fbpx

רעידת האדמה הקטלנית: הקומוניסטים בטורקיה מקימים בריגדות מתנדבים כדי לסייע לניצולים

שלוש רעידות נוספות, בעוצמות של 4.7 ו-5.3 בסולם ריכטר הורגשו הלילה והבוקר בטורקיה

יותר מ-4,300 הרוגים נרשמו בטורקיה ובסוריה מאז אירעה רעידת האדמה בלילה שבין ראשון לשני בטורקיה, ומוטטה בתים רבים על יושביהם. כך עולה מנתונים שפרסמו הבוקר (שלישי) כוחות ההצלה בטורקיה ובסוריה. בערים ובכפרים רבים בשתי המדינות הניצולים מתלוננים על אוזלת היד הממשלתית בכל הנוגע להצלת חייהם של הלכודים בין ההריסות ובטיפול באלה ששרדו. חוששים שמספר ההרוגים עלול להגיע ל-20 אלף כבר בימים הקרובים.

כמו כן, שלוש רעידות נוספות, בעוצמות של 4.7 ו-5.3 בסולם ריכטר הורגשו הלילה והבוקר בטורקיה, כך לפי המרכז הסיסמולוגי של אירופה והמזרח התיכון אך לא ברור אם מדובר ברעידת משנה לרעידה הראשונה, או שמדובר ברעידה בפני עצמה, בעקבותיה יגיעו רעידות נוספות. לפי סולם רעידות האדמה באוניברסיטת מישיגן, הרעידות הללו יגרמו נזק קל למבנים. עם זאת, קיימת סכנת קריסה למבנים בשל ריבוי הרעידות.

בטורקיה גוברים הקולות נגד ממשלת ארדואן בגלל שטרם ההצהרות הרמות גורמי ממלכתיים והצבא טרם העניקו את הסיוע שביכולתם לגייס. המפלגה הקומוניסטית של טורקיה פרסמה אמש הודעת השתתפות בצערם של משפחות קורבנות הרעש. עוד הקימו הקומוניסטים בריגדות מתנדבים ברחב המדינה ובייחוד באזור האסון. חרף הרעשים ששבו והתפרצו אתמול במהלך היום, כל סניפי המפלגה באזור הרעש התגייסו לפעולות ההצלה. סניפים ביתר האזורים החלו לאסוף מזון וכספים לטובת הניצולים.

“נעניק סיוע לכל ואין בכוונתנו לעשות הון פוליטי מהסולידריות עם הנפגעים”, נאמר בהודעת הנהגת המפלגה שפורסמה אמש, “אבל צריך להיות ברור: לא נשכח את אוזלת ידה של ממשלת השלטון ואת אחריותם של הקפיטליסטים בגרימת המוות של אלפים”. המפלגה ציינה כי “קרסו שדות התעופה, כבישים, מסילות ברזל ובתי חולים שנבנו בעשורים האחרונים בידי הקבלנים המקורבים לשלטון. זאת, בגלל שנבנו בניגוד לכללי הבטיחות ולא עמדו בתנאי המכרז. יש לדרוש את שיקומם על חשבון התאגידים שעברו על החוק ולא נענשו”.

גם ח”כ עופר כסיף (חד”ש-תע”ל) התייחס אתמול לנושא במהלך דיון שנערך במליאת הכנסת: “האסון בטורקיה וסוריה מותיר אותי בלי מילים מול השכול והסבל. הפייטן והמשורר רבי דוד בוזגלו בקינתו על אסון רעידת האדמה באגאדיר מצליח למצוא את המילים להביע את הכאב, לצד הסולידריות בין העמים בעת האסון. את מילותיו בחרתי לשתף”.

יצוין שמשלחת סיוע הישראלית ראשונה, “ענפי זית”, נחתה הלילה בעיר גזיאנטפ הסמוכה למקום האסון. במשלחת שנחתה נמצאים כ-140 אנשי פיקוד העורף בסדיר ובמילואים, וכן מתנדבי זק”א שיסייעו לפצועים ולטיפול בגופות המתים. משלחות נוספות של אנשי רפואה, הצלה ולוגיסטיקה מטעם צה”ל ומטעם גופים אזרחיים, “ערוכות ליציאה במידת הצורך”, נמסר.

סרטון – ח”כ כסיף מתייחס למליאת הכנסת לאסון ההומניטרי בסוריה ובטורקיה:

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/118846

פעילי המפלגה הקומוניסטית מחלקים אוכל חם לניצולי רעידת האדמה בדרום טורקיה (צילום: סול הבר)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן