fbpx

מלגה תמורת הלשנה: בעלי הון אמריקאים מממנים ציד מכשפות באקדמיה הישראלית

את ההצעה התמימה לכאורה הפיץ ארגון "קמרה און קמפוס", העוסק לדבריו במחקר המזה"ת

   בשבועות האחרונים קיבלו סטודנטים רבים בישראל הודעת טקסט ובה הצעה למלגה (ר’ צילום). את ההודעה התמימה לכאורה שלח הארגון “קמרה און קמפוס”, העוסק לדבריו ב”מחקר, פיקוח וסיקור מדויק ומאוזן של ישראל והמזה”ת”. בהודעה נכתב: “במידה ותתקבלו, תהיו חלק מקבוצה של כ-40 סטודנטים ברחבי העולם, שירוויחו ניסיון בעל ערך גבוה בתנועת הארגונים הפרו-ישראליים”.  בנוסף, מבטיחה ההודעה הזמנה להשתתף ב”כנס בינלאומי בארה”ב”.

    עיון באתר הארגון באנגלית מלמד, כי בתמורה למלגה נדרשים התלמידים לעקוב בקביעות אחר כלי התקשורת בקמפוס. כמו-כן, עליהם לעקוב אחר הנאמר בכיתות במהלך השיעורים, ואחר דברי המרצים, ולדווח על כל “אירוע אנטי-ישראלי” בו יתקלו. על המלגאים, נכתב באתר, יהיה להשתתף בסמינרים מקוונים ולקדם אירועים ציבוריים “פרו-ישראליים”. התמורה לעבודה הרבה: 1,800 שקלים בלבד.

    מדובר בסכום זעום בהתחשב בכך שתקציב הארגון הימני האמריקאי עומד על כחמישה מיליון דולר לשנה. אגב, בגבולות ארה”ב מציע הארגון לסטודנטים מלגה בשווי 1,500 דולר (5,300 שקלים). סכום זה אמנם גבוה פי 4 מזה שמציע הארגון לסטודנטים ישראלים, אך הוא עדיין רחוק משווי השכר השנתי של מנכ”לית הארגון, אנדריאה לוין. על פי נתוני הארגון הרשמיים, שכרה עומד על 280 אלף דולר, שהם 5% מתקציבו השנתי.

מי מממן, מי מנהל

    “קמרה און קמפוס”, או בשמו המלא – “הוועד לסיקור הוגן של המזרח התיכון בארה”ב”, נוסד ב-1982 עם הפלישה הישראלית ללבנון. מאז, מרבה הארגון ללקט מידע, לפרסם השמצות ולתייג אינדיבידואלים המותחים ביקורת על ישראל כ-“אנטי-ישראלים”, “אנטי-ציונים” ו-“יהודים הלוקים בשנאה עצמית”. במילים אחרות, אנשי הארגון מתייצבים לימינה של ממשלת ישראל ומגבים אותה על כל מעשי הזוועה שהיא מבצעת בשטחי הכיבוש ובמזרח התיכון בכלל.

    בשנים האחרונות הופנו זרקורי הארגון לקמפוסים בארה”ב ובבריטניה. לדברי “קמרה און קמפוס”, פועלים כיום בשורותיו 65 אלף חברים. עם זאת, קשה לאמת את המספר, ונדמה כי הוא רחוק מאוד מהמציאות. קשה עוד יותר לגלות מי הם בדיוק מנהליו ומהם מקורותיו הכספיים. הארגון המתיימר לעסוק בשקיפות מידע, דואג להסתיר את מבושיו.

    לשם קבלת פרטים על “קמרה און קמפוס”, יש לאתר את הדוחות שהוא נדרש להגיש לשלטונות המס בארה”ב. את הדוח האחרון הגיש הארגון אשתקד, והוא חושף כי בשלוש השנים האחרונות הוציא הארגון הימני האמריקאי כחמישה מיליון דולר מדי שנה. מקור המימון פורט כ-“יחידה ממשלתית בשילוב כספי ציבור”. עם זאת, הדוח לא מציין איזו יחידה ממשלתית מתקצבת את הארגון, או מה חלקו של הציבור במימונו. המידע היחיד שמציין הדוח הוא כי 700 אלף דולר במזומן מתקציבו הוקצו למימון פעילותו של ארגון בשם “פרספקטיבה” בישראל. ארגון זה עוסק בביקורת עיתונות ומעסיק שלושה עובדים.

    תפקידו של ארגון “פרספקטיבה” הוא “מעקב, חשיפה וריכוז של אי-דיוקים וסילופים המופיעים בתקשורת הישראלית והבינלאומית”.

   בעבר פורסם, כי שלדון אדלסון המנוח, “מלך בתי ההימורים”, מייסד היומון “ישראל היום” וידיד ההתנחלויות, נהג להזרים מדי שנה מאות אלפי דולרים כדי לממן את הארגון “קמרה און קמפוס”. רשימת מנהלי הארגון כוללת טיפוס בעלי פרופיל דומה לאדלסון: בעלי הון יהודים אמריקאים, התומכים במפלגה הרפובליקאית והנכונים לממן ארגונים ימניים.

    אחד מהם הוא איש העסקים ועוה”ד דייוויד סטיינמן, המזרים מיליונים לשורה של ארגונים ובהם “הוועד האמריקאי למען לבנון חופשית”, “הקרן למען הגולן” ו-“ידידי קצרין בארה”ב”. בצדו נמצא איש ההיי-טק יליד ישראל, אלי הרץ, הנמנה עם ראשי “לשכת המסחר אמריקה-ישראל”. הרץ חבר במועצות המנהלים של ארגונים המוגדרים בארה”ב כ”ניאו-שמרניים”.

 

מרוב מלשינים לא רואים את הקמפוס

    לינדה פרייס, חברה נוספת בהנהלת “קמרה און קמפוס”, יחד עם בן זוגה – בעל ההון מייקל פרייס הם חברים בחבר הנאמנים הבינלאומי של המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל-אביב. חברי המכון מוזמנים לעיתים קרובות לכנסים, לוועידות בינלאומיות, ל”דיאלוגים אסטרטגיים” ולתדרוכים סגורים המתקיימים בארץ ובחו”ל. בעל הון נוסף המעורב ב”קמרה און קמפוס” הוא איש הנדל”ן אנדריו לפין, חבר במועצת המנהלים של “אן.ג’י.או. מוניטור” – ארגון אמריקאי המרגל אחר פעילותם של תנועות וארגונים ישראליים ופלסטיניים.

    ואם בארגונים מקארתיסטיים עסקינן, בל נשכח את “מוניטור האקדמיה הישראלית”, הפועל למנוע מימון ממוסדות אקדמיים בישראל שלדבריו “נותנים במה לקומוניסטים ולניאו-מרקסיסטים”. הארגון עוקב בקביעות אחר מרצה לשעבר באוניברסיטה העברית: ח”כ עופר כסיף (חד”ש – הרשימה המשותפת). אולם כל אלה שניים לפרקטיקות ההלשנה והבילוש המקארתיסטי שמפעיל הארגון הפשיסטי “אם תרצו”, המפרסם את הרשימה המתועבת “הכר את המרצה” מזה שנים רבות.

איזה כיף! טיסה תמורת הלשנה. הזמנה לכנס של ארגון הימין שיתקיים בבוסטון, ארה"ב

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן