fbpx

15 אלף השתתפו בטקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני; הדלקת משואות אלטרנטיבית הערב בי-ם

מתנועת יש גבול נמסר: "במקום הטקסים הרשמיים והמדממים, אנחנו ממשיכים וממשיכות להילחם למען חברה צודקת"

כ-15 אלף איש השתתפו אמש (שני) בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני בפארק גני יהושע בתל אביב, בהם כ-200 פלסטינים שקיבלו היתר כניסה לישראל בעקבות החלטת בג”ץ. קומץ מפגיני ימין המתינו למשתתפים בכניסה לפארק עם שלטי “שמאלנים בוגדים” ו”אין דו-קיום עם האויב” והטיחו קללות באלפי הבאים.

מנחי האירוע  שנערך ביוזמת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, השחקנית ראידה אדון והשחקן יוסי צברי, קראו בעברית ובערבית בתחילת הטקס ובסיומו  להצטרף למחאה ההמונית נגד ההפיכה המשטרית של הימין תוך הדגשה העקרון “שאין דמוקרטיה עם כיבוש”. בטקס נאמו נציגי משפחות שכולות, ביניהם ענת מרנין ששכלה את שני אחיה. עאדל אבו בודוויה שאחיו הצעיר נהרג, יוסרא מחפוז שבנה נהרג, ויובל ספיר ששכל את אחותו. ספיר אמר: ״אני ישראלי, אני מדען, אני אבא, אני אח שכול. בחרתי בחיים. בחרתי לנסות לנתק את שרשרת הנקמה והשנאה. אני חבר בפורום המשפחות השכולות”. בין הקטעים האמנותיים הושמע חלק משיר שהקליט יהונתן גפן, כשבועיים לפני מותו, עם הזמרת אפרת גוש.

מחפוז, תושבת מחנה הפליטים אל-ערוב שליד רמאללה, סיפרה על מותו של בנה עלאא בשנת 2000. “בימים הראשונים אחרי שאיבדתי את בני הרגשתי את הצורך לנקום. בהתחלה דחיתי על הסף כל אפשרות לשבת פנים מול פנים עם האויב שלקח את בני, אבל לאט-לאט, את הרצון לנקמה החליף הרצון לשלום ולעתיד טוב יותר”, אמרה. “אני פונה לאמהות הישראליות שצופות בי עכשיו ואומרת להן: השכול הוא אותו שכול, והכאב הוא אותו כאב. היום יותר מתמיד אנחנו רואות כמה חשוב לפעול ביחד. וכך נשים סוף לשפיכות הדמים, כי עד כאן, מספיק”.

בטקס נאמה גם פרופ’ נטע זיו, סגנית הנשיא לשוויון ומגוון באוניברסיטת תל אביב, שאמרה: “הטקס היום חשוב יותר מתמיד. רוחות רעות, קיצוניות וגזעניות, מנשבות בימים אלו ממוקדי כוח רשמיים בישראל, ומפיחי הרוחות הרעות מאיישים תפקידי מפתח בממשלה. הן מטיפות לעליונות יהודית ופועלות להעמקת הכיבוש. הן מבקשות להגדיל את השסע ולזרות שנאה בין העם הפלסטיני והישראלי”. זיו קראה אף היא להצטרף למחאה ההמונית אך תוך הדגשה שאין דמוקרטיה עם כיבוש.

יצוין שבניגוד לעמדת שר הביטחון יואב גלנט, בג”ץ הורה ביום ראשון לאפשר למשפחות פלסטיניות להשתתף בטקס הזיכרון המשותף שיתקיים הערב בתל אביב ביוזמת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני. זאת, לאחר שגלנט סירב להתיר את כניסתם לישראל. היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, מסרה ביום שישי את תשובתה לבג”ץ לעתירה של מארגני הטקס ואמרה שאין לה דרך להגן על עמדת שר הביטחון – ושהיא גם אמרה לו את זה. הדיון בעתירה ארך 20 דקות בלבד.

תנועת יש גבול תקיים הערב, בשעה 19:45  בירושלים הטקס הדלקת המשואות “לישראל צודקת, שוויונית וראויה” בכיכר ע”ש אמיל גרינצוויג בירושלים – מול משרד ראש הממשלה שבגבעת רם. מיש גבול נמסר “ביום זה אנחנו בוחרים ובוחרות להוקיר את פועלם של הפעילות והפעילים המסורים שמקדישות ומקדישים את כל כוחם למאבק למען עולם טוב יותר. במקום הטקסים הרשמיים והמדממים, אנחנו ממשיכים וממשיכות להילחם למען חברה צודקת, ואומרות ואומרים לא: לא לשחיתות, לא לכיבוש, לא לעוול. לא לזחיחות, לא לשאננות ולא לאטימות!”.

בין מדליקי המשואות: אלי אבידור, פעילי נגד הכיבוש בבקעת הירדן; ד”ר בטינה בירמנס, יו”ר הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל; סרבנית הכיבוש עינת גרליץ; העיתונאי ינאל ג’בארין; נדב וימן משוברים שתיקה; עדי טופיק – פרי ג’רוזלם; אשת הקולנוע וח”כ לשעבר אבתיסאם מראענה; העיתונאי ישראל פריי, הסופרת ארנה קזין, הסרבן אביתר משה רובין ורונית שקד מפעילות מסתכלים לכיבוש בעיניים.

 

פרטים נוספים על טקס הדלקת המשואות והסעות

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/120662

אלפים רבים בטקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני שנערך אמש בפארק הירקון בת"א (צילום: פורום המשפחות)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן