fbpx

כמה לקחים מתוצאות בחירות האמצע בארצות הברית ועל הצורך בסדר יום חברתי-כלכלי חדש

לפי התוצאות הידועות עד כה, הרפובליקאים שמרו על הרוב שלהם בבית הנבחרים ואילו לדמוקרטים ישנו רוב בסנאט

התקשורת התאגידית, מכוני מחקר ממומנים ובכירים במפלגה הדמוקרטית המתינו בקוצר רוח כדי להאשים את האגף הפרוגרסיבי במפלגה בתבוסה בבחירות האמצע. אלא שאז החלו להתפרסם התוצאות. לפי התוצאות הידועות עד כה, הרפובליקאים שמרו על הרוב שלהם בבית הנבחרים ואילו לדמוקרטים ישנו רוב בסנאט. בכל מקרה כבר ברור, כי “הגל האדום” [שמשמעותו ניצחון לרפובליקאים]  שחזו הסקרים לא שוטף את ארה”ב. התבוסות הקשות שנחלו הדמוקרטים בבחירות האמצע ב-2010 וב-2014, לא חזרו על עצמן.

בעוד שהפעם בחר הציבור האמריקאי שלא להעניש את הדמוקרטים שבשלטון, הוא אותת באמצעות ההצבעה בקלפיות, כי עמדתו נמצאת משמאל לממסד הפוליטי והתקשורתי בנושאים כמו הזכות להפלה, שירותי הבריאות, העלאת שכר המינימום, זכות ההתאגדות ולגליזציה של הקנביס. קיימים הסברים רבים להצלחתה המפתיעה של המפלגה הדמוקרטית בבחירות. בין השאר: כעס הציבור על ביטול הזכות החוקתית להפלות, וההתנגדות למועמדים רפובליקאים המקורבים לנשיא לשעבר טראמפ.

תוצאות הבחירות מאפשרות לדמוקרטים להפיק לקחים חשובים: כאשר הממסד הדמוקרטי נשמע לאגפו הפרוגרסיבי ומאמץ הצעות חיוניות כגון מתן קצבאות ילדים, מחיקת חובות לסטודנטים והשקעה בנושאי אקלים, הבוחרים אינם מהססים לתגמל את מועמדי המפלגה הזאת.

גישה כלכלית מתקדמת מכריעה במדינות המתנדנדות

במשך שנים נשמעה הטענה כי כדי לנצח במדינות “מתנדנדות”, על המועמדים הדמוקרטים בהן להציג רטוריקה שמרנית מתונה. אך בבחירות בפנסילבניה תמך המושל הנבחר ג’וש שפירו באופן עקבי בעמדות שמשמאל למרכז. הן שפירו הן המועמד הדמוקרטי לסנאט ג’ון פטרמן הציגו עמדות מתקדמות, ועקפו את הישגיו של הנשיא ביידן בבחירות 2020. אחוזי תמיכה גבוהים במיוחד נרשמו למועמדים דמוקרטים דווקא במעוזים רפובליקאים מובהקים בפנסילבניה. כך גם באוהיו: למרות הפסד המועמד הדמוקרטי טים ריאן, התמקדותו בציבור העובדים שיפרה משמעותית את התמיכה במפלגה הדמוקרטית.

הבוחרים ברובם לא קנו את “שקר האינפלציה”

פרשנים בתקשורת התאגידית ופוליטיקאים רפובליקאים מתאמצים זה חודשים לשכנע את הציבור כי ההוצאה הממשלתית המורחבת בעקבות משבר הקורונה היא הסיבה העיקרית לאינפלציה. סקר נרחב שערכה רשת “פוקס ניוז” הראה כי מדובר כאילו בנרטיב משכנע: 54% מאזרחי ארה”ב מאמינים לכאורה כי האינפלציה היא תוצאה של מדיניות ביידן, ואילו 46% מאשימים גורמים הפועלים מחוץ לממשל. בפועל, הסיבה העיקרית לאינפלציה היא הגדלת רווחי התאגידים, ולא חבילות סיוע ממשלתיות או עליית השכר, כפי שטוענת התקשורת בשירות האליטות.

קהל הבוחרים תומך בעמדות מתקדמות

 אותו סקר שערכה רשת פוקס ניוז מצא כי רוב האמריקאים תומכים בעמדות מתקדמות בנושאי בריאות, אחזקת כלי נשק, שוויון ועוד. תוצאות אלה אינן עולות בקנה אחד עם התפיסה המקובלת בקרב בכירים דמוקרטים. לדוגמא, הפרשן הדמוקרטי דוד שור אמר: “שום רמה של לחץ לא תשכנע את הדמוקרטים לתמוך בחקיקת חוק ביטוח בריאות ממשלתי, משום שהציבור אינו רוצה בכך”. עם זאת, לפי הסקר הנ”ל, 65% מהאמריקאים סבורים כי הממשל הפדרלי נושא באחריות לבטח את כל האזרחים. סקר נוסף של פוקס מ-2020 מצא, כי 70% מהאזרחים תומכים ב”אפשרות ציבורית”, כלומר מתן האפשרות לכל אזרח לרכוש ביטוח בריאות ממשלתי. ביידן כלל את הטיפול בנושא במצע הבחירות שלו, אך מאז היבחרו לנשיא לא הזכיר אותו ולו פעם אחת.

הפרוגרסיביות מביאה את הבוחרים לקלפי

לבית הנבחרים יצטרפו חברים נוספים מהאגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית, אשר זכו בבחירות בפנסילבניה, באילינוי, בפלורידה ובטקסס. הפרוגרסיבים זכו בהישגים נאים גם במשאלים שנערכו במדינות שונות בנושאי הפלות, שכר המינימום ומיסוי העשירים.  קליפורניה, וורמוט ומישיגן עיגנו את הזכות להפלה בחוקותיהן, וקנטקי דחתה הצעה לאיסור הפלות. נברסקה אישרה הצעה להעלאת שכר המינימום ל-15 דולר לשעה, ומסצ’וסטס העלתה את המס על הכנסה מעל מיליון דולר ב-4% נוספים. אילינוי אישרה ברוב גדול הצעה המקלה על חתימת הסכמים קיבוציים, דקוטה הדרומית הרחיבה את הסיוע הרפואי הממשלתי וקליפורניה ופלורידה אישרו הצעות להגבלת שכר הדירה.

ביטול החוב עקב הלוואות שנטלו סטודנטים

לפי מדגמים זכו הדמוקרטים בכמעט שני שלישים מקולות הבוחרים מתחת לגיל 30. זאת עקב התחייבות כמה מנציגי המפלגה למחוק את חוב ההלוואות שנטלו הסטודנטים. לפי סקר שנערך באביב 2022, 85% מהבוחרים הצעירים תומכים בביטול החוב.

קונצנזוס חוצה מפלגות בנושא האקלים

בקיץ אישרו הדמוקרטים את חוק האקלים החשוב ביותר עד כה, המנתב תקציבים והשקעות לתחום האנרגיה המתחדשת. למרות ההתנגדות הגורפת של המחוקקים הרפובליקאים להצעת החוק, הם מיעטו לתקוף אותה במהלך קמפיין הבחירות. סקר פוקס ניוז מצא כי 53% מהאמריקאים תומכים בהרחבת השימוש במקורות אנרגיה מתחדשת על חשבון ייצור דלקים מאובנים. עוד העלה הסקר, כי 61% מהאמריקאים מודאגים מהשלכות משבר האקלים.

המצביעים הדמוקרטים אינם מרוצים

לפי מדגמים, יותר מ-70% מהבוחרים העידו כי הם “כועסים” או “לא מרוצים” מתפקוד ממשל ביידן. תוצאות אלה מעידות כי רבים מהבוחרים הדמוקרטים לא הצביעו למועמדי המפלגה מתוך התלהבות, אלא משנאת האלטרנטיבה. עתה,  כאשר ברור שהמפלגה הדמוקרטית כשלה בשמירת הרוב בבית הנבחרים, עליה לשנות את דרכה. סקר רשת אן.בי.סי. שנערך השנה מצא, כי כמעט שני שלישים מהבוחרים הדמוקרטים מעדיפים להצביע למועמד אשר “מציע מדיניות רווחה. זו אמנם תעלה יותר ותהיה קשה לאישור בחקיקה, אך עשויה לחולל שינוי משמעותי”.

מה נותר לעשות?

המפלגה הדמוקרטית לא הציגה מצע ברור לכל אורך בחירות האמצע  להוציא הצהרות בדבר עצירת הרפובליקאים והגנה על הזכות להפלות. נשאלת שאלה:  מה מתכוונים נציגיה לקדם לאורך השנתיים הבאות? הגיע הזמן שיפעלו למען סדר יום חברתי-כלכלי מתקדם באמצעות לחץ עממי מתמשך על הפוליטיקאים.

מאנגלית: אסף טלגם

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן