fbpx

שביתה כללית בחברה הערבית והפגנות ברחבי הארץ בעקבות טבח החמישה ביפיע

ביפיע יצאו בצהריים מאות תושבים להפגין וחסמו את כביש הגישה ליישוב

ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים בישראל הכריזה היום (שישי) על שביתה כללית בחברה הערבית בתגובה לטבח בכפר יפיע, בו נורו אתמול למוות חמישה צעירים. כמו כן, הפגנות בערים ובכפרים נערכו היום וייערכו במהלך סוף השבוע. הנרצחים הם ראמי מרגיה, נעים מרגיה, לואי אבו רג’ב, אבראהים שחאדה ומוחמד מרוואן כנאנה.

יצוין שתנועות המחאה נגד ההפיכה המשטרית הביעו היום תמיכה בדרישת האוכלוסייה הערבית למיגור הפשע המשתולל ועשרות ההפגנות ועצרות שיתקיימו במוצאי שבת ברחבי הארץ ייפתחו בדקה דומייה לזכר הקורבנות. יחד עם זאת, פרופ’ ראויה אבו רביעה ממכללת ספיר, הוזמנה לנאום בעצרת המרכזית שתתקיים מחר ברחוב קפלן בתל-אביב כדי להתייחס לפשע המתגבר בחברה הערבית ולאוזלת ידן של ממשלת הימין והממשלה. אך לאחר שנתנה את הסכמתה, המארגנים דרשו ממנה שלא להתייחס לכיבוש השטחים הפלסטינים – והיא סירבה.

ביפיע יצאו בצהריים מאות תושבים להפגין וחסמו את כביש הגישה ליישוב. הפגנות נוספות נערכו בכאבול, טמרה, לוד, חיפה, טירה, נצרת ושפרעם. המשטרה ניסתה לעצור את הפגנה שנערכה בלוד בהשתתפות ח”כ עופר כסיף (חד”ש), בטענה כי אחד המפגינים הניף את הדגל הפלסטיני “המהווה סכנה לציבור”. על כך הגיב יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ איימן עודה: “מה עלובה המשטרה שלא מצליחה לעצור את הטבח של הפשע המאורגן, אבל דגל פלסטין חוקי (כל עוד החוקים המסוכנים שרוצים להגבילו לא עברו) בהפגנה חוקית בלוד זה סכנה לציבור? הסכנה היחידה שגובה עוד ועוד קורבנות היא הגזענות בממשלה ובמשטרה!“.

המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק”י) והחזית הדמוקרטית לשלום ושוויון (חד”ש) פרסמו אמש גילוי דעת הקורא לציבור הרחב להצטרף לשביתה הכללית עליה הודיעה ועדת המעקב העליונה ולתרום להצלחתה. עוד קראו מק”י וחד”ש להסלמת פעולות המחאה ההמוניות, לארגון הפגנות מקומיות ואזוריות ולהתגייסות להפגנה הארצית וליתר הפעילויות עליהן תודיע ועדת המעקב בהקדם האפשרי: “הסלמת הפשיעה בחברה הערבית, אשר הובילה בשעות האחרונות לרצח שבעה בני-אדם, תיענה בהסלמת המאבק העממי כך שישובשו חיי היום-יום בארץ. נפעיל לחץ ממושך עד אשר המדינה תיקח אחריות. על ראשי הממשלה והמשטרה לחדול מתפקידן המסוכן בהסלמת האלימות והפשיעה בחברה הערבית.”

בגילוי הדעת הדגישו מק”י וחד”ש את סירובן לטענתו של בנימין נתניהו כי יש להכניס את השב”כ לתמונה: “נתניהו מדבר על הכנסת השב”כ לתוך הערים הערביות בשל הצורך בשימוש בכלים וסמכויות הנמצאים כבר עתה ברשות המשטרה עצמה. הבעיה איננה בסמכויות או בכלים מיוחדים אלא בהעדר החלטה פוליטית של המדינה ומוסדותיה להעלאת הסוגייה לראש סדר העדיפויות. זאת, מתוך מדיניות שמבקשת להעסיק את האזרחים הערבים במצב של סכסוך פנימי במקום במאבק נגד מדיניות האפליה והעליונות הגזענית”.

 

סרטון: מפגינים בלוד בשעות הצהריים

עוד בנושא

 

מפגינים בלוד אחה"צ, ביניהם ח"כ עופר כסיף מחד"ש (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן