fbpx

השבוע ה-26: מאות אלפים הפגינו נגד ההפיכה המשטרית; אנשי ‘אחים לנשק’ תקפו פעילים נגד הכיבוש

אנשי 'אחים לנשק' תקפו את הגוש נגד הכיבוש במטרה לקרוע כרזה ענקית בה נכתב "חובה להתנגד לטרור המתנחלים"

כמדי מוצאי שבת בחצי השנה האחרונה גם אמש, זה השבוע ה-26 ברציפות, מאות אלפים הפגינו ברחבי הארץ נגד ההפיכה המשטרית ושלטון הימין. זאת, על רקע אמירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון לעיתון החוגים הפיננסים של ארה”ב, ה”וול סטריט ג’ורנל”, לפיה הוא מוסיף לקדם את תוכניתו אך ציין כי פסקת ההתגברות לא נכללת בה.

עוד לפני תחילת ההפגנה המרכזית ברחוב קפלן בתל אביב, נחסמו לתנועה נתיבי איילון לדרום בהובלת כמה ארגוני מחאה. “בלי עילת סבירות ישראל היא מדינה של מינויים מושחתים, בה כל שר הוא קיסר, בה אי הסבירות חוגגת. הממשלה חשפה את הפנים האמיתיות שלה – ויש לנו ארבעה שבועות לעצור אותה. לא נגדל בדיקטטורה. תתנגדו!”, מסרו המוחים. גם לאחר ציון העצרת נחסמו שוב נתיבי איילון במשך שעה.

המשטרה מסרה כי שני מפגינים נעצרו בנתיבי איילון “בחשד להפרת הסדר”; וכן, נעצר מפגין נוסף מארגון “אחים לנשק” לאחר שריסס גז פלפל בפניו של מפגין אחר מהגוש נגד הכיבוש. זאת במסגרת התקפה מאורגנת נגד הפעילי נגד הכיבוש שנשאו כרזה ענקית בה נכתב “חובה להתנגד לטרור המתנחלים”.  “אני עדיין מעורער מזה. הם עבדו ממש כמו אנשי ביטחון. צעקו ‘יישור קו’ ונכנסו כמו טור של יס”מניקים לתוכנו, דוחפים ומרביצים. תלשו שלטים ודגלים. שנאה בעיניים כפי שהתרגלתי לראות אצל שוטרים”, צייץ אחד מפעילי הגוש שספג מהלומות מאנשי “אחים לנשק”..

הגוש נגד הכיבוש הגיב בחריפות לתקיפה של “אחים לנשק” את פעיליו: “זהו ניסיון השתקה אלים. כשמתנחלים שורפים בתים על יושביהם, חובותינו להתנגד. המטרה מאחורי ההפיכה המשטרית היא הנחת אפרטהייד חוקי על מלא. אי אפשר להתעלם מכך, וודאי שאי אפשר ביד אחת להתיימר למחות למען דמוקרטיה וביד השנייה לאכוף את הכיבוש”.  “אחים לנשק” פרסמה רשומה בפייסבוק בה הצדיקה את מעשה התקיפה, אך הוא נמחק במהרה. לאחר מכן פורסמה רשומה אחרת לפיה “אנו מכבדים את כל שותפינו למאבק הבאים מכלל גווני הקשת הפוליטית מימין ומשמאל. מטרתנו אחת והיא ביטול ההפיכה המשטרית. אנו מגנים כל גילוי של אלימות, ונמשיך להיאבק יחד שכם אל שכם למען המטרה המשותפת”.

על פי רשת מסרבות “תקפו אותנו במכות ובגז פלפל. כשהתנועה שלהם מבוססת על מיליטריזם וגאווה בתרומתם לפשעי מלחמה, לא מפתיע שהתוצאה היא כוחניות ואלימות כלפי מי שמבקרות אותם. גם לא פלא שהשתמטות של חרדים וחרדיות היא נושא שכואב לכם יותר מהחלק של צה”ל בטרור היהודי בשטחים הכבושים”. ח”כ עאידה תומא-סלימאן (חד”ש) הוסיפה “מחאה שבנויה על עליונות יהודית, כיבוש ואפליה לא יכולה להיות מחאה אמיתית למען דמוקרטיה. בנוסף לאלימות, האבסורד הגדול שקבוצה שקוראת לעצמה ‘אחים לנשק’ חושבת לרגע שהיא נאבקת למען דמוקרטיה שלא הייתה – כי אין דמוקרטיה עם כיבוש”.

יצוין שבשישי האחרון איש ימין קיצוני יצא ממכוניתו חמוש בסכין ואיים על עשרות פעילי “עמודים ביחד” וקרע כרזה גדולה במהלך הפגנה בצומת נהלל בצפון הארץ נגד אלימות המתנחלים וכישלון ממשלת נתניהו. גם בצומת כברי בגליל המערבי נרשמה אמש תקיפה נגד מפגינים. שלושה צעירים שנסעו במרצדס שחורה הגיעו לצומת, ירקו וקיללו את המוחים ובהמשך יצאו מהמכונית וניסו לתקוף מפגינים. אחת הנערה חבטה בידיו של אחד המפגינים שצילם את האירוע והפילה את מכשיר הסלולר. המשטרה התערבה, עיכבה אותם לחקירה ומאוחר יותר שחררה אותם.

בבאר שבע התקבצו אמש כ-1,500 מפגינים במשכן לאמנויות בעיר. בניגוד להפגנות קודמות, הפעם המשטרה לא אישרה למוחים לצעוד מרחבת בית המשפט למשכן, בטענה שמיעוט המפגינים בשבועות האחרונים לא “מצדיק סגירה של כביש ראשי”. עוד גילו בתחילת הערב המפגינים כי הבמה שעליה אמורים היו לנאום  – נגנבה ובתום העצרת מאות חסמו את רחוב רגר בבאר שבע במשך כשעה. המשטרה פיזרה את המפגינים ללא עימותים וללא עצורים. כמו כן, פעיל ב”גוש נגד הכיבוש” נעצר אתמול במחאה נגד ההפיכה המשטרית בחיפה ב”חשד לתקיפת שוטר”.

אנשי "אחים לנשק" תוקפים אמש את פעילי הגוש נגד הכיבוש ומנסים לחבל בכרזת הענק "חובה להתנגד לטרור המתנחלים" (צילום מסך: הרשתות החברתיות)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן