fbpx

פיטורי המורה בראשל”צ: אווירת הטרור, סתימת הפיות ודיכוי חופש הביטוי של עובדי ההוראה

המורה עמיר קליגר ניהל שיחה עם תלמידיו על ההפיכה השלטונית ופוטר כתוצאה מכך

עיריית ראשון לציון זימנה לשימוע לפני פיטורים את עמיר קליגר, מורה במרכז למחוננים “רון ורדי” בעיר. זאת, לבקשת מנהל המרכז, ד”ר עופר קרן, בעקבות שיחות שניהל קליגר עם תלמידיו על החקיקה האנטי-דמוקרטית וניסיון ההפיכה המשטרית שמקדמת ממשלת הימין. קליגר, מורה למחשבה ביקורתית וכתיבה יוצרת, מלמד במרכז למחוננים כעשור.

לפני כשבוע, ביום השביתה שהכריזו ארגוני המחאה כנגד יוזמות החקיקה האנטי דמוקרטיות של ממשלת הימין, קיים קליגר שיחה עם תלמידיו על ההפיכה המשפטית והמחאה נגדה, ובעקבותיה הודיע לו המנהל כי בשל תלונות שהתקבלו בנושא הוא מפסיק את עבודתו. כתבת “דמוקרט-TV”, רות קליין, פרסמה כי תחילה קיבלה גם מורה נוספת במרכז, אליענה אלמוג, הודעה על סיום עבודתה מאותם הטעמים, אולם לאחר מספר שעות נמסרה לה טלפונית הודעה כי היא יכולה לשוב לעבודתה.

הידיעה שפורסמה לראשונה בעיתון “הארץ” ביום חמישי האחרון נתקלה בתגובות ציבוריות נזעמות. עוד ביום פרסום הידיעה, התארגנה בשעות הצהריים המוקדמות הפגנת מחאה מול מרכז “רון ורדי” אליה הגיעו בהתראה קצרה כ-150 משתתפים. במקביל פנו הורים לתלמידים במרכז במכתב מחאה למנהלו ד”ר קרן, ועל עצומה נגד הליך הזימון לשימוע חתמו נכון לשבת בצהריים יותר מ-20 אלף איש. גל ההדף התקשורתי של הפיטורים הוביל לכך שעיריית ראשון לציון ניסתה למזער נזקים ולגמד את משמעותו והשלכותיו של המקרה החמור.

העירייה פרסמה כי המורה לא פוטר אלא “מדובר בבירור תלונה שהחברה העירונית המעסיקה את המורה קיבלה ממנהל בית הספר, השייך למשרד החינוך, באשר להתנהלות בניגוד להנחיותיו וגרימת אי נחת לבאי בית הספר, ואינה קשורה לדעה פוליטית זו או אחרת”. טענה זו אינה עולה בקנה אחד עם המציאות, ובמכתב ששלחה החברה העירונית לתרבות ספורט ונופש בראשון, המפעילה את מרכז “רון ורדי”, נכתב בפירוש כי מדובר בזימון לשימוע בגין כוונת החברה לסיים את העסקתו.

התארגנות ההורים הארצית “לא בבית ספרנו”, הנאבקת בכהניזם, גזענות ולהט”בופוביה במערכת החינוך, הודיעה כי תקיים מחר (ראשון) הפגנת תמיכה בקליגר ונגד המקרתיזם בחינוך בשעה 13:30, בעת  השימוע שיערך לקליגר, מול משרדי החברה העירונית לתרבות ספורט ונופש ברח’ ז’בוטינסקי 95 בראשון לציון. ההפגנה תוכננה במקור להתקיים בשעה 15:00 מול עיריית ראשון לציון.

לעיריית ראשון לציון, חשוב להזכיר, יש רקורד עגום בתחום ההשתקה ודיכוי חופש הביטוי והשיח הפוליטי מצד מוריה בסוגיות אקטואליות הנוגעות לחייהם של תלמידיה. לפני כשלוש שנים פוטר ד”ר מאיר ברוכין, מורה לאזרחות שלימד בתיכון מקיף ט’ בעיר, לאחר שניהל שיח ביקורתי על פעילות צה”ל במסגרת שיעוריו ובפוסטים ברשתות החברתיות. גם אז תירצה עיריית ראשון לציון את העניין בתלונות מצד תלמידים והורים, ובלעג לרש טענה כי ההחלטה על סיום העסקתו התקבלה “בהסכמה משותפת”.

יצוין שמשרד החינוך בשלו. האמירות הריקות במטרות חוק החינוך הממלכתי בדבר הצורך לחזק את כוח השיפוט והביקורת, לטפח סקרנות אינטלקטואלית, מחשבה עצמאית ויוזמה, כל אלו עורבא פרח בעיניי השר והפקידות הבכירה במשרד. כל תגובתו של המשרד לנושא הייתה באמירה כי: “המשרד אינו המעסיק של העובד, ולכן אינו צד בעניין”. תפיסת ה”אינו צד בעניין” של משרד החינוך התבררה עוד מוקדם יותר השבוע, כאשר ב-20 בפברואר שלח מנכ”ל משרד החינוך לעובדי ההוראה איגרת בה ביקש לחזק את עובדי ההוראה השומרים על הילדים “בבועה ערכית”, ומאפשרים להם “להתרכז בלמידה”, תוך שהם מבודדים אותם מהמציאות הפוליטית והמחאה ההמונית המתחוללת סביבם.

אווירת הטרור, סתימת הפיות ודיכוי חופש הביטוי והשיח הביקורתי מצד המורים, תורמת לגידול בני נוער אשר לא מסוגלים לקבל מורכבויות, נעדרים יכולת חשיבה ביקורתית, ובעלי הבנה פוליטית שטחית ורדודה. נוער שכזה הוא כר גידול נוח לצמיחת נטיות פשיסטיות.  סתימת הפיות גורמת לעליית כוחן של רשימות פשיסטיות וגזעניות כמו הציונות הדתית, ונהירתם של צעירים רבים ברחוב היהודי אחר דמותו של איתמר בן גביר – שהפך זה מכבר לסלבריטי מן המניין. אך זו אינה גזירת גורל אלא תוצר של מדיניות מכוונת. על ראש עיריית ראשל”צ, רז קינסטליך; מחזיקת תיק החינוך בעיר, ליאל אבן זהר; וראש מנהל החינוך בעיר, אטי אדר, להסתכל על תוצאות הבחירות האחרונות בעיר, בהן התחזקה הרשימה הכהניסטית של הציונות הדתית פי יותר מ-3 ביחס לבחירות הקודמות, ולהבין כי הדבר הוא יציר כפיהם.

הורים ומורים מפגינים מול מרכז "רון ורדי" בראשון לציון במחאה על פיטוריו של עמיר קליגר, 23 בפברואר 2023 (צילום מסך: דמוקרט-TV)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן