fbpx

ח”כ תומא-סלימאן תעתור לבג”ץ נגד הפרטת תהליך אבחון גברים אלימים

לדברי תומא-סלימאן, ההפרטה פוגעת בזכויות חוקתיות של קורבנות העבירה וברצף הטיפולי במשרד הרווחה

בשבועות האחרונים פתח איגוד העובדים הסוציאליים במאבק ציבורי נגד הפרטת שירותי הרווחה – בייחוד נגד תכנית משרדי הרווחה והאוצר להפריט שירות אבחון וטיפול בגברים אלימים. “כולם סבורים שמדובר במהלך מסוכן שכן מדובר בהליך משפטי שנעשה בכפייה והפקדתו בידי מיקור חוץ – בידי חברה פרטית שכל מה שיעמוד לנגד עיניה הוא לגזור רווח. התהליך יפגע בכל התכלית של התוכנית – למנוע ולעצור את האלימות כלפי נשים”, נאמר על ידי האיגוד.

בין האישים שהתגייסו למערכה, ח”כ עאידה תומא-סלימאן (חד”ש), שיזמה את החוק לטיפול בגברים אלימים. “אשתמש בכל הכלים העומדים לרשותי לרבות פנייה לבג״ץ”, מסר אמש (ראשון). על פי בקשתה עו״ד סאוסן זהר ועו״ד מיכל תג׳ר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב שיגרו מכתבי למשרדי האוצר והרווחה – בטרם הגשת העתירה לבג”ץ.

במכתבן ציינו ש“הפרטת שירות הרווחה בשירות בו עסקינן נעשתה בלא סמכות שכן היא מנוגדת ללשון התיקון לחוק, ותביא לסיכול תכליותיו. מדובר בשירות המהווה חלק ממערך כלים הוליסטי האמור להיות מופעל באופן בלעדי על ידי מערכת המשפט לצורך מניעת האלימות בתוך המשפחה. הפרטת שירות כזה לעמותה או חברה פרטית עלולה לפגוע במערך הוליסטי זה בשורה של היבטים: העובד הסוציאלי יהיה כפוף למעסיק פרטי ומנותק מהשירות הציבורי; הוא יהיה נתון לניגוד עניינים מובנה במידה והאינטרס של החברה או העמותה המעסיקה שונה מהאינטרס הציבורי שבית המשפט רוצה לקדם. כמו כן, הוא עלול לפגום ברמה המקצועית של השירות המוענק וליצור שרירות בתכני חוות הדעת של העו”סים”.

ועוד “עמדת מרשתנו, ח”כ תומא-סלימאן, היא כי ההחלטה על הפרטת שירות הרווחה, אינה חוקית. ראשית, היא פוגעת בזכויות חוקתיות של בני המשפחה קורבנות העבירה. הם ייפגעו נוכח טיפול בלתי מקצועי; עירוב אינטרסים בלתי רלוונטיים, חלקם כלכליים, הבאים לצד ההפרטה של הטיפול וההחלטה עליו לידיים פרטיות; והפגיעה ביכולת ליתן פתרון הוליסטי למיגור ומניעת תופעת האלימות במשפחה, כאשר הפרטת הטיפול באלימות תביא לפגיעה ברצף הטיפולי במשרד הרווחה”.

יצוין שיותר מ-3,000 עובדות סוציאליות חתמו על מכתב שנשלח בשבוע שעבר לשר האוצר בצלצל סמוטריץ’, בדרישה כי יתערב ויורה לפקידי משרדו להפסיק את המהלך להפרטת תהליך אבחון גברים אלימים והמלצה לבית המשפט אודות כשרותם. “דם נשים אינו למכירה”, נכתב במכתב שנשלח לשר האוצר ובו הוא נקרא להתערב ולשים סוף למהלך. “פקידי משרד האוצר מעדיפים שחברות למטרות רווח יגזרו קופון כלכלי עבור בעלי המניות שלהן, העיקר שלא יהיו עוד כמה משרות בשירות הציבורי”, נכתב במכתב. “בעשורים האחרונים הפרטת השירותים החברתיים הפכו דבר שבשגרה, המדינה מתנערת מהאחריות שלה. הפרטת תפקיד עו”ס מגן היא שלב חדש ומדאיג במיוחד בהפרטת שירותים חברתיים. מדובר בהפרטה של תפקיד שפועל במסגרת הליך משפטי ועוסק בטיפול בכפייה”.

בשבוע שעבר הפגינו עשרות עובדים סוציאליים מול ביתו של האוצר סמוטריץ’ בהתנחלות קדומים בשטחים הפלסטינים הכבושים וקראו לו למנוע את ההפרטה, כשהם נושאים שלטים בהם נכתב “יש כסף ל-30 שרים – אין כסף ל-30 עו”סים”, ו”דם נשים לא למכירה”.

 

עוד בנושא

יו"ר ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, מוחמד ברכה, וח"כ עאידה תומא-סלימאן בהפגנת המחאה נגד אוזלת היד של המשטרה וממשלת הימין במערכה למיגור הפשע בחברה הערבית, חיפה, 24 ביוני 2023 (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן