיר בשה במכתב של ארגון העיתונאים והעיתונאיות.

יצוין שלפני שבועיים הקואליציה הימנית קיצונית דחתה הצעת חוק שיזם ח”כ עידן רול (יש עתיד), שנועדה להגן על עיתונאים כך שיוכלו למלא את תפקידם מבלי לחשוש מפני שיותקפו. שר המשפטים יריב לוין מהליכוד, שנימק את ההתנגדות מטעם הממשלה, האשים עיתונאים בערוצי הטלוויזיה 12 ו-13 בהיותם “תועמלנים שעושים תעמולה שבינה לעבודה עיתונאית אין כל קשר”, כלשונו.

כמו כן, על פי פרסום ב”הארץ”, שרת ההסברה גלית דיסטל-אטבריאן הורתה לאנשי משרדה להעביר לעשרות דוברים של ארגוני ביטחון ומשרדי ממשלה בקשה לשתף סרטון בו מואשמים כלי תקשורת ועיתונאים זרים בהפצה מכוונת של פייק ניוז נגד ישראל. חלק מהדוברים, שעובדים עם אותם כלי תקשורת באופן שוטף, הביעו ביקורת על המהלך וטענו כי מדובר למעשה בבקשה “לפתוח מלחמה חזיתית עם התקשורת הבינלאומית”. ארגון העיתונאים הזרים מתח ביקורת על הדברים, מסר כי הם “חותרים תחת ערכי הדמוקרטיה” ודרש להסיר את הפרסום. דיסטל-אטבריאן הודיעה בתגובה כי הוא לא יוסר.

מדובר בסרטון באורך שתי דקות תחת הכותרת “איך לקרוא את החדשות על ישראל?”. מגישת החדשות ליטל שמש מערוץ 14 מעלה בו טענות נגד כלי התקשורת המובילים בעולם בהם הבי.בי.סי, סי.אן.אן, ניו יורק טיימס, הגרדיאן, וסוכנות רויטרס. הם מואשמים בסרטון בהפצה מכוונת ומודעת של פייק ניוז ושקרים בדיווחים על הנעשה בישראל.

בתגובה לפרסום, ארגון העיתונאים הזרים פנה לשרה ולראש לשכת העיתונות ניצן חן ודרש מהם להסיר את הסרטון. “השימוש במונח ‘פייק’ כדי לתאר את העיתונות נעשה לרוב על ידי ממשלות שהן פחות מדמוקרטיות”, נכתב בפנייה. בהמשך לכך האשימו בארגון כי “השפה הזו חותרת תחת ערכי הדמוקרטיה וחופש העיתונות, ויכולה לסכן כתבים בישראל, המתמודדים עם עוינות הולכת וגוברת מצד הציבור”. עוד הם כתבו, כי בארגון “מודאגים מאוד” מהעובדה שלשכת העיתונות הממשלתית לקחה חלק בסרטון.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122263

המקארתיסטים החדשים: השרים דיסטל-אטבריאן וקרעי מהליכוד (צילום: הכנסת)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן