fbpx

יום השיתוק הלאומי: מוסדות להשכלה גבוהה מצטרפים להשבתת הלימודים  

אל הקריאה להשבתה הצטרפו 4,000 מרצים בכל האוניברסיטאות

מוסדות להשכלה הגבוהה פרסמו היום (שלישי) הודעת לפיהן ביום חמישי הקרוב, “יום השיתוק הלאומי”, ישביתו את לימודיהם. זאת, לאחר שאלפי מרצים קראו להשבית את הלימודים במסגרת יום השיתוק. אל הקריאה להשבתה הצטרפו 4,000 מרצים בכל האוניברסיטאות והמכללות, מארגניה מסרו “אנחנו קוראים לכל המרצים, המתרגלים והסגל המנהלי לא ללמד ביום חמישי הקרוב” והוסיפו “על הסטודנטים, המרצים והסגל המינהלי לקיים ביום חמישי הקרוב פעולות מחאה אשר יצאו מן הקמפוסים אל המרחב הציבורי”.

הבוקר הודיעה הנהלת הטכניון על השבתת הפעילות האקדמית מ-11:30 ועד 14:30, השעות בהן מתוכננת מחאות המוניות בחיפה. מאוחר יותר פרסמה המכללה האקדמית בית ברל קריאה דומה. בשעות הערב פרסם המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן הודעה לפיה יושבתו כל הלימודים ביום חמישי ובמקומם יתקיימו הרצאות בזום על ידי ראשי הפקולטות על “החוקים המתוכננים משמעותם והשפעתם על כל אחת ואחד מאזרחי המדינה ללא קשר לדעה פוליטית, גזע ומגדר”. לדברי נשיא המרכז, פרופ’ יורם בלשר, “אקדמיה לא יכולה להתקיים ללא דמוקרטיה איתנה”. ועוד, ראשי המחלקה למדעי הרוח של אוניברסיטת תל-אביב קראו לסטודנטים ולמרצים להצטרף למחאות “יום השיתוק הלאומי”.

בהתאם להחלטת הסנאט של אוניברסיטת בן גוריון בנגב ביום ראשון האחרון, כלל קהילת האוניברסיטה הוזמנה להצטרף למחאות ביום חמישי. כמו כן, הגוף העליון של האוניברסיטה, קרא לכלל המוסדות להשכלה גבוהה להודיע כי במידה  והצעות החוק הקשורות למערכת המשפט שמקדמת ממשלת הימין יובאו לקריאה שנייה ושלישית, תושבת, בלא הגבלת זמן, הפעילות במוסדות להשכלה גבוהה. הפגנה תצא ביום חמישי משער העלייה של אוניברסיטת בן-גוריון בשעה 12:00 ותחצה את העיר.

פעילי מחאת הסטודנטים והסטודנטיות קראו אף הם לשביתה ארצית ביום חמישי הקרוב נגד ההפיכה המשטרית. “לא נגיע ללימודים, נארגן משמרות מחאה בכניסות לקמפוסים, ונצטרף ליום השיתוק הארצי. הדמוקרטיה שלנו במבחן, ואין לה מועד ב'”, אמרו.

לקראת הגעתו של שר התפוצות והמאבק באנטישמיות והשר לשוויון חברתי מטעם הליכוד, עמיחי שיקלי, בכנס באוניברסיטת חיפה, סטודנטים חברי תנועת עומדים ביחד מחו הבוקר נגד ההפיכה המשטרית תלו שלטי מחאה ברחבי הקמפוס. לדברי אילון סבן ממארגני הפעולה “אנחנו יודעים שהמטרה של הרפורמה במערכת המשפט היא לא דאגה לשכבות המוחלשות והמודרות, אלא להכשיר חוקים גזעניים ומפלים שלא היו עוברים אלמלא הרפורמה”.
בשלטים שנתלו נכתבו חוקים שעשויים לעבור בישראל בשנת 2025 הודות לחקיקה הפשיסטית ושעלולים להשפיע על החיים בקמפוסים כדוגמת “כיתה זו מיועדת לגברים בלבד”, “במוסד אסור לדבר ערבית” ו”ערבים יושבים מאחור”. סבן הוסיף: “אנחנו נאבקים ונמשיך להאבק על קמפוס שוויוני לכולם ולכולן ללא הבדל דת גזע, מין לאום, ונטייה מינית. המצב הקיים רחוק מלהיות מושלם והוא חייב שינוי, אבל הרפורמה המשפטית רק תגדיל את הפערים, השנאה והגזענות”. באוניברסיטת חיפה נערכה מאוחר יותר הפגנת סטודנטים מול כנס שבו אמור היה להשתתף שיקלי, אך הוא ביטל את הגעתו לקמפוס, ונשא דברים מרחוק.
כמו כן, כ-250 פעילים נגד ההפיכה המשטרית הפגינו היום במרכז הקונגרסים בחיפה שאירח את ועידת הרשויות באזור המפרץ בהשתתפות שרי הליכוד ניר ברקת, מירי רגב ועידית סילמן. גם שר החוץ אלי כהן ושר האנרגיה ישראל כץ היו אמורים להשתתף בכנס, אך ביטלו את הגעתם.

עוד בנושא: hhttps://zoha.org.il/119888/

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן