fbpx

צעד כוחני נוסף של שרת הפנים היוצאת: גורש לצרפת העציר המינהלי עו”ד סלאח חמורי 

עו"ד סאלח חמורי, עציר מינהלי פלסטיני ממזרח ירושלים המחזיק באזרחות צרפתית, גורש הבוקר (ראשון) מישראל

עו”ד סאלח חמורי, עציר מינהלי פלסטיני ממזרח ירושלים המחזיק באזרחות צרפתית, גורש הבוקר (ראשון) מישראל לצרפת בהוראת שרת הפנים איילת שקד. בצעד תקדימי בתחילת החודש הורתה שקד לגרשו בטענה כי הוא פעיל בחזית העממית לשחרור פלסטין.

משרד החוץ הצרפתי גינה את גירושו של חמורי. “ההחלטה מנוגדת לחוק של הרשויות הישראליות”, נמסר מטעם המשרד. “מאז מעצרו האחרון, נקטה צרפת בכל הצעדים, לרבות בקרב הדרגים המדיניים הגבוהים ביותר, כדי להבטיח כי זכויותיו של חמורי יכובדו כי דרכי הערעור פתוחות בפניו, וכי יוכל לנהל חיים נורמליים בירושלים, העיר שבה נולד, מתגורר ומבקש לחיות”.

עוד נמסר כי “צרפת גם נקטה צעדים רבים מול הרשויות הישראליות, על מנת להביע בצורה הברורה ביותר את התנגדותה לגירוש זה של פלסטיני תושב מזרח ירושלים, שהינו שטח כבוש לפי אמנת ג’נבה הרביעית. משרד החוץ ולענייני אירופה הצרפתי, הקונסוליות הכלליות של צרפת בירושלים ובתל אביב, וכן שגרירות צרפת בישראל עשו כל מאמץ להעניק לו את כל הסיוע האפשרי בעת הביקורים הקונסולריים הרבים. משרד החוץ ולענייני אירופה הצרפתי נמצא בקשר רציף עם משפחתו של חמורי”.

יצוין שח”כ עאידה תומא-סלימאן (חד”ש) שיגרה אמש פנייה בהולה לשר הביטחון בני גנץ בעקבות הדיווחים אודות גירוש הצפוי העציר המנהלי חרף הליך משפטי בתלוי ועומד בעניינו. לחמורי נקבע שימוע בתחילת ינואר 2023 ו”גירושו מהמולדת מהווה הפרה בוטה של זכויות האדם”. לדבריה “בדרכה החוצה שקד דורסת, רומסת ומבצעת פשעים”. ח”כ עופר כסיף (חד”ש) הוסיף “שרת הפנים היוצאת פועלת, כהרגלה, ברוח עמדותיה הגזעניות נוטפות השנאה, ומגרשת פעיל זכויות אדם לצרפת. זאת לפני ההליך המשפטי שנקבע לו ולמרות שלא היו שום ראיות נגדו. עוד פשע מבית מדרשה של פוליטיקאית מרושעת וכושלת”.

עם הגעתו של חמורי לשדה התעופה דה גול הוא קיים מסיבת עיתונאים ובה האשים את ישראל בפשעים נגד העם הפלסטיני. לצידו התייצבו בני משפחתו, חברי הפרלמנט הצרפתי בסיעה הקומוניסטית ופעילי הסולידריות עם העם הפלסטיני.

למען שחרורו של חמורי ממעצרו המינהלי נערך מאבק אזרחי ומשפטי ארוך ומייגע חוצה יבשות. על פי ידיעה שפרסם בעיתון “לה מונד”, מזה חודשים התנגדה ממשלת צרפת נחרצות לגירוש חמורי, והלחצים שהפעילה הביאו לדחייתו. לדברי “לה מונד”, שלטונות צרפת הבהירו כי “יש לאפשר לסלאח חמורי להתגורר בחופשיות בעירו ירושלים, ויש לאפשר לאשתו ולשני ילדיהם הקטנים לבקרו ללא מגבלה”. עוד מסר העיתון, כי הנשיא מקרון שוחח על הנושא עם ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד.

עו”ד חמורי סיפק ייצוג משפטי לארגון “אדמיר” הפועל למען זכויות אסירים ועצירים פלסטינים. הארגון נסגר לאחרונה בידי כוחות הכיבוש ובהוראת שר הביטחון גנץ – יחד עם חמישה ארגוני חברה אזרחית פלסטיניים נוספים. חמורי הגיש בחודש אפריל האחרון קובלנה פלילית נגד חברת אן.אס.או. הישראלית בגין פריצה בלתי חוקית למכשיר הטלפון הנייד שלו באמצעות תוכנת הריגול פגסוס. 

עוד בנושא

עו"ד סלאח חמורי, הבוקר, במסיבת עיתונאים מאולתרת שקיים עם הגעתו לצרפת (צילום: הוועד הצרפתי לשחרור עו"ד חמורי)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן