fbpx

ועד ראשי האוניברסיטאות פרסם הודעת גינוי למדיניות ממשלת הימין

לדבריו היא עלולה להביא לפגיעה אנושה באקדמיה הישראלית והדבר יגרום לפגיעה ארוכת טווח בביטחון ובכלכלה

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור”ה) פרסם היום (שני) הודעת גינוי למדיניות ממשלת הימין כי לדבריו היא עלולה להביא לפגיעה אנושה באקדמיה הישראלית” והדבר יגרום לפגיעה ארוכת טווח בביטחון ובכלכלה של ישראל”. ועד ראשי האוניברסיטאות כולל את אוניברסיטאות המחקר הציבוריות בישראל: האוניברסיטה העברית, תל אביב, הטכניון, חיפה, בר אילן, בן גוריון, מכון ויצמן, האוניברסיטה הפתוחה והמוסד שהוקם על ידי המפקד הצבאי בהתנחלות אריאל בשטחים הפלסטינים הכבושים. יו”ר הוועד הוא פרופ’ אריה צבן הוא נשיא בר אילן.

הנשיאים והרקטורים של אוניברסיטאות מחקר כתבו כי “הפגיעה באקדמיה עלולה להתבטא בבריחת מוחות ובכך שחברי סגל יהססו להצטרף לשורותינו; שסטודנטים, תלמידי מחקר, בתר-דוקטורנטים ועמיתים בינלאומיים לא יגיעו לארץ; שתוגבל הגישה שלנו לקרנות מחקר בינלאומיות; שתעשיות זרות ימשכו ידיהן משיתוף פעולה עם האקדמיה הישראלית; ושנודר מקהילת המחקר והחינוך הבינלאומית. לכל אלו צפויה להיות השפעה מרחיקת לכת וארוכת טווח על ביטחונה, משקה וחוסנה החברתי של מדינת ישראל”.

בגילוי הדעת נאמר עוד: “אנו קוראים לממשלה ולכנסת לשמור על ערכי היסוד של מגילת העצמאות, ובפרט לשמור על זכויות מיעוטים, ועל כבודו של אדם באשר הוא. אנו קוראים לממשלה ולכנסת להימנע משינוי חוקתי מהיר ללא שיח פרלמנטרי וציבורי כן ומשמעותי על הנושאים השנויים במחלוקת ועל השפעתם על הביטחון, על הכלכלה ועל החברה בישראל. אנו מתריעים מפני הליך בלתי מבוקר וקוראים ליישם שינויים, אם יוחלט לבצעם, בהדרגה ובשלבים כדי להבטיח תוצאות בשלות שיטיבו עם מדינת ישראל ואזרחיה”.

עוד מביעים הנשיאים והרקטורים “דאגה עמוקה מן הפילוג והקיטוב בחברה הישראלית ומתהליכים שעלולים להביא לפגיעה של ממש בחוסנה הלאומי וביציבותה של מדינת ישראל”.

גם נשיא האקדמיה הישראלית למדעים, פרופ’ דוד הראל, אמר במסגרת דברי ההקדמה שלו להרצאת בובר השנתית שקיימה האקדמיה במשכנה בירושלים כי ממשלת נתניהו מתנהגת “בצרה לא רציונלית”. לדברי הראל, “אם התהליך הנוכחי יימשך בכיוון שבו הוא הולך, ובמהירות הבלתי נתפסת של התקדמותו, ייפגעו לא רק מערכות המשפט, הכלכלה והגנת האזרח. אין להוציא מכלל אפשרות התערבות בחופש המחשבה האקדמי ופגיעה הרת אסון בתקציבי המחקר וההשכלה הגבוהה. אחרי ככלות הכול, יש לנו שר אוצר שקבע בריאיון ש’האבולוציה היא פארסה’. כנגד פגיעות מפורשות שכאלה במחקר המדעי ובהשכלה הגבוהה אילחם במלוא כוחי”.

“העצה שברצוני לתת לממשלה היא: רדו מזה. בצעו נסיגה. הפסיקו את המהפכה ובטלו את התוכניות ההרסניות, כל עוד אפשר. חזרו בכם מהכוונה לפרום את האיזון העדין שבין הרשויות בתוך כדי השארת האזרח הפשוט והמיעוטים שבתוכנו חסרי הגנה משפטית. ואנא, בטלו את הפיצול של מערכת החינוך והעברת נתחים משמעותיים ממנה לידי אנשים שפתיחות, סובלנות ואהבת האדם באשר הוא אדם, מהם והלאה”, הדגיש.

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ’ אריאל פורת, מסר אתמול כי המוסד נערך למצב שבו יהיה ניסיון לפגוע בחופש האקדמי והמינהלי שלו. במכתב שנשלח לכלל הסטודנטים והעובדים באוניברסיטה, התייחס פורת לתוכנית להחלשת מערכת המשפט, והביע תמיכה בחברי הסגל ובסטודנטים שהפגינו נגדה בכניסה לקמפוס בשבוע שעבר. “זכות ההפגנה היא זכות פוליטית בסיסית, נגזרת של חופש הביטוי, שנכון ורצוי להשתמש בה”, כתב פורת.

לדברי פורת, “ישנה נקודה, שבה סכנה לאופי הדמוקרטי של מדינת ישראל מחייבת תגובה של כל אחד ואחת. כללים רגילים של א-פוליטיות של בעלי תפקידים הנושאים במשרות ציבוריות אינם חלים בעתות חירום. אני מקווה שלא נגיע לנקודה הזו”. פורת הוסיף כי “שינוי משטר חוקתי יסודי כמו זה המוצע, צריך להתבצע בהדרגה, שהרי גם מי שתומך בשינוי חייב להבין שעלולות להיות לו תוצאות בלתי צפויות ובלתי רצויות. מה אם יתברר למשל, שביטול מוחלט של עילת הסבירות יפגע באנשים בפריפריה הגיאוגרפית או החברתית, בבעלי מוגבלויות או במיעוטים אחרים?”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/118535

מנהלת האקדמיה הלאומית למדעים גליה פינצי, נשיא האקדמיה פרופ' דוד הראל, יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת ח"כ איימן עודה וסגנית נשיא האקדמיה פרופ' מרגלית פינקלברג בתום ישיבה שנערכה בשבוע שעבר בכנסת (צילום: האקדמיה למדעים)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן