fbpx

לא עשבים שוטים: הפוגרומים של המתנחלים בשטחים הכבושים הם מדיניות

האם אפשר להעלות על הדעת שהצבא היה מאפשר לפלסטינים לבצע סדרת פוגרומים בלי להתערב?

יכולנו לצפות מראש את ההסלמה של השבועות האחרונים בשטחים הכבושים ואת ההתפרצות המחודשת של פוגרומים מאורגנים של מתנחלים. אין לנו עוד תירוצים. “אירועים כאלה מונעים מכוחות הביטחון למנוע טרור”, זו הייתה תגובת דובר צה”ל לסדרת פוגרומים מאורגנים של מאות מתנחלים בשטחים. המשפט הזה מבהיר בדיוק למה אנחנו ממשיכים לראות את הפוגרומים האלה. כי בצבא בעליל לא מתייחסים להצתת בתים על יושביהם כטרור, כל עוד המציתים יהודים והמוצתים – פלסטינים.

“יש לכם קבוצה של עשרות אנשים חמומי מוח שהולכים לעבר חווארה, הם רעולי פנים וחלקם עם סכינים. מה אתם חושבים שהם באים לעשות?”, סיפר לשוברים שתיקה חייל שהיה בפוגרום בחווארה. מה נשתנה מאז? שום דבר. החיילים הגיעו אחרי שהמתנחלים עזבו את המקום. איכשהו הצבא שוב “הופתע”. כאילו ההתארגנויות הללו לא מתרחשות בגלוי, ברשתות, בקבוצות ווטסאפ פתוחות לכל.

לא היו הפתעות, לא יהיו הפתעות

שלא יהיו אי-הבנות, המתנחלים שביצעו את הפוגרומים הללו יעשו פוגרום נוסף. חלקם יבואו חמושים, וכשזה יסתיים בהרוגים, כל הגורמים שהיו אמורים לעצור אותם יספקו כפיים, יגנו בחריפות ויסבירו שהם הופתעו. אל תקנו את ההפתעה הזו. אף אחד לא מופתע. הפוגרומים הללו הם פוגרומים ברשות. הם נעשים ברשות הממשלה, שנציגיה תומכים בהם במפורש ובמובלע.

ח”כ צבי סוכות (עוצמה יהודית) הסביר שהפוגרומים “לא מעסיקים אותי יותר מדי”, וח”כ שמחה רוטמן (האיחוד הלאומי) הסביר ש”זו מחאה” ברשות הצבא והמשטרה, שמאפשרים להם להתרחש בשטח כבר תקופה ארוכה. אני אפילו לא מדבר על המתנחלים שנכנסו עם ח”כ סוכות למאחז אביתר בניגוד מוחלט לחוק הישראלי, בלי שהצבא פינה אותם. כנראה גם שם הופתעו. “בושה,” קוראים המפגינים בקפלן מדי שבוע. אכן בושה, והיא של כולנו. השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר קרא למתנחלים: “תעלו לגבעות”.

אין מנוס מהמסקנה שהפוגרומים המאורגנים של המתנחלים הם מדיניות. אולי לא רשמית, אבל בפועל זו המדיניות בשטח. האם אפשר להעלות על הדעת שהצבא היה מאפשר לפלסטינים לבצע סדרת פוגרומים – ללא תגובה מצדו? האם קצינים בכירים היו מופיעים בתקשורת ומצהירים “הופתענו”? התשובה היא לא. כי הפוגרומים לא התחילו באחרונה, הם מתרחשים זה זמן רב, ופעמים רבות מדי מאובטחים בידי כוחות הביטחון עצמם. לצערי זו האמת; הלוואי והמציאות הייתה אחרת.

כרוניקה של הסתבכות ידועה מראש

אני מכיר את ג’נין היטב. גם את שכם. במהלך שירותי בפלס”ר נח”ל השתתפתי בעשרות מבצעים בערים הללו, ואיכשהו נראה שלא המון השתנה – מלבד עוצמת האש שאנחנו מפעילים. זה תקופה ארוכה שישראל מנהלת סדרת פשיטות למעצר מבוקשים בג’נין. רבות מהפשיטות הללו מתרחשות דווקא בשעות הבוקר המוקדמות, כשתושבי מחנה הפליטים יוצאים לעבודה ולרחוב. התוצאה, שוב ושוב, היא חילופי אש, הסתבכות צבאית והרוגים פלסטינים. בהסתבכות האחרונה בג’נין, למשל, נפצעו שבעה לוחמי צה”ל ומג”ב, נהרגו שבעה פלסטינים, בהם נערה בת 15, ונפצעו למעלה מתשעים.

רבות מהפשיטות הקודמות הסתיימו אף הן במספר הרוגים גבוה: במארס נהרגו שישה פלסטינים בג’נין ושלושה לוחמי ימ”מ נפצעו. בפברואר נהרג בן  14 ושניים נפצעו קשה, ובינואר נהרגו תשעה פלסטינים. אנחנו יודעים מה המשמעות של כניסה בשעות הבוקר המוקדמות למחנה פליטים צפוף. עשרות שנים שאנחנו עושים את זה וכל פעם מופתעים מההסתבכות התורנית, בדיוק כפי שהיינו מופתעים מהפיגוע הנורא בתחנת הדלק של עלי, שבו נורו למוות ארבעה ישראלים, בדיוק כמו שהצבא מופתע מפוגרומים של מתנחלים, ובדיוק כמו שנהיה מופתעים מהפיגוע הבא.

אז רגע לפני שכולנו נשטפים לעוד סבב שכולו מרחץ דמים מיותר, כדאי להזכיר: כוחות הביטחון פשטו על ג’נין בחיפוש אחר איש חמאס ופעיל בג’יהאד האסלאמי. מעצר שגרתי, שאיש לא ציפה שישנה את המציאות בג’נין או בגדה, עלול עכשיו להתגלגל למבצע רחב היקף, מתוקצב, עתיר הרוגים ופצועים, שעלול בתורו להתגלגל להסלמה בעזה, בדומה לאופן שבו הפך מבצע “שובו אחים” בגדה למבצע “צוק איתן” ברצועה.

בסוף המבצעים הללו אנו חוזרים תמיד לאותו המקום בדיוק, כמעט – איש לא יחזיר את החיים שאבדו, את יכולת ההליכה לנכים החדשים, את היכולת לישון לאלו שלא ישכחו כבר את מה שראו או עשו. בשלטון מגדירים זאת כ”ניהול הסכסוך”, אך זו אשליה. כי אם “אין ברירה” אלא לצאת למבצע מעצרים במרכז עיר פלסטינית הומה אדם שבוודאות יגרור מספר גבוה של נפגעים חפים מפשע, ו”אין ברירה” אלא לצאת למבצע רחב בג’נין כי “האין ברירה” הקודם הסתבך וכתוצאה מכך “אין ברירה” אלא לצאת למבצע בעזה, כי קיימת סבירות גבוהה שההסלמה תגלוש גם לרצועה, אז לא מדובר ב”ניהול הסכסוך”. ההפך הוא הנכון: הסכסוך מנהל אותנו.

מבצע יוסי דגן

אחד האנשים שדוחפים למבצע צבאי הוא ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שזה שנה קורא לכיבוש מחדש של הגדה כולה. לא רק ג’נין, גם שכם ורמאללה. יצא לי לפגוש את דגן לאחרונה בחווארה, זמן קצר לאחר הפוגרום שערכו שם מתנחלים. הגעתי לביקור סולידריות בעיירה, יחד עם אברהם בורג, חבר קהילת הידידים שלנו. דגן היה שם, מצלם אותנו, בלי בושה, בניסיון לעשות הון פוליטי מהביקור שלנו, דקה לאחר פוגרום. זה בסדר, דגן רגיל שאחרים מסכנים עבורו את חייהם. כך גם סמוטריץ’, שקרא ל”מבצע רחב למיגור קני הטרור ולהשבת ההרתעה” ובן גביר שקרא “להוריד בניינים”. הם יעודדו מרחוק, בטוויטר, והתוכניות שלהם לא עוצרות בגדה. אורית סטרוק, ח”כית מהציונות הדתית, כבר הסבירה שצריך לכבוש שוב את עזה.

ולכן לא מפתיע שאנחנו מתנהלים מ”אין ברירה” ל”אין מנוס”, מ”הפתעה” להסתבכות. ובינתיים, האנשים ששולחים אותנו למבצעים הללו מספרים, שבו זמנית את ההפיכה המשטרית הם מתכוונים לקדם עכשיו “בשיטת הסלאמי”.

 

נדב וימן 
מנהל בכיר בשוברים שתיקה

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/122085

בית שהוצת בידי מתנחלים בחווארה, 21 ביוני 2023 (צילום: וואפא)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן