fbpx

לא נוקטים עמדה בשאלה הפלסטינית: קצינים בכירים לשעבר הם בין מקימי "היוזמה לביטחון ולזכויות האדם"

לאחרונה פורסמה נייר עמדה המפרט את המחיר הביטחוני שישראל משלמת על הפרת זכויות הפלסטינים

היוזמה לביטחון וזכויות האדם שהוקמה לאחרונה פרסמה נייר עמדה המפרט את המחירים הביטחוניים שישראל משלמת על התנהלות המפרה את זכויות האדם של הפלסטינים. היוזמה היא התארגנות של מספר ארגוני חברה אזרחית ובהם: הפורום לחשיבה אזורית, קול רבני לזכויות אדם (לשעבר: רבנים למען זכויות האדם) מדרשת אדם, הברית הישראלית והסניף הישראלי של אמנסטי הבינלאומי.

לדברי מקימיה "היא נועדה לקדם את הידע המקצועי לפיו זכויות האדם תורמות לביטחון". ליוזמה מועצה ציבורית, שכוללת את אלוף במיל' עמירם לוין, לשעבר המשנה לראש המוסד ומפקד פיקוד צפון; האלוף במיל' עמרם מצנע, לשעבר ראש אגף התכנון בצה"ל ומפקד פיקוד מרכז; ארי שועלי, לשעבר בכיר במוסד, במשרד לענייני מודיעין ומנכ"ל של המועצה לשלום וביטחון; נזיר מג'לי, עיתונאי בא-שרק אל-אווסט; סא"ל במיל' תולי פלינט, יו"ר לוחמים לשלום; ד"ר רחל סטרומזה, לשעבר מנכ"לית הוועד נגד עינויים; ערן ניסן, מנכ"ל מחזקים; אבי דבוש, מנכ"ל קול רבני לזכויות אדם (לשעבר רבנים למען זכויות האדם); ד"ר ערן צדקיהו מדריך גיאופוליטי ועמית מחקר בפורום לחשיבה אזורית; אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים ופעיל בקבוצות של סולידריות ישראלית עם קהילות פלסטיניות, עמיר מורן – בכיר לשעבר בקהיליית המודיעין; מולי מלקאר, מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, בומה ענבר, פעיל שלום, הרב יחיאל גריינימן, פעיל זכויות אדם ותיק וחבר ועד בקול הרבני לזכויות אדם ואל"מ במיל' רון שצברג.

בנייר העמדה נטען שהפרת זכויות האדם מצד מדינת ישראל ושלוחותיה גובה מאזרחי ותושבי ישראל מחירים ביטחוניים קשים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. "מחירים אלו מתועדים בממצאי מחקרים, בניתוח של צירי הזמן של התלקחויות באזור, בשחזור של מהלכים צבאיים רבים ועוד. האבסורד הוא שחלק מההתנהלות הפוגעת בזכויות הפלסטינים ובביטחון שלנו, משווקת לנו כהכרח ביטחוני בעוד שזה דווקא גול עצמי", נאמר עוד. "אנו שואפים להציב סימן שאלה גדול ביחס להצדקה המובילה להפרות של זכויות אדם – ההצדקה הביטחונית", הדגישו. בנייר העמדה קוראת היוזמה לביטחון וזכויות האדם למערכת הביטחון לבחון, לנתח ולבדוק איך להתמודד עם המחירים הביטחוניים שמשלמים אזרחי ישראל על הפרת זכויות אדם במסגרת מדיניות צבאית או אחרת.

מטרות היוזמה הן: לחזק את ההקפדה על זכויות האדם במסגרת הפעילות הביטחונית של ישראל כחלק מהאסטרטגיה לשמירה על הביטחון של אזרחי ישראל. זה יעשה באמצעות תחקירים, המלצות מדיניות, קידום מדיניות, חינוך ולקדם היכרות ודיאלוג בונה בין עולם זכויות האדם ובין העולם הביטחוני, כך ששני העולמות יתייחסו זה לזה באופן מכבד, מודע ומושכל. כמו כן מרכיביה מעוניינים לתת מענה למקרים קונקרטיים בהם, באופן נקודתי, כן מתקיים מתח בין שיקולי ביטחון ושיקולי זכויות האדם, ולשאוף לתת מענה יצירתי אך מעשי למתח זה, כך שיצטמצם או יתפוגג. בתוך כך, לערוך תחקירים וניתוחים של אירועים ודפוסי פעילות. עוד: "לקדם, בקרב הגופים הביטחוניים, תפישה לפיה יש להעריך גם את המחיר הביטחוני ארוך הטווח שישראלים ופלסטינים משלמים על הפרת זכויות אדם, לצד המחיר המוסרי והמדיני".

בהתייחסם לשטחים הכבושים בהצהרת היסוד של היוזמה נאמר "הפלסטינים בשטחים שישראל כבשה ביוני 1967 נמצאים מזה עשרות שנים תחת משטר צבאי מדכא, שסותר מיסודו עקרונות של זכויות האדם. משטר כזה לא יכול להיות משטר שמכבד זכויות אדם, ולא משנה כמה שיפורים קטנים ייעשו בשטח. לכן, יש הכרח בפתרון רחב וכולל למצבם של הפלסטינים בשטחים שיעמוד בקנה אחד עם זכויות האדם".

יצוין שביוזמה לביטחון וזכויות האדם, לא מביעים עמדה ביחס לפתרון השאלה הלאומית הפלסטינית ו"לא מקדמים פתרון כזה או אחר, אך אנו רוצים לראות פתרון כולל וצודק שיכבד את זכויות האדם של שני העמים החיים באזור. לצד זאת, ולמרות הקושי לקדם כרגע פתרון כולל (שאליו יש לחתור בעקשנות) אנו רואים חשיבות בעיסוק בשיפורים נקודתיים בשטח ביחס למצב הזכויות של הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה גם במסגרת המצב הקיים".

קישור לנייר העמדה המלא

שוטרים תוקפים בירושלים את מלווי העיתונאית שירין אבו-עאקלה בדרכה האחרונה, 13 במאי 2022 (צילום: אקטיבסטילס)  

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן