fbpx

למרות סיכומים מוקדמים: לא ניתן לפעילת חד”ש לנאום בעצרת נגד הממשלה בחיפה

מזכירת חד"ש בחיפה ומראשי מק"י, רים חזאן, הודרה מרשימת הנואמים בהפגנה נגד שלטון הימין שנערכה אמש

מזכירת חד”ש בחיפה ומראשי מק”י, רים חזאן, הודרה מרשימת הנואמים בהפגנה נגד שלטון הימין שנערכה אמש (מוצ”ש) בעיר הצפונית לאחר שסירבה להיענות לבקשת המארגנים לשנות את נאומה. חזאן מסרה כי לאחר ששלחה בצהריים את נאומה, התקשרו אליה מארגני המחאה ואמרו כי דבריה “עצובים מאוד ורק מדברים על הבעיות ומספקים את כל התשובות למה הציבור הערבי לא ירצה להשתתף במחאה”.

עם הפסילה הגיב מנהל מרכז מוסאוא ותושב חיפה, ג’עפר פרח, ומסר “חזאן דחתה את הצנזורה על דבריה בהפגנה נגד הממשלה. ראשי המחאה דרשו מחזאן לערוך שינויים בנאום שהיתה אמורה לשאת הערב בחיפה. הפסילה באה למרות שחד”ש זכתה בכ-8,000 קולות מתושבי העיר בבחירות. החלטתה להסירה מרשימת דוברי ההפגנה מהווה מכה לניסיונות לרתום את החברה הערבית למחאה”.

בשיחה עם “זו הדרך” הסבירה חזאן את מה שקה מאחורי הקלעים: “הייתי אמורה לדבר אמש בהפגנה שנערכה במרכז חורב, וזה לא יצא לפועל. לפני כמה שבועות הזמינו אותי לשאת דברים בהפגנת ‘מחאת העם’ בחיפה. הסברתי להם שלנו יש מסר פוליטי למחאה בשם הציבור הערבי והיהודי שוחר הדמוקרטיה והשלום ואני אלך להגיד אותו. אך, כשנתבקשתי לשלוח את הנאום מבעוד מועד, הייתי סקפטית. בכל זאת, המארגנים התעקשו ואמרו שזה עניין ארגוני וכולם שולחים את הנאומים שלהם לפני האירוע. למרות שלאחר בירור קצר התברר שזה לא נכון, שלחתי את הנאום בשעות הצהריים לפני העצרת”.

“תוך כמה דקות התחלתי לקבל הודעות וטלפונים שהדברים שלי ‘מאוד עצובים ורק מדברים על הבעיות ודווקא מספקים את כל התשובות למה הציבור הערבי לא ירצה להשתתף’. עניתי שזו המציאות, ושהציבור הערבי ישתתף כאשר המחאה הזו תבין את עמדתו ואת מאבקו ותזמין את האזרחים הערבים למאבק למען דמוקרטיה לכולם, לא רק להגנה על מערכת המשפט. חשבתי, מקסימום לא יאהבו את מה שאמרתי – שיצעקו בוז, יקללו, לא יזמינו אותי שוב, אך לא תיארתי לעצמי שיפסלו אותו מראש”. חזאן ענתה לפונים שביקשו לתקן את נאומה “אני לא שולחת את הנאום לאישורו של אף אחד, ואתם תחליטו”. כאמור, לבסוף לא ניתן לה לנאום.

יצוין שבסיום הנאום אמורה הייתה חזאן לומר: “יש קשר בין סרבנות השלום הישראלי, העמקת הכיבוש, פירוק מדינת הרווחה, הפגיעה בעובדים, הרס הדמוקרטיה ועליית הפשיזם. הציבור הערבי והמעמדות הנמוכים ירגישו שותפים למחאה כאשר המחאה הזו תפעל לא רק לעצור את המהלכים לצמצום היסודות הליברליים של המשטר הישראלי כדי לשמור על עסקים כרגיל. אנחנו נרגיש שותפים ונהיה שותפים למאבק כאשר המטרה תהיה שינוי מדיניות הגזענות והאפליה וכינון חוזה חברתי חדש המבוסס על חתירה לשלום ולשוויון, כאשר המאבק על הדמוקרטיה יהיה דמוקרטיה של ממש – לא דמוקרטיה רק ליהודים אלא דמוקרטיה לכולם. אתם צריכים אותנו איתכם. כולנו צריכים את כולנו. זאת משמעותה של סולידריות. רק ביחד ננצח. חיפה תוביל את השינוי – הכוח בידינו”.

"נולד להרוג" על קסדת חייל צבא הכיבוש כפי שצולם במחסום ליד קלקליה בדצמבר האחרון. זו המציאות שמארגני ההפגנה בחיפה מסרבים להפנים (צילום: אקטיבסטילס)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן