fbpx

סיעת אנחנו העיר בת”א-יפו נגד ספסרי דירות המעדיפים תיירים על פני תושבים

מליאת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית תל- אביב-יפו קיימה באחרונה דיון בנוגע למדיניות הדיור

מליאת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית תל- אביב-יפו קיימה באחרונה דיון מחודש בנוגע למדיניות הדיור העירונית, זאת עקב דרישת חברת המועצה שולה קשת (אנחנו העיר). לאחר הדיון מסרה קשת: “אני מסרבת להרפות מהעיסוק במשבר הדיור למרות המאמצים המרובים של העירייה והעומד בראשה להוריד אותו מסדר היום. אני קוראת לעירייה להתחיל לאכוף את החוק על בעלי דירות המשכירים דרך האתר ‘אייר-בי-אן-בי'”. על פי הערכות, אלפי דירות ברחבי העיר מושכרות לתיירים למשך ימים ספורים בתיווך האתר, וללא כל פיקוח או אסדרה.

קשת הדגישה: “האכיפה נמצאת בסמכות העירייה, והיא חייבת להיות בעדיפות גבוהה. זאת לאור ההיקף העצום של התופעה, הפוגעת קשות בשוק הדיור והמתקיימת בניגוד לחוקי התכנון והבנייה, הארנונה והעסקים”. כן הציעה קשת להגביל את הסבתם של מבני מגורים במרכז העיר למלונות בוטיק – מדיניות הנתונה לשיקול דעת העירייה.

קשת הציעה לשלב עקרונות חברתיים בתוכנית המתאר העירונית החדשה, אותה מגבשת הוועדה המחוזית בימים אלה: הקמת מעונות לסטודנטיות ולסטודנטים, שילוב תוכניות חדשות לבניית דיור ציבורי עירוני או ממשלתי, שיפור הפיקוח על תוכניות דיור בר השגה והגדלת היקפן על קרקע ממשלתית ועוד.

קשת עמדה על הצורך בשינוי “הטרמינולוגיה והיחס כלפי 3,000 משפחות מזרחיות וערביות-פלסטיניות המתגוררות על קרקעות שאת הבעלות עליהן מסרבת המדינה להסדיר במשך שנים ובכוונת מכוון”. לדבריה, “התופעה קיימת ברחבי העיר, ובעיקר ביפו, בשכונת הארגזים ובכפר שלם. השווי הגואה של הקרקעות מפתה את יזמי הנדל”ן להשתלט עליהן ולגרש מהן את המשפחות. על העירייה להעניק למשפחות מעמד הזהה לדיירים רגילים הנתונים בהליך של פינוי-בינוי. זכותם המלאה לקבל ייצוג משפטי ודיור חליפי”.

“נמשיך לפעול למען המיועדים לפינוי. אני מסרבת לקבל את העובדה שתל אביב-יפו היא העיר היקרה ביותר למחייה בעולם; עיר הדוחקת את המוחלשות והמודרות ואף את מעמד הביניים; עיר ההופכת במהרה ל’דיסנילנד’ של תיירים וטייקונים. נמשיך להיאבק למען קידום דיור עירוני הוגן, שפוי וצודק. זאת תוך ידיעה ששינוי אמיתי ויציאה מהמשבר אליו נקלענו יתרחשו רק כאשר השלטון הנוכחי יוחלף בבחירות המוניציפליות הקרובות. נשים סוף ל-25 שנים בהם אחז ראש העירייה המנותק בכיסאו”, הבטיחה.

יצוין שסיעת אנחנו העיר רשמה לאחרונה הישג מרשים בישיבת מועצת העירייה. חברי המועצה התבקשו לאשר תוכנית לפרויקט דירות יוקרה בשם “מתחם לאונרדו”, המתוכנן לקום בין הרחובות לאונרדו דה וינצ׳י, קפלן ולסקוב. אלא שהתוכנית לא כללו כל התייחסות לדיור בר השגה: “260 דירות תוכננו על קרקע עירונית ללא כוונה למכור אפילו אחת מהן במחיר שפוי”, כדברי חברי סיעת “אנחנו העיר”.

חברות וחברי הסיעה אנחנו העיר התנגדו נחרצות להקמת הפרויקט כפי שהוא, ודרשו לשלב בו דיור בר השגה. זאת מתוקף התחייבות העירייה מחודש יוני האחרון, לפיה יש להקצות חלק מכל פרויקט דיור חדש לדיור בר השגה. בעקבות התנגדות אנחנו העיר, “התנצל” ראש העירי רון חולדאי על ה”טעות”. ראש העיר הבטיח כי העניין יתוקן וכי מחצית מהדירות בפרויקט יוקצו לשכירות מפוקחת במחיר בר השגה. “נמשיך לעקוב אחר הפרויקט ונוודא שלא תהיינה עוד ‘טעויות’ בדרך. נמשיך להיאבק למען דיור שפוי, מכבד והגיוני עבור כלל תושבות ותושבי העיר”, הדגישו נציגי “אנחנו העיר”.

עוד בנושא

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן