fbpx

שרי הממשלה בראשות נתניהו ובן גביר פתחו את פעילותם ברגל ימין קיצוני

נתניהו התקשר לבן גביר כחצי יממה לפני הפרובוקציה

כניסתו אתמול (שלישי) של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר למסגד אל-אקצא הייתה שיא במצעד האיוולת של ממשלת הימין הקיצוני החדשה בראשות בנימין נתניהו – כבר בימיה הראשונים. על פי הידיעות, נתניהו התקשר לבן גביר כחצי יממה לפני הפרובוקציה רבתי (שכמותה עלולה להפוך קטלנית) כדי להניא אותו מצעדו.

אך על פי גרסתו של בן גביר, הוא אמר לנתניהו: “אסור להתקפל בפני חמאס” – והודיע שהוא מתכוון לעלות להר “בשבועות הקרובים”. כמה שעות לאחר פרסום ההודעה של בן גביר נמסר בתגובה מהליכוד: “לאחר שהתייעץ עם גורמי ביטחון, ראש הממשלה נתניהו לא ביקש מבן גביר שלא לעלות להר הבית”.

צדק ח”כ אחמד טיבי, אשר יממה לפני עלייתו של השר למתחם המסגד הדגיש בישיבה השבועית של סיעת חד”ש-תע”ל בכנסת: “השר המחבל רוצה להגיע ולפרוץ למסגד אל-אקצא. מבחינתנו, מי שאחראי להידרדרות בשטח הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. אין מצב שבן גביר נכנס לאל-אקצא בלי אור ירוק מנתניהו. האחריות מוטלת עליו ולכן חיוני שהקהילה הבינלאומית תדע שהוא נושא באחריות להידרדרות המצב אם וכאשר פרובוקציות כאלה יתרחשו”.

פרובוקציית השר הכהניסטי ביממה השלישית לכהונת ממשלת הימין מלא-מלא הוכיחה מעל לכל ספק, שבמדינת ישראל מכהנים כעת בפועל שני ראשי הממשלה – נתניהו ובן גביר. אך ההתגרות של בן גביר הייתה רק שיאו של מצעד האיוולת, שכלל אירועים נוספים: הודעת הממשלה בבג”ץ כי בכוונתה לתקן את חוק ההתנתקות מ-2005, האוסר על ישראלים לשהות באזורים שפונו בצפון הגדה במטרה למנוע את פינוי ההתנחלות הבלתי חוקית חומש. זאת, חרף העובדה שהמאחז גוזל קרקע פלסטינית פרטית.

מכחיש משבר הדיור וטייקון הנדל”ן החרדי, שר השיכון יצחק גולדקנופף, הפטיר ביומו הראשון בתפקיד: “נסייע לאחינו המתיישבים ביהודה ושומרון המקיימים הלכה למעשה את יישוב הארץ. וכפי שנוכחתי בביקורים שערכתי שם ערב הבחירות – חלק מפתרון מצוקת הדיור נמצא באזורים אלו”. עמיתו לממשלה חיים כץ, יו”ר מרכז הליכוד וידידם הטוב של בעלי ההון (ועל כך נשפט בהוראת היועץ המשפטי לממשלה), הבטיח: “להשקיע באזורים שאולי לא קיבלו התייחסות מספקת עד כה. למשל, הטוסקנה המקומית שלנו ביהודה ושומרון”.  “טוסקנה המקומית” עאלק.

שרת התחבורה הישנה-חדשה, מירי רגב, חוללה סערה בקרב ארגוני הסביבה, כאשר בעת קבלת התפקיד הביעה התנגדות לנת”צים (נתיבי התחבורה הציבורית) ולמטרו בגוש דן והחליטה לבטלם. גם שר האוצר בצלאל סמוטריץ’ התחיל את כהונתו ברגל ימין-קיצוני חברתי-סביבתי וצעדיו הראשונים היו ביטול מוחלט של המס על משקאות מתוקים. זאת בלי דיון עם אנשי המקצוע, בלי בחינת חלופות, אפילו בלי מראית עין של הליך תקין של קבלת החלטות. שר הבריאות (!) אריה דרעי שמח וצהל למשמע ההחלטה. סמוטריץ’ ביטל כמו כן את המס על הכלים החד-פעמיים (ר’ מאמר נוסף בנושא שפורסם היום באתר). אלו דוגמאות ספורות לעשייה הנמרצת של שרי ממשלת הימין הקיצוני בימי כהונתם הראשונים. לכן יש לצפות לצעדים הרסניים יותר וקשים מנשוא בהמשך.

ממשלת ישראל ה-37 בראשות בנימין נתניהו ואיתמר בן גביר (צילום: רונן143 / ויקימדיה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן