fbpx

ארגון זכויות האדם אמנסטי הבינלאומי מאשים את רוסיה בפשעי מלחמה על אדמת אוקראינה

צוות אמנסטי הגיע למסקנה כי המתקפה בוצעה כמעט בוודאות על ידי מטוסי קרב רוסיים

על-פי דו”ח ארגון זכויות האדם אמנסטי הבינלאומי שפורסם אתמול (חמישי) המתקפה על תיאטרון במריופול שבאוקראינה ב-16 במארס התבצע למרות שהכוחות הרוסים ידעו שמאות אזרחים תפסו מחסה שם. לפיכך, המתקפה הזו מהווה פשע מלחמה ברור.

צוות אמנסטי ראיין מספר רב של ניצולים, אסף ראיות דיגיטליות נרחבות, והגיע למסקנה כי המתקפה בוצעה כמעט בוודאות על ידי מטוסי קרב רוסיים, שהטילו שתי פצצות במשקל כ-500 ק”ג שפגעו קרוב זו לזו והתפוצצו בו זמנית. אמנסטי אף הזמין פיזיקאי לבנות מודל מתמטי של הפיצוץ. כדי לקבוע את משקל הנפץ הנקי של הפצצה אשר נדרש כדי לגרום לרמת ההרס שנראתה בתיאטרון, וכך לבסס את הטענות בדוח בצורה המקצועית ביותר.

בין 16 במארס ל-21 ביוני, אנשי אמנסטי אספו וניתחו ראיות מהימנות זמינות הקשורות למתקפה על התיאטרון. הדבר כולל 52 עדויות ממקור ראשון של ניצולים ועדים מההפצצה ותוצאותיה, 28 מהם היו אז בתוך התיאטרון או בסמוך לו. אמנסטי אינטרנשיונל ניתח גם תמונות לוויין ונתוני מכ”ם זמן קצר לפני וזמן קצר לאחר התקיפה; חומרים מצולמים, מאומתים, שסופקו על ידי ניצולים ועדים; ושתי מערכות של תוכניות אדריכליות של התיאטרון.

“בית הדין הפלילי הבינלאומי, וכל הגורמים האחרים בעלי סמכות שיפוט על פשעים שבוצעו במהלך הסכסוך הזה, חייבים לחקור את המתקפה הזו כפשע מלחמה. כל האחראים חייבים לתת את הדין על גרימת מוות והרס שכזה”, אמרה אנייס קאלאמאר, מזכ”לית אמנסטי.

יצוין שלפני כשבועיים פרסם אמנסטי את הדו”ח “כל אחד עלול להיהרג בכל רגע: מתקפות ללא שיקול דעת של הכוחות הרוסיים על חרקוב שבאוקראינה” אשר מתעד את האופן שבו הכוחות הרוסיים גרמו להרג ולהרס בקנה מידה נרחב באמצעות הפגזות בלתי פוסקות על שכונות מגורים בחרקוב, העיר השנייה בגודלה באוקראינה, מרגע שהחלה הפלישה הצבאית הרוסית לאוקראינה בפברואר.

במסגרת חקירה מקיפה שביצעה אמנסטי אינטרנשיונל בשטח, נמצאו ראיות לכך שהכוחות הרוסיים השתמשו במקרים רבים בתחמושת מצרר אסורה ופיזרו מוקשים, שאסורים גם הם לשימוש. על פי ההערכות לפחות 606 אזרחים נהרגו בחרקוב וכ-1250 נפצעו מאז תחילת הפלישה הרוסית.

בתוך כך, השלטונות האוקראינים מאשימים את הרוסים בשיגור רקטות שפגעו הלילה (בין חמישי לשישי) במטרות אזרחיות – בניין מגורים ומתחם נופש בעיירה בילהורוד-דניסטרובסקי שליד אודסה. לפי הרשויות המקומיות, לפחות 18 בני אדם, בהם שני ילדים, נהרגו בהפצצות, ו-30 נפצעו. כמו כן, אתמול נמשכו נמשכים החיפושים אחר הנעדרים בהריסות הקניון בקרמנצ’וק שנשרף שלשום כליל בעקבות הפצצה רוסית. 18 הרוגים נמצאו עד כה, אבל עוד 36 בני אדם שהיו כנראה בקניון טרם אותרו, וההערכה היא שהם נספו בדלקה שפרצה שם בעקבות הפגיעה. ברשתות החברתיות ובתחנות משטרה מקומיות מפיצים רשימות ותמונות של הנעדרים, אבל התקווה למצוא מי מהם בחיים אפסית.

כוחות הצלה מחפשים, אתמול, אחר ניצולים בבניין מגורים ומתחם נופש בעיירה בילהורוד-דניסטרובסקי שליד אודסה (צילום: שירותי החירום של אוקראינה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן